Sparta v křeči. Prohrála i s Duklou, na první Slavii ztrácí tři body

22:09
PRAHA - Úřadující fotbalový mistr podruhé v sezoně prohrál, týden po domácí prohře s Ostravou podlehla Sparta 0:1 na hřišti Dukly. Jediný gól pražského derby dal Tomáš Berger, syn někdejší sparťanské legendy.

Útočník Sparty Roman Bednář. foto: ČTK

Bez tradičních opor to Spartě nejde. Trenér Lavička udělal v porovnání se čtvrtečním zápasem Evropské ligy ve Zwolle pět změn, a na souhře to bylo znát. Bez Lafaty, Hušbauera, Dočkala a Krejčího mistr nebyl pro Duklu nebezpečným protivníkem.

5. kolo Synot ligy

Před zápasem se mluvilo o návratu na první místo. Fanoušci měli spočítáno, že Sparta potřebuje vyhrát aspoň o tři góly, ale realita přinesla úplně jiné počty. Mistr měl sice velkou územní převahu, ale do šancí se dostával jen těžce.

Defenziva Dukly: za pět zápasů jediný gól

"Už do toho taky šlápni," zachytily ruchové mikrofony stopera Kováče, jak se snaží burcovat spoluhráče. Na výborně organizovanou obranu Dukly však sparťané nic nevymysleli. Defenziva týmu z Julisky je na startu sezony téměř bezchybná, za úvodních pět zápasů inkasovala jedinkrát.

Ve střehu museli být i obránci Sparty, protože domácí hrozili rychlými útočnými výpady. V šesté minutě Krmenčík přesprintoval stopera Brabce a tvrdě vystřelil, v další velké šanci pak stejný hráč hlavičkoval nepřesně.

Obránce Dukly Jan Vorel (dole) a záložník Sparty Tiémoko Konaté.

Už po dvaceti minutách Sparta střídala. Za zraněného Přikryla naskočil důrazný Konaté, ale než se stačil zapojit, jeho tým prohrával. Mareš si otočkou v pokutovém území přikryl míč a stříleným centrem našel Bergera, který zblízka poslal míč do branky.

Sparta mohla vyrovnat hned z prvního útoku, ale Bednář zblízka překopl branku. Urostlý útočník hrál v základní sestavě bez sedmi dnů přesně po roce, ale zápas mu nevyšel. Do zakončení se moc nedostával, další šanci měl až v šedesáté minutě, když vedle něho už hrál z lavičky povolaný Lafata. Právě z Lafatova souboje se míč odrazil k volnému Bednářovi, ale brankář Chudý ho vychytal.

V závěru Sparta stupňovala tlak, ale statečně bojující Duklu nezlomila.

5. kolo první fotbalové ligy:

• Dukla Praha - Sparta Praha 1:0 (1:0)

Branka: 22. Berger. Rozhodčí: L. Kovařík - Moláček, Kotík. ŽK: Vácha, Vacek, Dočkal (všichni Sparta). Diváci: 6348.