Sparta přejela Olomouc 3:0, dvakrát skóroval Kadlec

18:23aktualizováno  18:51
Fotbalisté Sparty zvítězili ve šlágru 22. kola první ligy v Olomouci jasně 3:0 a potvrdili středeční triumf nad Sigmou 4:2 v úvodním čtvrtfinále Poháru České pošty. Pražané se vyhoupli do čela tabulky o tři body před Plzeň, která má však k dobru nedělní zápas s Teplicemi. Dvě branky vítězů zaznamenal na Hané Václav Kadlec a jednu přidal Ladislav Krejčí, navíc Sparta nastřelila břevno a tyč.

Olomouc - Sparta. foto: ČTK

Olomouc se sice pokoušela od úvodních minut o aktivní útočnou hru, snaha však narážela na dokonalou defenzivu protivníka. Hned po získání míče vyrážela Sparta k rychlým a nebezpečným protiútokům. Poprvé zahrozil po kolmém pasu Matějovského už v 7. minutě Kadlec, jehož šanci ještě zlikvidoval pohotovým vyběhnutím brankář Zlámal. Na druhé straně se dostal do slibnější šance Doležal, který se ale nestačil včas zorientovat a míč netrefil.

Olomouc - Sparta 0:3

Branky: 51. a 62. Kadlec. 29. Krejčí. Rozhodčí: Franěk - Jiřík, Peřina. ŽK: Schulmeister, Hořava, Doležal, Houskal - Vidlička, Vácha. Diváci: 7798.

Olomouc: Zlámal - Koutný, Dreksa, Šindelář, Vepřek - Pospíšil, Ordoš, Hořava (73. Houska) - Schulmeister (70. Varadi), Doležal, Navrátil (85. Petr). Trenér: Pivarník.

Sparta: Vaclík - Vidlička, Švejdík, Holek (87. Polom), Hybš - Vácha - Kadlec, Matějovský (71. Čermák), Hušbauer, Krejčí - Lafata (81. Bednář). Trenér: Lavička.

V dalším průběhu už převzala iniciativu Sparta. Nejdříve střelu Matějovského v poslední chvíli vykopl před cestou do sítě Dreksa. Po čtvrt hodině hry pak stálo při brankáři Zlámalovi dvakrát štěstí. Nejdříve Hušbauer trefil břevno a vzápětí se z dalšího útoku rána Krejčího odrazila od tyčky.

Sparta hrála v rychlém tempu, soupeře přehrávala i přesnější kombinační souhrou a také těžila z nátlakové hry. Domácím fotbalistům nedala hned po ztrátě míče prostor k rozehrání. Hosté zužitkovali převahu ve 29. minutě, kdy Krejčího táhlá střela z levé strany zaskočila brankáře Zlámala.

I po změně stran Sparta dominovala. V 51. minutě po útoku z pravé strany Hušbauer přesnou přihrávkou vybídl volného Kadlece, který pohodlně poslal míč do sítě. Přetížená domácí obrana chybovala v 62. minutě podruhé. Lafata našel neobsazeného Kadlece, a ten prokázal opět svoji střeleckou pohotovost. Po pohárovém utkání dal Olomouci znovu dvě branky.

Sparta po třetím gólu poněkud polevila v předcházejícím tempu. Sigma se probrala z útlumu, získala územní převahu a několikrát prověřila brankáře Vaclíka.

Gólově se ale Sigma neprosadila, chyběl jí v koncovce klid i větší přesnost. V nastaveném čase Ordoš z vyložené šance netrefil z bezprostřední blízkosti volnou branku. Olomouc tak v lize nad Spartou nevyhrála na domácím trávníku už téměř patnáct let.

Ostrava doma podlehla Liberci 0:1 a přišla o zraněného Baroše

Hráči mistrovského Liberce zvítězili v Ostravě 1:0 gólem Dzona Delargea. Baník vedle bodů přišel i o útočníka Milana Baroše, který už v 18. minutě odkulhal z hřiště s poraněnou nohou. Slovan se v neúplné tabulce posunul na páté místo, Ostrava zůstává dvanáctá, ale má zápas k dobru.

Ostrava - Liberec 0:1

Branka: 6. Delarge. Rozhodčí: Adam - Filípek, Vlasjuk. ŽK: Hable, Droppa - Fleišman, Rabušic, Sackey. Diváci: 6570.

Ostrava: Bárta - Zawada, Frydrych, Kaprálik, Mach (69. Stožický) - Fantiš, Hable (60. Milosavljev), Droppa, Kukec - Baroš (18. Kraut), Staško. Trenér: Pulpit.

Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič, Fleišman - Pavelka, Sackey (62. Šural) - Rybalka, Štajner (89. Coufal), Delarge - Rabušic (77. Frýdek). Trenér: Šilhavý.

Trávník měl navzdory vrtochům počasí i pátečnímu sněžení obstojnou kvalitu. S fotbalem už to bylo horší a nic převratného se na Bazalech nedělo. A to i přesto, že Liberec se už v šesté minutě šťastným způsobem dostal do vedení.

Pavelka ve snaze najít centrem z levé strany spoluhráče ve vápně trefil zřejmě do boku Delarge, od něhož se míč došoural do sítě. Ofenzivní hráč z Konga se trefil ve třetím soutěžním duelu za sebou.

Baník nemohl najít cestu do hostující obrany. A s odchodem Baroše, který v 18. minutě odkulhal do šatny, to bylo ještě složitější. Krátce nato mohl přijít druhý gól Severočechů, jenže Kováč po trestném kopu Fleišmana hlavičkoval z malého vápna nad bránu.

Liberec měl v mezihře větší fotbalovou kvalitu a až na několik ran z větší vzdálenosti soupeře k ničemu nepustil. Kováře tak asi nejvíce vylekal Droppův dalekonosný pokus, po němž ho musely pálit ruce.

Hosté i po přestávce vcelku kontrolovali vývoj zápasu. S ubývajícím časem jim domácí stále více otvírali cestu před Bártu, jenže několik slibně vyhlížejících brejků Slovan nedotáhl. Jistotu mu mohl dát v 66. minutě po rychlém protiútoku Šural, ale domácí gólman jeho pokus nohou vyrazil nad břevno.

Liberec mohl mít vystaráno dávno před koncem utkání, jenže zahazoval jedno přečíslení za druhým. Ostravané se však vůbec k ničemu nedostali, podruhé za sebou nevstřelili gól a v pátém domácím duelu pod trenérem Martinem Pulpitem poprvé prohráli.