Plzni, na to jsme čekali! Sparta má po hattricku Lafaty titul ve své moci

19:34aktualizováno  19:52
PRAHA - Fotbalová liga dostala pět kol před koncem novou zápletku. Sparta v dohrávce 25. kola využila zaváhání vedoucí Viktorie Plzeň a po domácí výhře 4:0 nad Zbrojovkou Brno má obhajobu mistrovského titulu opět ve svých rukou. Vítězství řídil kapitán David Lafata, jenž zaznamenal hattrick.

David Lafata ze Sparty se raduje z druhého gólu. foto: ČTK

Krátce před výkopem nedělního zápasu se nad letenským stadionem po celodenních přeháňkách objevila duha. Jako by symbolizovala, že Sparta ještě má naději, ač se to před pár dny zdálo jako utopie.

Vedoucí Viktoria Plzeň v sobotu překvapivě prohrála 1:2 s Mladou Boleslaví, takže její náskok před Spartou se smrskl na tři body. Reálnou naději na titul mají znovu oba týmy.

Sparta může vyhrát ligu bez ohledu na výsledky svého konkurenta. Jistotu jí však dá jen pět výher ze zbývajících pěti zápasů, a to včetně vzájemného souboje s Plzní ve 27. kole. V případě rovnosti bodů rozhodují vzájemná utkání (na podzim vyhrála Plzeň 2:0), dalším kritériem je skóre (Plzeň ho má nyní lepší o tři góly).

Vítězství Spartě proti Brnu zařídil kapitán Lafata. Díky hattricku se vyšvihl do čela tabulky střelců, o dvě branky před patnáctigólového slávistu Škodu.

Zleva David Lafata ze Sparty a trenér Sparty Zdeněk Ščasný.
Zleva Miroslav Keresteš z Brna a Václav Kadlec ze Sparty.

Skóre otevřel po čtvrthodině. Hosté odvrátili centr z rohového kopu jen ke Costovi, jehož střela se od rozběhnutého Lafaty šťastně odrazila přesně k pravé tyči.

Ve 37. minutě už to bylo o dva góly. Sparta při zahrávání přímého volného kopu předvedla vtipný signál. Krejčí patičkou přiťukl Dočkalovi, jehož centr přesně doletěl až ke Kadeřábkovi. Pravý obránce, který se do sestavy vrátil po dvouměsíčním zranění, poslal míč křížně do malého vápna. A tam už Lafata hlavou snadno doklepával do prázdné brány.

Nejlepší střelec v historii samostatné české ligy mohl hattrick zkompletovat už v prvním poločase, ale krátce po své první brance o fous nedosáhl na Dočkalův střílený centr.

Brno zahrozilo jen v úvodu zápasu, kdy bylo dokonce aktivnější než domácí favorit. Největší příležitost si připsalo v páté minutě, ale Slančíkovu střelu vyrazil brankář Štěch a k dorážce se nikdo z hostujících fotbalistů nedostal.

David Lafata ze Sparty se raduje z druhého gólu

Po přestávce pokračovala převaha Sparty. Úřadující mistr si hlídal náskok, který postupně navyšoval až na čtyřbrankový rozdíl.

Nejdřív v 64. minutě vstřelil třetí gól Dočkal, jehož střela z dálky skončila za zády bezmocného gólmana Melichárka. A čtvrthodinu před koncem utkání nastala velká chvíle Lafaty. Sparťansý kapitán doklepával do prázdné brány po Kadeřábkově perfektní přihrávce.

Když záhy střídal, skoro osm tisíc diváků mu tleskalo vestoje. „David Lafata! David Lafata!“ skandovali fanoušci.

Sparta se z vítězství raduje poprvé pod trenérem Ščasným, jenž před jedenácti dny nahradil odvolaného kouče Lavičku. Mimochodem, kdyby vyhrál už při své obnovené premiéře před týdnem v Liberci, měli by teď oba aspiranti na titul bodů stejně. I tak ovšem liga dostala nový náboj.

Sparta Praha - Zbrojovka Brno 4:0 (2:0)

Branky: 17., 37. a 75. Lafata, 64. Dočkal. Rozhodčí: Nenadál - Vlasjuk, Kříž. ŽK: Keresteš, Schuster (oba Brno). Diváci: 7811.