Sparta je po vyloupení Olomouce druhá. Domácí fanoušci prohru neunesli

19:53aktualizováno  20:14
OLOMOUC/PRAHA - Fotbalisté Sparty v dohrávce 11. kole dokázali vyhrát na půdě Olomouc bitvu o 2. místo gólem z penalty, kterou v 89. minutě proměnil po ruce Rossiho Kucka. Hosté se tak dostali na druhé místo, devět bodů za vedoucí Plzeň. Krásné fotbalové klání pokazili domácí fanoušci vulgárními pokřiky a v závěru také prolomením hrazení na hlavní tribuně a házením předmětů na hrací plochu.

Olomouc - Sparta Praha. foto: ČTK

Krásná fotbalová bitva, před vyprodaným Androvým stadionem, přesto si z ní nezaujatí fanoušci odnesli rozporuplné pocity. Takový byl souboj Olomouce se Spartou o druhé místo ligové tabulky. A proč ta podivná pachuť?

Jednoduše proto, že domácí fanoušci zápas nezvládli. Po celý duel častovali hosty z hlavního města vulgaritami, kotel sparťanských věrných se jim "pomstil" v závěru zapálením dýmovnic. A poslední minuty? Nebylo daleko od předčasného ukončení duelu. To po brance Kucky z penalty na 1:0 měl vhazovat míč z autu pravý bek Sparty Adiaba, místo toho ale létaly na hřiště jiné předměty.

Olomouc - Sparta Praha.

Zloba fanoušků Olomouckých byla navíc neoprávněná. Rossi v 88. minutě totiž jednoznačně zahrál v pokutovém území rukou, navíc podruhé podobně nešikovně během deseti minut. Hlavnímu sudímu nedal jinou šanci.

OHLASY

"Viděl jsem to přes celé hřiště a i přes celé hřiště jsem si myslel, že to je jasná ruka. Hráč byl v takovém postavení, že jsem viděl, že tam tou rukou sáhnul," řekl sparťanský brankář Jaromír Blažek.

"Je nějaký výklad pravidel, kdy se mají penalty pískat. Platí to pro situace, když jde ruka aktivně proti balonu. Ať si každý zhodnotí sám, jestli tady šla ruka aktivně proti míči," řekl olomoucký kapitán Aleš Škerle.

"Ke konci jsme byli lepší než Olomouc. Vytvořili jsme si více příležitostí. Vyhráli jsme zaslouženě," podotkl Blažek.

Že se podobně provinil již ve druhé minutě duelu na druhé straně Řepka? Možná (záběry ČT nebyly průkazné), v jeho případě ale zásah ruky nezměnil směr letu míče, navíc tomu tak bylo ve výskoku a ruku měl sparťanský stoper u těla.

Mezi těmito momenty se odehrála skvělá fotbalová řež, ve které měli opticky navrch domácí, nebezpečnější v zakončení byli ale hosté. Ve 4. minutě pálil z voleje tvrdě z malého vápna Pamič, o čtyři minuty netrefil sám před Drobiszem prázdnou branku Kadlec a na konci první půle pak zazdil přečíslení hostů 4 na 2 zakopnutím o trávník Pamič.

Do druhé půle vlétli svěřenci kouče Psotky ještě nabuzenější než do té první, ale v 50. minutě zastavil ve slibné šanci Hubníka ofsajd a jako by tím pomezní ustřihnul domácím křídla. Nebezpečné situace se naopak rýsovaly před domácí brankou. Největší parádu předvedl po polovině druhé půle Wilfried. Zpracoval si 30 metrů od branky míč na prsa, ale zády k brance neměl komu přihrát.

Olomouc - Sparta Praha (Kucka proměňuje penaltu).

A tak zvolil neobvyklé řešení. Míč si zastavil a prudkou patičkou za sebe vyslal do brejku Kadlece. Ten měl ale nakonec k míči o metr dále než domácí brankář. Fotbalová krása v podání všech tří aktivních účastníků. Wilfried se sám poté ocitl ve dvou gólových situacích, poprvé ale jeho ránu do prázdné branky naposlední chvíli zblokoval Škerle, ve druhém případě trefil z malého vápna po rohovém kopu Ordoše.

Sparťané se ale branky přece jen dočkali. V 88. minutě si podruhé v krátké době zahrál na házenkáře Rossi a penaltu proměnil Kucka. Sparta tak poskočila na druhé místo o tři body před pondělního soupeře. Vedoucí Plzeň má ale na čele ligy k dobru stále devět bodů.

11. kolo první fotbalové ligy

SK Sigma Olomouc - AC Sparta Praha 0:1 (0:0)
Branka: 89. Kucka z pen. Rozhodčí: Drábek - Jiřík, Lakomý. ŽK: Vepřek - Vacek, Podaný. Diváci: 11.805.

Olomouc: Drobisz - Janotka (75. Ordoš), Dreksa, Škerle, Vepřek - Bajer, Rossi, Hořava - Hubník, Petr (60. Navrátil), Šultes (84. Kalas). Trenér: Psotka.

Sparta: Blažek - Adiaba, Brabec, Řepka, Pamič - Vacek - Sionko (73. Podaný), Kladrubský (87. Matějovský), Kucka, Kadlec - Wilfried (90. Kweuke). Trenér: Chovanec.