Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Sparta má nakročeno k doublu. Po debaklu Jablonce je ve finále poháru

20:02
PRAHA - Fotbalisté Sparty Praha si zahrají finále Poháru České pošty. V dnešní odvetě semifinále s obhájcem loňského triumfu Jabloncem dohnali manko 1:3 z prvního duelu a po jasné domácí výhře 4:0 góly Kadeřábka, Hybše, Hušbauera a Váchy si zajistili postup. Mají tak naději na to, že podruhé v historii získají double, neboť mají nakročeno i k ligovému titulu.

Fotbalisté Sparty slaví gól foto: ČTK

Ve finále poháru se Sparta 17. května utká v Praze v Edenu s vítězem souboje mezi Brnem a Plzní, která po úvodním zápasu vede 2:0. Pokud čtvrteční odvetu Plzeň zvládne, bude to znamenat, že se čtvrté místo v konečné ligové tabulce změní ve vstupenku do 2. předkola Evropské ligy.

Sparta potřebovala dohnat dvoubrankové manko z prvního duelu a to se jí povedlo už v první půli. Jablonec se sice v úvodu dostal do několika slibných útoků, ale pak dominovali domácí svým vysokým presinkem.

V 15. minutě utekl Matějovský, ale ještě než stačil vystřelit, dohnal ho Kysela a skluzem mu míč sebral. Po půlhodině hry už se ale poloprázdné letenské ochozy radovaly. Dočkal si odstavil tělem Beneše, jeho střelu po zemi však stačil brankář Špit ztlumit a už se zdálo, že Novák odkopne míč do bezpečí. Jenže při otočce uklouzl a jako první byl u balonu dobíhající pravý bek Kadeřábek.

Hybšova střelecká premiéra

Krajním obráncům Sparty se dnes vůbec dařilo střelecky. O chvíli později zahrávala Sparta rohový kop, brankář Špit centr neudržel a míč propadl až na zadní tyč k Hybšovi, který vstřelil svůj první soutěžní gól za A-tým Sparty. V tu chvíli už Sparta postupovala a Jablonec musel nutně dát gól, jenže rozjeté domácí se mu nedařilo zastavit.

Zvláště když v 55. minutě napřáhl z 33 metrů Hušbauer a dělovkou z jediného kroku poslal Spartu do tříbrankového vedení. Jablonec tak hru ještě více otevřel, čehož využil k brejku defenzivní záložník Sparty Vácha, při náběhu na hrot se vyhnul ofsajdové pasti a pohledným dloubáčkem přehodil Špita. Pro defenzivní štít to byl první gól v dresu Sparty ze hry, předchozí dvě soutěžní trefy zaznamenal z přímých kopů.

Jablonec mohl ještě vrátit do boje o postup Novák, který však hlavou trefil jen břevno. Konstrukci branky míč orazítkoval i po Čížkově padající hlavičce. Pak už Sparta dramatizaci nedovolila a může tak usilovat o šesté vítězství v českém poháru a jubilejní dvacáté v součtu s Československem.

Semifinále fotbalového Poháru České pošty - odveta:

Sparta Praha - Baumit Jablonec 4:0 (2:0)

Branky: 29. Kadeřábek, 35. Hybš, 55. Hušbauer, 60. Vácha. Rozhodčí: Franěk - Blažej, Jiřík. ŽK: Třešňák, Kubista (oba Jablonec). Diváci: 3395. První zápas: 1:3, postoupila Sparta.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Hybš - Matějovský, Vácha, Hušbauer (87. Mareček) - Dočkal (89. Vacek), Krejčí (76. Přikryl) - Lafata. Trenér: Lavička.

Jablonec: Špit - Eliáš (76. Fantiš), Kysela, Beneš, Novák - Kopic, Rossi, Čížek, Loučka, Třešňák (65. Kubista) - Hubník (55. Doležal). Trenér: Skuhravý.