Sparta Kladno nezastavila, Jágr asistoval u rozhodující branky

20:48aktualizováno  22:21
PRAHA - Sparta se na utkání s Jágrovým Kladnem těšila, po něm ale její hráči z ledu odcházeli se sklopenými hlavami. Rytíři totiž v Holešovicích zvítězili 4:3. Tomáš Plekanec vstřelil dva góly a spolu s Jaromírem Jágrem přihrál na tu rozhodující Jiřímu Tlustému.

Elitní útok slaví branku foto: ČTK

Jaromír Jágr se v tomto týdnu podruhé představil v hlavním městě. A po O2 areně zaplnil i tu sparťanskou. Dvanáct a půl tisíce diváků sledovalo bojovný hokej, který občas obohatil hokejovou finesou někdo ze čtveřice z NHL: Jágr, Plekanec, Tlustý a Židlický. "Většinu zápasu jsme je hlídali, pak ale dvakrát ujeli a zařídili vítězství," litoval bek Sparty Radek Philipp.

Sparta - Kladno 3:4

Branky a nahrávky: 35. Tenkrát (Pacovský, Milam), 39. Foster (Y. Treile), 60. Jánský (Pacovský) - 37. Plekanec (Drtina, Hlaváč), 48. Plekanec (Patera), 52. Hovorka (Macholda, Patera), 53. Tlustý (Plekanec, Jágr). Rozhodčí: Hodek, Souček - Bláha, Lhotský. Vyloučení: 8:9. Využití: 2:1. Diváci: 13.150 (vyprodáno).

Sparta Praha: Schwarz - Philipp, Vallin, Milam, Husák, Gawryletz, D. Kočí, D. Sobotka - Ton, Broš, I. Rachůnek - Tenkrát, J. Hlinka, Pacovský - Jánský, Simon, Bahenský - Y. Treille, Foster, S. Treille.

Kladno: Chábera - Židlický, Černošek, Majeský, Drtina, Mocek, Macholda, Piskáček - Jágr, Plekanec, Tlustý - Hovorka, Patera, Hlaváč - M. Látal, Dragoun, Eberle - Valský, Melka, Kuchler.

Za Kladno hrálo hned sedm hráčů, kteří v minulosti oblékli rudý dres Sparty. Ty podpořily právě zámořské posily a utkání mělo o náboj postaráno. Nějvětší hvězda s 68 na zádech se do tempa ale dostávala až po několika střídáních a díky utlumujícím práškům. "Necítil jsem se dobře, nechtěl jsem vůbec nastoupit. Navíc Sparta hrála dobře," vysvětlil to Jágr.

Bojovný hokej okořenil gól až po polovině zápasu, když Tenkrát využil přesilovku. Tomu ale předcházelo zbytečné vyloučení Kladenských. Jágr při akci zlomil hůl a jel si ji ke střídačce vyměnit. Další útočník už ovšem skončil na led, tudíž hosté zahráli v šesti. "Hokejku jsem zlomil po dvou měsících a v nejméně vhodnou chvíli, vyšel nám nacvičený signál," kroutil hlavou nejproduktivnější Evropan historie v NHL.

Sparta se z vedení neradovala dlouho, o dvě minuty později už totiž bylo opět vyrovnáno. Bek Gawryletz rukou odpálil puk jen k Plekancovi, který bleskově trefil poloodkrytou klec. Do druhé sirény se ale Sparta vrátila do vedení díky Fosterovi.

Po přestávce úřadovali jen Rytíři a stáhli sestavu na tři útoky. "Bylo jen otázkou času, kdy šance proměníme," dodal Jágr. To se zlomilo po osmi minutách, kdy Plekanec svým druhém gólem v zápase skóre vyrovnal. O čtyři minuty později obrat dokonal Hovorka.

Philipp: Jágr vypadal jako lyžař mezi brankama

Zlomový čtvrtý zásah do Schwarzovy svatyně zařídil elitní útok Sředočechů. Jágr zavezl puk do útočného pásma přes obránce Philippa, přihrál ho Plekancovi, který našel volného Tlustého. Ten se nemýlil. "Na mě se tlačili dva protihráči a já tušil, že vpravo najíždí Tlusťoch (Jiří Tlustý - pozn. red.)," popsal situaci Plekanec. Sparťanský zadák si pak sypal popel na hlavu. „Když na měl jel rozjetý Jarda Jágr, měl jsem asi odcouvat. Zkusil jsem ho zbrzdit, ale nepovedlo se. Vypadalo to jako když lyžař jede mezi brankami,“ ironicky se pousmál Philipp.

Závěr zdramatizovalo Jágrovo vyloučení dvě minuty před koncem, Sparta ale snížila až v čase 59:47 a na vyrovnání jí nezbyly síly. "Zahráli jsme to dobře," pochválil spoluhráče majitel klubu a pravé křídlo první formace.