Sparta poprvé pod Stramaccionim rozstřílela Karlovy Vary, uspěla i Slavia

13:49
františkovy lázne - Fotbalisté Sparty v prvním utkání pod vedením italského trenéra Andrey Stramaccioniho porazili třetiligové Karlovy Vary vysoko 6:0. Třemi góly se na vítězství v přípravném utkání ve Františkových Lázních podílel útočník David Lafata, dvě branky přidal střídající Josef Šural.

David Lafata (v bílém) proti Karlovým Varům foto: ČTK

Sparta do zápasu nasadila zatím jen tři letní posily. V obraně nastoupil od začátku stoper Lukáš Štetina a v záloze pak Vukadin Vukadinovič. Po přestávce se do hry zapojil také Eldar Čivič. Kromě nich letenský celek přivedl ještě útočníka Marca Janka a záložníky Tala Ben Haima se Srdjanem Plavšičem.

Pražané, pro které šlo po týdenním kondičním soustředění o první přípravné utkání, nedali třetiligovému soupeři šanci. První poločas Sparta vyhrála díky Lafatovi 2:0 a krátce po přestávce přidala během osmi minut další tři branky. Skóre pak v 80. minutě uzavřel Matěj Pulkrab.

Přípravné fotbalové utkání ve Františkových Lázních:

Sparta Praha - Karlovy Vary 6:0 (2:0)

Branky: 25., 36. a 54. Lafata, 48. a 56. Šural, 80. Pulkrab.

Sestava Sparty: Bičík (70. Vorel) - Karavajev (61. Pulkrab), Štetina, M. Kadlec (46. Šural), Vatajelu (46. Čivič) - Zahustel, Mareček (61. Chvátal), Vukadinovič (61. Piško), V. Kadlec (46. Juliš), M. Frýdek - Lafata. Trenér: Stramaccioni.

Slavia porazila slovenského mistra Žilinu 4:0

Slavie ve třetím utkání letní přípravy rozstříleli Žilinu 4:0 a napravili středeční bezbrankovou remízu s druholigovými Českými Budějovicemi. Pražané v souboji českého a slovenského mistra v Chomutově jasně kralovali a mohli dát i více branek. Premiérovou trefu v červenobílém dresu si připsala posila Daniel Trubač.

Kouč Sparty Stramaccioni: Kluci pracují dobře, Rosický tvrdě. Ale nespěchám na něj

Slávisté chtěli odčinit špatný výkon proti Českým Budějovicím a Žilinu, která je v přípravě dál a za 11 dní vstoupí do kvalifikace Ligy mistrů, nečekaně jasně přehrávali. Po několika šancích otevřel skóre v 21. minutě z dorážky Milan Škoda a čtyři minuty před přestávkou přidal z penalty druhou trefu Nizozemec Mick van Buren, kterého předtím žilinští zadáci faulovali.

V druhém poločase po chybě českého brankáře Aleše Mandouse nezaváhal Ruslan Rotaň, ukrajinská posila dala druhou branku v červenobílém dresu. Poprvé se pak za Slavii trefil střídající Trubač, jenž v 83. minutě úspěšně zakončil brejk. Pražané si připsali druhé vítězství ze tří přípravných zápasů, před týdnem porazili Žižkov 2:1.

„Dnešním zápasem nám začali soupeři zvučnějších jmen a vyšší kvality. Žilina je slovenský mistr, který vyhrál ligu s náskokem. Je to mladý, dravý a nesmírně organizovaný tým. Způsob hry, který jsme proti nim hráli, jim moc neseděl,“ řekl pro web Slavie trenér Jaroslav Šilhavý.

„V Benešově proti Budějovicím to nebylo dobré, trochu jsme měli nohy v betonu. Chtěli jsme, aby byl tentokrát výkon lepší, a ten roste i se soupeřem. Ukázali jsme, že jsme silní v produktivitě,“ dodal kouč.

V sestavě Slavie ještě chyběl Turek Halil Altintop, který začal trénovat s týmem ve čtvrtek. Další posila Portugalec Danny se připojí až na startu soustředění v Rakousku. Ještě předtím sehrají Pražané v úterý v Edenu utkání se slavným Celticem Glasgow. Za Žilinu nastoupil vedle Mandouse i český stoper Filip Kaša.

