Spartě se opožděné oslavy povedly, Olomouc vyprovodila pěti góly

18:37
PRAHA - Překvapení se nekonalo, nejlepším tým fotbalové ligy a od minulého týdne už jistý mistr jednoznačně přehrál posledního. Sparta v 28. kole porazila Olomouc 5:0, dva góly dal záložník Hušbauer, který míří za triumfem mezi střelci.

Radost hráčů Sparty. foto: ČTK

Sparta, kterou z tribuny sledoval i její bývalý slavný záložník Pavel Nedvěd, jasně dominovala, soupeři téměř nepůjčovala míč a vedle pěti gólů měla i další šance. Po utkání společně s fanoušky oslavila titul, protože před týdnem ji k potvrzení triumfu pomohlo zaváhání rivala z Plzně a hráči v té době už měli po zápase.

Brno se po výhře nad Slavií zachránilo

Brněnští fotbalisté porazili Slavii 2:0 a zajistili si záchranu v nejvyšší soutěži. Zato pražský tým ještě nic jistého nemá - na sestupové příčky má jen tříbodový náskok. Zápas v 76. minutě rozhodčí Pavel Královec kvůli vulgárním pokřikováním fanoušků po předcházejícím napomínání. V průběhu duelu z hlediště zaznívaly několikrát vulgární skandování obou táborů na adresu předsedy FAČR Miroslava Pelty. Do Brna přijela zhruba stovka fanoušků Slavie a podobný počet čítal i domácí kotel. Oba tábory se při pokřicích střídaly, jeden zvolal "Pelta" a druhý odpovídal "ven." Postupně fandění přešlo ve vulgarity. V průběhu přerušení přišel domácím příznivcům domluvit domácí kapitán Pavel Zavadil. Po třinácti minutách utkání pokračovalo.

Nebyl to strhující zápas, protože hosté většinu času v deseti bránili před vlastním pokutovým územím a sparťané ho dobývali postupnými útoky.

Měli obrovskou převahu a i když se jim dlouho nedařilo dostat se do vyložených šancí, byli trpěliví a útočili vytrvale. Gól nakonec dali "až" v 27. minutě ze standardní situace, po skrumáži se z dvanácti metrů prosadil stoper Holek. Byl to jeho druhý ligový gól za Spartu, první dal před dvěma týdny proti Liberci a také po standardce.

Hosté se zlobili, že těsně předtím, než Holek střílel, byl ve výskoku faulován stoper Dreksa, který pak následně zůstal na zemi a nedokázal zasáhnout...

Holek mohl přidat i další branku, jeho hlavičku po centru z rohu skvělým zákrokem vyrazil Zlámal. Olomoucký brankář držel tým v naději, ale těsně před půlí už ani on nestačil na střelu Hušbauera. Nejlepší ligový střelec se nejdřív krásným průnikem probil do vápna, ale jeho přihrávku do gólové šance hosté zblokovali. Tak odražený míč poslal nádherným obloučkem z levé strany k protilehlé tyči - 2:0.

A krátce po půli z dobrých 25 metrů zvýšil už na 3:0. Míč si nechal skočit a jelikož byl volný, poslal na Zlámala nechytatelnou bombu.

Pro Hušbauera to byl šestnáctý a sedmnáctý ligový gól sezony, jeho spoluhráč Lafata jich má o dva méně. V 59. minutě totiž i on dokázal proti nejslabšímu týmu ligy skórovat.

Kapitán David Lafata přináší sparťanům malou repliku pro fotbalového mistra,...

Olomouc se na Letné představila jako nejslabší tým soutěže. Jen bránila, dopředu nepředvedla vůbec nic. Z urputné defenzívy nedokázala vyrážet do nebezpečných brejků. Často jen odkopávala a po po prvním sparťanském gólu byl výsledek jen otázkou skóre.

Jedinou střelou na bránu byla ze strany hostů v 31. minutě slabá hlavička Varadiho. Za celé utkání se Olomoučtí dostali ještě ke dvěma rohům. Jinak nic. Za dva týdny doma hostí ohrožené Znojmo, vítězství je jejich poslední nadějí na záchranu.

Sparťané se fotbalem bavili, vytvářeli si jednu nadějnou příležitost za druhou. Po přestávce proměnili jen tři.

28. kolo první fotbalové ligy:

• Sparta Praha - Sigma Olomouc 5:0 (2:0)
    Branky: 43. a 47. Hušbauer, 28. Holek, 59. Lafata, 75. Kadeřábek. Rozhodčí: K. Hrubeš - Pelikán, Jiřík. ŽK: Schick - Schulmeister, Navrátil. Diváci: 10.864.
  • Viktoria Plzeň - FK Mladá Boleslav 2:0 (0:0)
    Branky: 53. Končal, 84. Tecl. Rozhodčí: Příhoda - Blažej, Gallo. ŽK: Hořava - Ščuk. Diváci: 9744.

Slavia Praha 2:0 (1:0)
Branky: 11. Šisler, 72. Kroupa. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Urban. ŽK: Košťál, Šisler - Neves, Boudjemaa. Diváci: 2066.