První krok k Lize mistů Sparta zvládla, postupuje i přes remízu v Tallinnu

19:49aktualizováno  20:27
TALLINN (Od našich zpravodajů) - Sparťanští fotbalisté komplikace nepřipustili a v poklidu si dokráčeli pro postup do 3. předkola Ligy mistrů. Proti Levadii Tallinn jim v odvětě stačila i remíza 1:1. Kvalifikace pro ně pokračuje už příští týden.

Martin Nešpor (vlevo) a Lukáš Mareček ze Sparty se radují z prvního gólu. foto: ČTK

Sparťané udělali první ze tří kroků, které jsou zapotřebí k postupu do hlavní fáze Ligy mistrů. Levadii Tallinn smetli v součtu obou zápasů 8:1.

Jejich dalším soupeřem bude ve 3. předkole lepší z dvojice Malmö - Ventspils (první zápas 0:0, odveta je na programu ve středu). Už teď je jasné, že český mistr začne doma, a to v úterý od 19:30.

Trenér Lavička udělal s ohledem na výsledek prvního zápasu (7:0) v sestavě spoustu změn. Z obvyklé základní jedenáctky nastoupili jen obránce Kadeřábek a záložníci Vácha s Dočkalem. Jinak dostali šanci náhradníci.

Ohlasy trenérů

Marko Kristal (trenér Levadie): "Po zápase v Praze jsme se chtěli vyvarovat chyb, za které nás soupeř trestal. Už před zápasem bylo jasné, kdo postoupí, tak jsme se mohli soustředit jen na to, abychom ukázali, že také umíme hrát fotbal. Můžeme říct, že jestli jsme byli po zápase na Spartě zničení, tak teď jsme získali ztracené sebevědomí zpátky."

Vítězslav Lavička (trenér Sparty): "Chtěli jsme potvrdit postup a zvítězit, ale podařilo se nám to jen částečně. Mrzí mě to i kvůli koeficientu českého fotbalu, protože jsme ho chtěli vylepšit. Domácí na nás vletěli, což jsme čekali a myslím, že jsme se s tím dokázali vyrovnat, vytvořili jsme si několik šancí a šli do vedení. Při veškerém respektu k soupeři byl ale oproti domácímu zápasu největší rozdíl v naší efektivitě."

Obránce Kováč se do sparťanské sestavy vrátil po devíti a půl letech, útočník Nešpor nastoupil poprvé v základu a brankář Štěch si dokonce odbyl soutěžní premiéru.

Přesto český mistr odvetu zvládl. Klid mu dodal gól ze 38. minuty. Kadeřábek se u postranní čáry dostal přes soupeře a zamířil do středu hřiště, ale pak přihrál zpátky do křídla na Konatého. Na jeho přesný centr si v pokutovém území naběhl Mareček, jenž zblízka hlavou překonal brankáře Pikkera - 1:0.

Sparta jasně ovládla první zápas a převahu měla i tentokrát. I když Levadia začala aktivně a dokonce si vytvořila šance. Ty ovšem zlikvidoval gólman Štěch. Nejdřív vyrazil nepříjemnou střelu ze šestnácti metrů a poté si poradil i s dorážkou zblízka.

Štěch se blýskl také v 19. minutě, kdy se na něj řítil sám Ivanov. Domácí útočník chtěl soupeře překvapit lobem z dálky, ale vystřelil jen do náruče dobře postaveného brankáře.

Lavičkovi svěřenci však postupně přebírali iniciativu. Své šance ovšem neproměnili Konaté ani Nešpor, jenž byl v gólové příležitosti hned několikrát. Až se před přestávkou trefil Mareček...

Po přestávce šancí ubylo. De facto už o nic nešlo - Sparta měla postup jasný. Přesto Levadia ještě zabojovala.

A v 68. minutě dokonce vyrovnala! Gólman Štěch sice nejdřív zlikvidoval hlavičku po centru z přímého volného kopu, ale po následném rohu míč proletěl malým vápnem a Teever ho na zadní tyči dotlačil do brány.

V závěru ještě Al Husianí trefil tyč, ale na poklidném postupu Sparty do 3. předkola už to nic nezměnilo.

Odveta 2. předkola fotbalové Ligy mistrů

Levadia Tallinn - Sparta Praha 1:1 (0:1)

Branky: 68. Teever - 38. Mareček. Rozhodčí: Damato - Manganelli, Preti (všichni It.). ŽK: Vácha (Sparta). Diváci: 2000. První zápas: 0:7, postoupila Sparta.

Levadia: Pikker - Podholjuzin, Artjunin, Tipurič, Pikk - Raudsepp, Antonov (84. Kaljumäe), Penič (82. Marin), Subbotin - Ivanov (61. Al Husianí), Teever. Trenér: Kristal.

Sparta: Štěch - Kadeřábek, Brabec, Kováč, Hybš - Mareček, Vácha, Dočkal (78. Lafata) - Konaté, Breznaník (76. Přikryl) - Nešpor (84. Holek). Trenér: Lavička.