„Věřím, že už proti Celticu nastoupí Halil aspoň na část utkání. Deset let v bundeslize, je to kvalitní hráč. Teď už jen dát to všechno dohromady, aby to ladilo. Nové posily jsou charakterní a týmoví hráči a věřím, že nebudou mít problém zapadnout do našeho týmu,“ dodal Šilhavý. Naopak delší dobu bude chybět se svalovým zraněním záložník Jan Sýkora.

Přípravné fotbalové utkání v Chomutově:

Slavia Praha - Žilina 4:0 (2:0)

Branky: 21. Škoda, 41. Van Buren z pen., 67. Rotaň, 83. Trubač.

Sestava Slavie: Laštůvka (75. Otáhal) - Bořil, Frydrych (46. Bílek), Jugas (61. Deli), Flo (61. Švento) - Ščuk - Mingazov (46. Tecl), Rotaň (70. Trubač), Hušbauer (70. Alvir), Van Buren (75. Musa) - Škoda (61. Mešanovič). Trenér: Šilhavý.

Plzeň porazila Horváthův Sokolov a v přípravě vyhrála i počtvrté

To fotbalisté Plzně ani ve čtvrtém přípravném utkání nezaváhali. S druholigovým Sokolovem si však vicemistrovský celek dnes na hřišti v Luční poradil těsně 3:2. Soupeře vedl jako kouč bývalý kapitán a donedávna asistent trenéra Viktorie Pavel Horváth.

„Pořád je to především příprava,“ uvedl na webu Plzně trenér Pavel Vrba. „Stále střídáme dvě kompletní jedenáctky, hráči tedy dostávají stejný prostor na hřišti. Pořád trénujeme dvoufázově, chceme vidět, jak hráči zvládají pracovat v zátěži. Někomu to jde lépe, někomu logicky o něco méně. Ale u všech je vidět obrovská snaha, z tohoto pohledu jsem tedy velmi spokojený,“ dodal.

První poločas, ve kterém poprvé v základu domácího celku nastoupila nedávná posila z Příbrami gólman Aleš Hruška, skončil bez branek. „Drželi jsme míč, měli zápas pod kontrolou, ale nebyli přesní ve finální fázi. Několikrát jsme vše dobře vykombinovali, ale ta finální přihrávka, třeba zpětná, chyběla. Ve druhé půli jsme toto vylepšili,“ přidal Vrba.

Po pauze poslaly Viktorii do vedení vlastní gól Jakuba Šimana a zásahy Jana Suchana s Michaelem Krmenčíkem. Sokolov však nerezignoval a v 79. minutě Petra Bolka, který po pauze nahradil Hrušku, překonal přímo z rohu Vojtěch Machek. V závěru pak druhý gól hostů přidal Ondřej Ševčík.

„Že jsme v závěru dvakrát inkasovali? Hráčům nic vyčítat nebudu,“ prohlásil bývalý reprezentační kouč. „Jsou v zátěži a viděl jsem u nich obrovskou snahu. Jsme prostě ve fázi, kdy trochu schází přesnost. Zatím nic neladíme, ale poctivě trénujeme,“ uvedl.

Plzeň těsným vítězstvím navázala na výhry 10:1 nad Rokycany, 8:1 nad Ústím nad Labem a 2:0 nad Petřínem Plzeň. Sokolov prohrál druhý ze tří přípravných duelů. Horváthův celek podlehl Saské Kamenici 0:2, předtím porazil Františkovy Lázně 6:1.

Přesto na Vrbu, který bývalého záložníka při prvním působení v Plzni vedl a získali spolu dva mistrovské tituly, udělal Sokolov dobrý dojem. „Je to zajímavé mužstvo a Pavel jim určitě vštěpuje zajímavé myšlenky. Celkem na mě udělali dojem, jejich projev se mi líbil,“ řekl Vrba.

Přípravné fotbalové utkání:

Viktoria Plzeň - Sokolov 3:2 (0:0)

Branky: 48. vlastní Šiman, 61. Suchan, 69. Krmenčík - 79. Machek, 89. Ševčík.

Sestava Plzně: I. poločas: Hruška - Řezník, Hubník, Hájek, Limberský - Hrošovský, Živulič - Petržela, Kolář, Zeman - Řezníček.

II. poločas: Bolek - Řezník, Hejda, Vacovský, Janža - Hořava, Suchan - Kopic, Bakoš, Pfeifer - Krmenčík. Trenér: Vrba.