Sparta dotáhla dvoubrankovou ztrátu. V boji o titul ale ztratila

22:16
PRAHA - Fotbalisté pražské Sparty utrpěli v 25. kole první ligy velmi nečekaně ztrátu v boji o titul, když doma jen remizovali s Jihlavou 2:2. Nováček přitom na Letné senzačně vedl 2:0 po vlastním gólu Jarošíka a Vaculíkově trefě, favoritovi zachránili mezi 74. a 75. minutou nerozhodný výsledek Lafata a Bednář. Pražané sice na čele tabulky odskočili na rozdíl jednoho bodu Plzni, Viktoria se ale může vrátit o dva body na první místo, pokud v sobotu vyhraje v Jablonci.

Zleva Jiří Jarošík z AC Sparta Praha a Lukáš Masopust z FC Vysočina Jihlava foto: ČTK

Sparťanský trenér Vítězslav Lavička považoval nečekanou ztrátu s Jihlavou za velikou komplikaci. "Jestli je to fatální zaváhání, to se uvidí až po 30. kole. V tuhle chvíli to vidím jako velikou komplikaci. Každá ztráta v dostizích s Plzní je špatná, Viktorce jsme teď nalili na smeč. Je to frustrace pro všechny sparťany, celý tým i fanoušky, ale sezona ještě nekončí," řekl Lavička na tiskové konferenci. Připustil, že Sparta nenavázala na předešlé dobré výkony. "Ty atributy, které nás v poslední době zdobily a přinášely nám úspěch, jsme většinu zápasu neměli."

Sparta v předchozích třech zápasech v této sezoně včetně poháru s Jihlavou třikrát pouze remizovala 1:1 a trápení prožívala i v dnešním duelu. Od úvodních minut sice drtivou většinu času držela míč, převaha to však byla platonická. Pražanům se nedařilo otevřít spolehlivě pracující defenzivu Vysočiny a k výraznějším šancím se nemohli propracovat.

V úvodních minutách se tak tribuny bavily tím, že děkovaly za služby ve sparťanském dresu hostujícímu brankáři Jaromíru Blažkovi, který dnes poprvé od předloňského konce v pražském klubu zavítal jako soupeř na Letnou. Mezi tyčemi Vysočiny neměl tolik práce, jak se čekalo.

Sparta - Jihlava 2:2

Branky: 74. Lafata, 75. Bednář - 65. vlastní Jarošík, 67. Vaculík.

Rozhodčí: Jílek - Dobrovolný, Vysloužil. ŽK: Jungr, Karlík, Marek, Rada, Vaculík (všichni Jihlava). Diváci: 11.695.

Sparta: Vaclík - Vidlička (70. Bednář), Švejdík, Jarošík, Hybš - Kadlec, Vácha, Hušbauer, Matějovský, Krejčí (52. Kweuke) - Lafata. Trenér: Lavička.

Jihlava: Blažek - Marek, Tlustý, Šourek, Josl (77. Čvirik) - Masopust (72. Kliment), Rada, Jungr (89. Koloušek), Karlík, Vaculík - Šimonek. Trenér: Komňacký.

Naopak větší příležitosti si v první půli připravila Jihlava. Nebezpečně vypadal především únik dalšího bývalého sparťana v hostujícím dresu Jungra, míč si však špatně zpracoval a vracející se Vácha mu stihl vložit do střely kopačku.

V 38. minutě pak po závaru v domácí šestnáctce pálil vedle Masopust. Až pak zahrozila také Sparta, Lafata ale po centru ze strany v těžké pozici minul. Domácí vyprovázel do kabin pískot diváků.

Letenský kouč Lavička, který v úterý oslaví 50. narozeniny, zkusil krátce po pauze rozhýbat ofenzivu nasazením čerstvého Kweukeho. Sparta se ale dál nemohla dostat do tempa.

V 65. minutě se Jihlava za svůj pracovitý a organizovaný výkon dočkala odměny. Josl přihrával z levé strany před branku a Jarošík si srazil balon do vlastní sítě. Ještě než se Letná probrala z šoku, udeřila Vysočina podruhé. Po Masopustově zpětné přihrávce se s pomocí tyče trefil Vaculík.

Až poté se Pražané probrali. Sevřeli soupeře před jeho vápno a z velkého tlaku se brzy dočkali korigující trefy. Blažek v 74. minutě sice Lafatovu první střelu vyrazil, na dorážku hlavičkou už ale nemohl dosáhnout. Domácí kanonýr si sedmnáctým gólem v sezoně upevnil vedení v tabulce střelců.

Jihlava získala náskok během dvou minut, ještě rychleji ale o něj přišla. Jen minutu po Lafatově snížení si totiž naběhl na centr střídající Bednář a hlavou srovnal. Dokonat obrat mohl Kadlec, Blažek ale skvěle zasáhl. Víc už domácí nedokázali.

Jihlavský kouč František Komňacký považoval remízu na hřišti rozjeté Sparty za velký úspěch. "Uhrát s dnešní Spartou remízu je skoro jako vyhrát. Máme ty remízy se Spartou letos asi předplacené. I když s bodem musíme být spokojeni, tak si myslím, že jsme dneska hodně sahali po třech," uvedl Komňacký.

Byl rád, že jeho celek napravil úterní prohru v Ostravě. "V úterý jsme odehráli špatný zápas a měl jsem trošku obavy, jestli se to na mužstvu neprojeví. Ale mužstvo hrálo s kuráží, odvážně. Předvedli jsme nadšený, zodpovědný výkon s touhou uspět. Jsem na mužstvo za tenhle výkon hrdý. Udělali jsme důležitý krok k záchraně, v posledních pěti kolech se můžeme od tohoto výkonu odpíchnout," řekl.

Za remízu byl rád i vzhledem k brankáři Jaromíru Blažkovi, který se na Letné představil poprvé od předloňského konce ve Spartě. "Chtěli jsme, aby si to Jarda užil. Jsem rád, že mužstvo ukázalo, že Jarda není v nějakém zapadákově. Že mužstvo, v němž hraje, má kvalitu," dodal Komňacký.