Sparta předvedla infarktový obrat a postupuje do základní skupiny Evropské ligy

22:00
Praha - Fotbalisté Sparty postoupili do skupiny Evropské ligy. Pražané v dramatické odvetě čtvrtého předkola doma s dánským klubem Sönderjyske prohrávali už o dva góly, ale nakonec vyhráli 3:2. Vítězný gól vstřelil v 85. minutě střídající Jakub Brabec. Úvodní duel v Dánsku skončil bezbrankovou remízou.

Sparťané oslavují střelce postupové branky Jakuba Brabce foto: ČTK

V závěru první půle na Letné hostům zařídili dvoubrankový náskok Mikael Uhre a Troels Klöve, těsně před pauzou snížil kapitán David Lafata. V 69. minutě srovnal Josef Šural a na konci rozhodl Brabec.

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - Sönderjyske 3:2 (1:2)
Branky: 44. Lafata, 69. Šural, 85. Brabec - 35. Uhre, 40. Klöve. Rozhodčí: Madden - Stewart, Carr (všichni Skot.). ŽK: Vácha, Karavajev, Koubek - Romer. První zápas: 0:0, postoupila Sparta. Diváci: 13 685.

Sparta: Koubek - Karavajev (85. Brabec), Holek, Kadlec, Costa - Mareček (46. Juliš), Vácha - Šural, Lafata, Frýdek - Pulkrab (82 Zahustel). Trenér: Ščasný.
Sönderjyske: Skender - Pedersen, Kanstrup, Maak, Dal Hende - Drachmann, Romer (83. Mattila) - Klöve (76. Kroon), Absalonsen (87. Luijckx) - Madsen, Uhre. Trenér: Michelsen.

„Byla to spíš otázka vůle a obrovské touhy po tom zopakovat tu minulou sezonu (postup do čtvrtfinále Evropské ligy). Určitě to nebyl žádný excelentní výkon. Tak to někdy je,“ řekl na tiskové konferenci trenér Sparty Zdeněk Ščasný.

S pěti změnami

Sparta, které chyběl zraněný záložník Dočkal, nastoupila s pěti změnami proti úvodnímu duelu. V obraně hrála ruská posila Karavajev, v útoku dostal nečekaně šanci debutant v základní sestavě Pulkrab.

Domácí se rozjížděli pomalu, jakoby si bez svého tvůrce hry Dočkala nevěděli rady. V sedmé minutě Frýdek hlavičkoval nepřesně, později Šural z dobré pozice pálil nad břevno a Váchovu dalekonosnou střelu vyboxoval brankář Skender.

„Pořád říkám, že Dočkal je naprosto klíčový hráč pro nás, co se týče zakládání a vedení útoku. Najednou všichni kluci čekali, kdo si ten balon vezme. Byli jsme pomalí, nebyli jsme brzo v soubojích,“ konstatoval Ščasný.

Pohárový nováček Sönderjyske ve 35. minutě poprvé šokoval domácí. Klöve přihrávkou z vlastní poloviny našel mezi stopery unikajícího Uhreho, který přetlačil Kadlece a poslal míč pod ležícím Koubkem do sítě. Spartu gól hodně zaskočil a už za pět minut Koubek inkasoval podruhé. Po dalším zaváhání obrany zakončil Klöve individuální akci přesnou střelou z šestnáctky. „Věděli jsme, že jsou silní, mají protiútoky. Na druhou stranu to, co jsme vymysleli před těmi dvěma góly, bylo nehorázné,“ prohlásil sparťanský kouč.

Lafata vykřesal naději

Naději dal domácím Lafata, který minutu před pauzou z rohu snížil umístěnou hlavičkou. Přesto sparťany do šatny vyprovodil pískot tribun.

Sparta začala druhý poločas tlakem, ale do zakončení se dlouho nedostávala. Naopak soupeř hrozil z protiútoků a po jednom z nich Holek ve skluzu na poslední chvíli odvrátil velké nebezpečí.

V 69. minutě český vicemistr vyrovnal. Po Frýdkově standardní situaci se prosadil hlavou Šural. Svěřence Zdeňka Ščasného pak podržel brankář Koubek, který skvělým zákrokem vytáhl Dal Hendeho hlavičku z rohu. „Zápas píše nějaký příběh a já jsem čekal na zákrok, který týmu pomůže,“ podotkl Koubek.

Postup zachránil Brabec

V 85. minutě Sparta dokonala obrat. Střídající stoper Brabec si po několika vteřinách na hřišti naskočil na Frýdkův roh a tvrdou hlavičkou nedal Skenderovi šanci. V závěru stálo při Pražanech štěstí, protože Uhre z pokutového území přestřelil.

„Já tam přišel hlavně s tím dát gól, což se mi povedlo. Ale myslím si, že to bylo tím, že hned po střídání byla standardka. Oni nevěděli, kam poběžím a že se tam vůbec ocitnu. Naštěstí mě to takhle trefilo a pak už to nešlo nedat,“ popsal vítěznou trefu Brabec.

Letenský klub si zahraje podzimní část EL potřetí za sebou, za postup do skupiny získá prémii 65 milionů korun. Los skupin se uskuteční v pátek v Monaku a Sparta bude ve druhém ze čtyř košů.