Sparta je bez Řepky zoufalá. Prohrála i v Budějovicích

19:27
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Fotbalisté pražské Sparty neuspěli v nové ligové sezoně ani ve svém druhém utkání na soupeřově hřišti. Po úvodní prohře s Hradcem Králové dnes obhájce titulu nestačil ve třetím kole ani na domácí České Budějovice, kterým bez distancovaného Tomáše Řepky podlehl 0:1.

FC Hradec Králové - AC Sparta Praha (míč v síti Sparty) foto: ČTK

Jihočeši bodovali se Spartou počtvrté za sebou, výhru jim zajistil premiérovým gólem v české nejvyšší soutěži Slovák Marián Jarabica. Sparťanský trenér Jozef Chovanec nechal před středeční odvetou Ligy mistrů s Lechem Poznaň podle očekávání odpočívat mnoho opor. Ani na lavičku neusedl gólman Blažek a poprvé po příchodu z Anderlechtu Brusel tak dostal v soutěžním utkání šanci Zítka.

Sparta měla v úvodu převahu

V úvodním dějství však neměl takřka žádnou práci, šance počítala jen Sparta, která i v kombinované sestavě získala vytrvalou převahu. Poprvé výrazně zahrozila po třinácti minutách. Do otevřené obrany postupoval z pravé strany Jeslínek, z těžkého úhlu poslal střílený centr napříč vápnem, kde však nestál žádný sparťan.

Letenští zkoušeli překonat zataženou domácí obranu střelami z dálky. Kladrubského však v sedmnácté minutě vychytal Kučera a o šest minut později neuspěl ani další exbudějovický hráč Krob. Z dálky mířil těsně vedle.

Sparťané Sionko a Kadlec.

Kučera se zapotil také deset minut před pauzou, kdy ho z přímého kopu málem zaskočil Žofčák. Zkušený brankář musel rychle couvat zpět do branky, aby vytáhl míč směřující pod břevno na roh. V závěru první půle sparťanská územní nadvláda gradovala. V 41. minutě Jeslínek našel obloučkem Třešňáka, který však hlavičkoval v mírném záklonu a mimo. Těsně před odchodem do kabiny Jihočeši znovu děkovali Kučerovi, že neprohrávali. Domácí gólman v pádu zkazil Adiabovi radost z premiérové trefy v české lize.

Tlak Budějovic přinesl rozhodující branku

Do druhé půle vstoupilo Dynamo mnohem aktivněji a po chvíli poprvé protáhl Zítku střílející Otepka. Po hodině hry měli Jihočeši ještě blíž k vedoucí trefě. Ondrášek si naběhl na kolmici ze středu hřiště, udělal kličku Zítkovi a Spartu zachránil od inkasovaného gólu jen skvělý obranný zákrok Hejdy těsně před brankovou čárou.

O tři minuty později však už domácí svůj zlepšený výkon korunovali. Po velkém závaru ve vápně napřáhl Jarabica a přesnou střelou k tyči poslal outsidera do překvapivého vedení. Slovenský stoper se radoval z prvního gólu v lize.

Sparťané okamžitě vyhrnuli síly do útoku. Kouč Chovanec poslal na trávník čtvrthodiny před koncem čerstvého Sionka, ale ani jeho příchod k vyrovnání nevedl. V poslední větší šanci Adiaba v 89. minutě přestřelil opuštěnou branku poté, co Kučera nedůrazně vyboxoval míč. Jihočeši se tak mohli po třech předchozích remízách se Spartou radovat z výhry, letenského soupeře zdolali po více než třech letech.

3. kolo fotbalové Gambrinus ligy

Dynamo České Budějovice - Sparta Praha 1:0 (0:0)
Branka: 63. Jarabica. Rozhodčí: Královec - Zlámal, Ubias. ŽK: Otepka - Krob, Žofčák. Diváci: 5659.
Č. Budějovice: Kučera - Laštovka, Horejš, Jarabica, Žižka - Hudson, Černák, Otepka, Benát (49. Šíma) - Pecka (74. Mezlík), Ondrášek (84. Sedláček). Trenér: Šilhavý.
Sparta: Zítka - Adiaba, Hejda, Brabec, Krob - Hoheneder - Žofčák, Kladrubský, Zeman (74. Sionko) - Jeslínek (59. Lačný), Třešňák (59. Kadlec). Trenér: Chovanec.

FC Viktoria Plzeň - Bohemians 1905 2:1 (1:0)
Branky: 44. Kolář, 65. Horváth - 83. M. Nešpor. Rozhodčí: Franěk - Kordula, Wilczek. ŽK: Štohanzl, M. Nešpor (oba Bohemians). Diváci: 5228.
Plzeň: Krbeček - Limberský, Navrátil, Bystroň, Jiráček - Petržela (86. Darida), Rada, Horváth, Kolář (90. Vaněček), Hruška (63. Střihavka) - Rezek. Trenér: Vrba.
Bohemians 1905: Marek - Jindřišek, Cseh, Lukáš, D. Nešpor - Štohanzl (65. Cissé), Kaufman (46. M. Nešpor), Držík, Moravec, Bartek (55. Trubila) - Škoda. Trenér: Hoftych.

FC Baník Ostrava - FC Zbrojovka Brno 3:0 (1:0)
Branky: 39. Šmejkal, 67. Varadi, 72. Neves z pen. Rozhodčí: Paták - Mencl, Dobrovolný. ŽK: Frejlach - Čoupek. Diváci: 5980.
Ostrava: Daněk - Šmejkal, Neuwirth, Bolf, Neves - Lukeš, Marek, Frejlach (62. Greguš) - Varadi, Šenkeřík (76. Pilík), Zeher (56. Hušbauer). Trenér: Koubek.
Brno: Bureš - Husár, Dvorník, Trousil, Čoupek (68. Okleštěk) - Dostálek, Křeček - Chlup (60. Střeštík), Polách, Kalabiška - Rabušic (78. Hodek). Trenér: Večeřa.

FK Baumit Jablonec - FK Teplice 1:1 (1:0)
Branky: 9. Pekhart - 90.+2 Matula. Rozhodčí: K. Hrubeš - Jiřík, Koval. ŽK: Mareš, Matula, Vidlička, Rosa. Diváci: 3812.
Jablonec: Špit - Krajčík, Pavlík, Huber, Jablonský (12. Piták) - Vošahlík (69. Haurdič), Eliáš, Loučka, Kovařík - Pekhart, Lafata (88. Beneš). Trenér: Komňacký.
Teplice: Slavík - Vidlička (77. Došek), Lukáš, Rosa, Matula - Mareš, Ljevakovič, Vachoušek, Zoubele (55. Stožický) - Mahmutovič, Vondrášek (59. Melunovič). Trenér: Plíšek.