Sparta si zahraje vyřazovací boje, s Lyonem se rozešla nerozhodně

18:43aktualizováno  23:14
PRAHA - Fotbalisté pražské Sparty si zajistili postup do jarní fáze Evropské ligy. Stačila jim k tomu domácí remíza 1:1 s Lyonem. Francouzský tým sice vedl brankou Benzii, vyrovnání a euforii v domácích řadách zajistila gólová odpověď záložníka Josefa Hušbauera. To všechno na Letné sledovalo 17.121 diváků, nejvyšší návštěva podzimu. Sparta za postup z druhého místa dostane prémii pět milionů korun.

Sparta (zleva Jarošík, Hušbauer, Kweuke) foto: ČTK

Pražané si účast ve vyřazovacích bojích zajistili bez ohledu na to, jak dopadne odložený zápas mezi Šmonou a Bilbaem. V posledním utkání v Bilbau 6. prosince tak čeští vicemistři už mohou hrát bez nervů. Lyon si dnešní remízou pojistil v předstihu vítězství ve skupině I.

Celý první poločas bylo znát, jak je zápas svázaný taktikou. Hlavně množství osobních soubojů a minimum vzruchu před oběma brankami; takový byl obraz zápasu. Remízový stav nahrával oběma rivalům. Zatímco Sparta narážela na důsledný obranný blok sedminásobných francouzských šampionů, Lyon v ofenzivě srážel nesoulad mezi hráči.

Sparta - Lyon 1:1

Branky: 53. Hušbauer - 46. Benzia. Rozhodčí: Kakos - Akrivos, Tatzis (všichni Řec.). ŽK: Jarošík, Matějovský, Zápotočný - Koné. Diváci: 17.121.

Sestavy: Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Jarošík, Pamič - Holek - Kadeřábek (53. Přikryl), Matějovský (90. Jirásek), Hušbauer, Krejčí (90.+2 Skalák) - Kweuke. Trenér: Lavička.

Lyon: Vercoutre - Réveillére, Koné, Umtiti, Monzón - Grenier, Fofana - Ferri, Gourcuff (69. Plea), Ghezzal - Benzia (71. Novillo). Trenér: Garde.

Hosté neměli k dispozici deset fotbalistů v čele s kapitánem a kanonýrem Lisandrem Lópezem a mladíci v sestavě dlouho hledali společnou řeč. V základní sestavě Olympique se objevili jen čtyři hráči, kteří od začátku naskočili do posledního ligového duelu s Remeší.

Sparta v úvodním dějství hrozila hlavně útočníkem Kweukem, který v posledních dvou soutěžních zápasech nastřílel tři branky. Po pasu Krejčího v 18. minutě však v tísni zakončil nedůrazně a pak se dvakrát marně pokoušel ztéci branku nůžkami, jako by se inspiroval nedávnými jedinečnými gólovými ranami Ibrahimovice a Mexese.

Lyonu se také dlouho nedařilo a hosté nepřipomínali tým, který jako jediný v EL zatím neztratil bod a nastřílel v ní nejvíc branek. Ovšem když se ke své oblíbené disciplíně postavil záložník Gourcuff a z trestného kopu namířil tečovanou střelu do břevna, sparťanům sedm minut před poločasem dost zatrnulo.

Druhý poločas výrazně předčil první dějství. Nový rozměr dal zápasu už po 17 vteřinách důsledný útočník Benzia, který se protáhl kolem stínujícího stopera Jarošíka a chytrým přehozením brankáře Vaclíka poslal lídra francouzské ligy do vedení.

Sparťané nechtěli dopustit, aby s Lyonem prohráli i čtvrtý vzájemný souboj.

On-line reportáž ZDE

Pražanům se podařila rychlá odpověď na inkasovanou branku: záložník Přikryl, který vystřídal chybujícího Kadeřábka, si pár vteřin po příchodu na hřiště naběhl na pas Kweukeho a volný Hušbauer jeho přesnou přihrávku přetavil ve snadné vyrovnání.

Dvacet minut před koncem se Sparta nadechovala znovu, ale neobsazený Krejčí se marně dožadoval náhry od Kweukeho. Víc už oba týmy nepředvedly, ale Spartě byla i remíza dobrá, byť poprvé v sezoně na Letné v pohárovém zápase nevstřelila aspoň dvě branky. Na domácím hřišti však zároveň prodloužila pohárovou neporazitelnost už na jedenáct zápasů.