Sparta porazila Pardubice po nájezdech, ale zůstává předposlední

19:35
PRAHA - Měl to být souboj o čelo tabulky. Vždyť se ve 14. kole hokejové extraligy na Spartě sešel největší papírový favorit na titul s úřadujícím mistrem. Jenže skutečnost byla jiná.

Vítkovice - Sparta (David Výborný). foto: ČTK

Po čtvrtině extraligy byly Pardubice v tabulce jedenácté, Holešovičtí dokonce okupovali až předposlední místo. V souboji trápících se mužstev se nakonec radovali sparťané, kteří vyhráli 2:1 po samostatných nájezdech.

Pražané s řadou hvězdných útočníků měli drtit soupeře obrovskou ofenzivní silou. Jenže nedrtili. Právě neproměňování šancí je největší slabinou Sparty. Soupeři jsou efektivnější a Pražané kvůli tomu už celý měsíc nezískali plný bodový zisk za výhru. To Pardubice se potýkají s trochu jinými problémy. Východočeši hráli na svém kluzišti šest zápasů a pět z nich prohráli.

Včera tak měly mít Pardubice jednodušší úlohu – hrálo se přece na soupeřově hřišti. Sparta sice začala aktivněji, ale stejně se do první vážné šance dostali hosté. Libor Pivko, který se vysmekl obraně Sparty, však trefil jen gólmana Tomáše Pöpperleho. A i první branku si připsaly Pardubice.

Ve 33. minutě se nastěhovaly do pásma, Petr Koukal nahrál od mantinelu Branislavu Mezeiovi, a ten prostřelil Pöpperleho. Po dvou třetinách tak na ukazateli svítilo skóre 0:1. "Snažili jsme se, bojovali, ale pořád nám tam nechtěl spadnout gól," lamentoval po zápase Radek Smoleňák, jedna zletních sparťanských posil.

Ve třetí třetině domácí přidali, ale stejně pořád naráželi na připravenou pardubickou obranu v čele s brankářem Martinem Růžičkou. "Bojujte za Spartu," křičeli nespokojení diváci v 51. minutě. To Pražany probudilo. O sedm minut později předvedl Smoleňák důraz vbrankovišti a bylo to 1:1. O osudu zápasu nakonec rozhodly samostatné nájezdy. Do nich poslali hosté náhradníka Adama Svobodu.

Jenže tenhle tah Pardubicím nevyšel, Svobodu překonal David Výborný a Petr Ton, zatímco Pöpperle byl neprůstřelný. "Bylo to spíše o štěstí, dvě hodiny předtím jsem mrzl na střídačce. Měli jsme vyhrát v základní hrací době. Podle mě jsme byli po celý zápas lepším týmem," přemítal Svoboda.

Sparta na domácím ledě hrála páté prodloužení za sebou a poslední čtyři vyhrála. Přesto stále zůstává v tabulce předposlední. "Takhle bezzubou jsem ji ještě neviděl," prohlásil dokonce Svoboda. "Dva body jsou pro nás super, teď ještě musíme zabrat na Kladně. Potřebujeme vyhrát zápas o čtyři nebo pět gólů. Pak se chytneme," věřil Smoleňák v obrat k lepšímu.

Kladno - Karlovy Vary (zleva: Rastislav Dej, Marek Melenovský a František Skladaný)

Západočeské derby vyhrály domácí Karlovy Vary
Po stříbrném tažení českých basketbalistek, které vrcholilo v Karlových Varech, hokejisté Energie ve své KV aréně ještě neprohráli. A to platí i po derby s Plzní.

Tři body se ale nerýsovaly lehce. Úvod duelu jasně patřil hostům. Ve třetí minutě dokonce jel indián Stránský trestné střílení, zuby si vylámal na Mensatorovi. Gól přišel o minutu později, když Václav Benák trefil místo nad Mensatorovým ramenem.

Tlak Plzně zabrzdily zbytečné fauly a domácí se naopak dostali do hry. Vyrovnání tak přišlo v početní výhodě. Za Mazancovou brankou vybojoval puk Melenovský, naservíroval puk před klec Dejovi, který rozvlnil plzeňskou síť poprvé.

Vstup do druhé části vyšel ideálně domácímu čahounovi Kumstátovi. Ve 21. minutě projel s pukem přes celé hřiště a před Mazancem se nemýlil - 2:1. Indiáni ještě na Kumstátovu branku dokázali odpovědět, když Jiří Hanzlík využil přesilovou hru, ale dvě minuty poté vrátil domácím vedení Hřebejk.

Třetí část už byla v nadvládě Karlových Varů, hlavním vůdcem se stal Zaťovič. Pětadvacetiletý útočník dvěma góly potvrdil převahu lázeňského města, které si po výhře 5:2 zaslouženě připsalo tři body.

Hokejová Tipsport extraliga - 14. kolo

HC Sparta Praha - HC Eaton Pardubice 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 58. Smoleňák (Kůrka, D. Výborný), rozhodující sam. nájezd D. Výborný - 33. Mezei (Koukal, Kolář I). Rozhodčí: Husička, Polák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:2. Bez využití. Diváci: 6132.

HC Energie Karlovy Vary - HC Plzeň 1929 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 14. Dej (Melenovský), 21. Kumstát (Čutta), 33. Hřebejk (Skuhravý), 50. Zaťovič (Pech), 56. Zaťovič (Pech) - 4. Benák (Lammers), 31. Jiří Hanzlík (Vlasák). Rozhodčí: Fraňo, Hribik - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 6:6, navíc Frolo (Plzeň) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 5039.

HC Oceláři Třinec - HC Kometa Brno 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 17. Dlouhý, 26. Dlouhý (Balej, R. Hruška), 46. Polodna (R. Hruška). Rozhodčí: Minář, Lacina - Jindra, Jílek. Vyloučení: 6:9. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3894.

PSG Zlín - Bílí Tygři Liberec 4:3 v prodl. (1:2, 2:1, 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 16. Rachůnek (Důras), 21. Köhler (Leška), 40. F. Čech (Holík, Leška), 61. Leška (Hamrlík) - 1. Huknes (Kudrna), 6. M. Hořava (Podkonický, Trončinský), 26. Hořava (Vak, Podkonický). Rozhodčí: A. Jeřábek, Trombík - Bláha, Kostka. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:2. Diváci: 4257.

BK Mladá Boleslav - HC Vagnerplast Kladno 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)
Branky a nahrávka: 11. Melka (J. Mrázek, Látal), 13. Valský. Rozhodčí: Mikula, Šindler - Kis, Prchal. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 3515.

HC Mountfield České Budějovice - HC Vítkovice Steel 3:2 v prodl. (0:1, 0:1, 2:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 44. Červený (Jank), 58. Martynek (Snopek), 65. Gulaš (Mikeska, Snopek) - 12. Káňa (J. Sýkora), 24. Ujčík (Tomas). Rozhodčí: Hradil, Smitka - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 4938.