Jubilant Blažek Spartu do čela nepustil. Pražané jsou třetí

19:31aktualizováno  20:38
JIHLAVA - Fotbalisté pražské Sparty v jedenáctém ligovém kole uhráli remízu 1:1 na hřišti nováčka z Jihlavy a propásli šanci dotáhnout se bodově na vedoucí duo Jablonec, Olomouc. Sparta sice na Vysočině vedla po trefě Václava Kadlece, ale ještě do poločasu zařídil nerozhodný výsledek desátou letošní trefou nejlepší střelec soutěže Stanislav Tecl. V jihlavském dresu oslavil jubilejní 400. zápas v nejvyšší soutěži brankář Jaromír Blažek. Metu pokořil jako dvanáctý hráč v historii.

ilustrační foto foto: ČTK

Sparta je v tabulce třetí s dvoubodovou ztrátou na čelo, Jihlava se dotáhla na sedmé Slovácko. "Pro náš tým je takový výsledek velmi cennou záležitostí. Za bojovnost, nasazení a hlavně výkon v první půli, který byl dobrý, jsme si bod i zasloužili. Pro nás to je povzbuzení do další práce," řekl kouč Jihlavy František Komňacký.

Sparta dorazila do Jihlavy po výhrách s Bilbaem a Ostravou plná elánu a už ve čtvrté minutě korunovala sebevědomý nástup pokusem Krejčího. Ale jakmile jihlavský nováček ztratil počáteční ostych, zápas se vyrovnal a tým z Vysočiny často dokonce diktoval jeho tempo. Byť si musel poradit bez zraněného tvůrce hry Kolouška. V jasné šanci selhal záložník Rada, který po závaru nastřelil jen sparťanského brankáře Vaclíka.

Jihlava - Sparta 1:1

Branky: 31. Tecl - 11. Kadlec.

Rozhodčí: Královec - Slyško (SR), Wilczek. ŽK: Rada - Hušbauer, Holek, Švejdík. Diváci: 4100 (vyprodáno).

Jihlava: Blažek - Obert, Tlustý, Šourek, Josl - Karlík - Masopust (84. Kosak), Rada, Jungr, Vaculík - Tecl (50. Sedláček, 61. Kučera). Trenér: Komňacký.

Sparta: Vaclík - Zápotočný, Holek, Jarošík, Pamič - Kadlec, Hušbauer, Matějovský, Grajciar (46. Švejdík), Krejčí (82. Přikryl) - Balaj (63. Kweuke). Trenér: Lavička.

Odpověď Pražanů byla ještě pádnější: hosté v 11. minutě přelstili ofsajdovou past Jihlavy, při které chyboval pravý bek Obert, a Kadlec při samostatném úniku dokázal překonat svého bývalého parťáka ze Sparty Blažka.

Tomu se tak znovu nevyplnilo přání o prvním vychytaném čistém kontu v sezoně.

Inkasovaný gól ale Jihlavu nesrazil do kolen. Obert svoje zaváhání vzápětí málem napravil při dalekonosné střele, s níž měl problémy Vaclík. Jihlavský středopolař Vaculík chvíli poté špatně zakončil rychlý kontr na levé straně.

Ve 31. minutě už domácí slavili vyrovnání: podzimní kanonýr Tecl ukázal nejlepší výběr místa po rohovém kopu a dorážkou z bezprostřední blízkosti srovnal. Euforii Jihlavy, která Spartu v lize pokořila poprvé v historii, nezkalila ani skutečnost, že Tecl svoji desátou letošní branku vstřelil zřejmě z ofsajdu.

""Byl to zásadní okamžik, který ovlivnil vývoj utkání, ale nebudeme se na nic vymlouvat. Měli jsme dost jiných šancí na to, abychom dosáhli kýženého vítězství," komentoval po zápase situaci trenér Sparty Vítězslav Lavička.

Tecl byl při chuti, před přestávkou měl další dvě slibné šance. Ale když se pak zranil a těsně po poločase odstoupil, otupila se tím i síla jihlavské ofenzivy. Přesto domácí z brejků byli nebezpeční: jeden pokazil Jungr, před Masopustem vzápětí na poslední chvíli zakročil bek Pamič.

Sparta na závěrečnou půlhodinu nasadila do hry Kweukeho, s nímž toužila zlomit jihlavský odpor silou a důrazem v útočné fázi. Ze snahy ale zbyly jen náznaky: Hušbauer si deset minut před koncem pádem v šestnáctce marně říkal o penaltu, ten samý hráč neuspěl ani v předposlední minutě. Jihlava tak po návratu do ligy uhrála proti Spartě svůj první bod a zároveň udržela i svoji letošní domácí neporazitelnost. Ta čítá pět zápasů.

"Pro nás je remíza málo, chtěli jsme a potřebovali víc než bod, chtěli jsme mít stejně bodů jako týmy před námi. I když jsme šli rychle do vedení, naše hra byla jiná, než jsme si představovali. Nebyli jsme dost aktivní, naopak domácí měli větší snahu," litoval Lavička.

Další sobotní zápasy 11. kola

FC Hradec Králové - FK Teplice 2:0 (1:0)
Branky
: 16. a 81. z pen. Uškovič. Rozhodčí: Adam - Ubias, Košec. ŽK: Fukal, Uškovič - Podaný, Ljevakovič. Diváci: 3101.

Hradec: Koubek - Holeš, Jánošík, Fukal, Poděbradský - Harba (90. Pávek), Hochmeister, Šisler, Štěpán (80. Halilovič) - Dvořák, Uškovič (90. Strnad). Trenér: Plíšek.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Lukáš, Lüftner, Ježdík - Vůch (82. Melunovič), Jarolím, Ljevakovič, Vachoušek, Podaný (68. Kerič) - Mahmutovič. Trenér: Ščasný.

Sigma Olomouc - Dukla Praha 2:1 (1:0)
Branky
: 23. Ordoš, 55. Navrátil - 84. Malý. Rozhodčí: Nenadál - Pospíšil, Kříž. ŽK: Plšek - Štětina, Malý. Diváci: 5413.

Olomouc: Blaha - Rossi, Dreksa, Škerle, Vepřek - Pospíšil, Hořava (70. Plšek) - Navrátil (82. Hubník), Ordoš, Schulmeister (90. Petr) - Klesnil. Trenér: Pivarník.

Dukla: Rada - Romera, Vorel, Štetina, Vrzal - Malý, Gedeon, Borek (79. Marek) - Berger (57. Svatonský), Pospěch, Pázler (72. Kalouda). Trenér: Kozel.