Sparta čtyřmi góly doma rozložila Slovácko

19:14aktualizováno  20:33
PRAHA - Fotbalisté pražské Sparty využili sobotního zaváhání Jablonce a po výhře 4:0 nad Slováckem poskočili na druhé místo tabulky o skóre za Plzeň. Letenští se dlouho trápili, pak ale v rozmezí mezi 67. a 81. minutou vstřelili čtyři branky. Skóre otevřel Zápotočný, poté se dvakrát trefil Kadlec a jedenáctou výhru nad Slováckem po sobě pečetil premiérovou trefou ve sparťanském dresu Bednář. Na všech gólech se podílel Kweuke.

Václav Kadlec a Tomáš Zápotočný slaví branku. foto: ČTK

Slavia nasadila své zimní posily Bortela, Fenina i Gecova. A právě navrátilec ze zahraničí si soutěžní premiéru za první tým Slavie ozdobil gólem. I když mu k němu hodně pomohl domácí gólman Zlámal. Gecov se před velkým vápnem opřel do odraženého míče, který na mokrém terénu proklouzl Zlámalovi pod tělem do branky.

Už v 14. minutě ale bylo srovnáno. Schulmeister utekl na pravé straně Juharovi, našel centrem po zemi Doležala a ten se ve skluzu prosadil přes bránícího Dobrotku.

Sparta - Slovácko 4:0

Branky: 74. a 77. Kadlec, 67. Zápotočný, 81. Bednář. Rozhodčí: Příhoda - Wilczek, Jiřík. ŽK: Vácha - Trousil, Mezlík. Diváci: 4566.

Sestavy: Sparta: Vaclík - Zápotočný, Holek, Švejdík, Hybš - Přikryl (63. Kweuke), Matějovský, Vácha, Krejčí (83. Jánoš) - Kadlec - Lafata (80. Bednář). Trenér: Lavička.

Slovácko: Melichárek - Kuncl, Trousil, Mezlík (79. Kovář), Reinberk - Hlúpik, Valenta (73. Trávník), Hofmann, Volešák, Kerbr - Došek. Trenér: Habanec.

Spartu tři dny po smolném vyřazení v Evropské lize s Chelsea čekal v jarní ligové premiéře zcela odlišný zápas. Slovácko přijelo na Letnou s defenzivní taktikou a Pražané museli na útočné polovině překonávat velmi zhuštěný blok hostujících hráčů.

Sparťané měli převahu, drželi míč, do šancí se ale dostávali jen velmi těžko. Nebezpečnější naopak překvapivě byli hosté. Jako první zahrozil po jedenácti minutách Kuncl, po jehož střele musel zasahovat Vaclík.

Po půlhodině dokonce zachránila Spartu branková konstrukce. Vaclík jen sledoval, jak Doškova hlavička orazítkovala břevno a odražený míč pak napálil těsně vedle Hlúpik.

Domácím pomohla do gólové šance až chybná přihrávka Reinberka, po které se ve 41. minutě dostal do sóla Kadlec, Melichárka ale tvrdou ranou nepřekonal. Bývalý sparťan Došek byl proti svému někdejšímu klubu hodně nabuzený, neprosadil se ale ani chvíli před pauzou, kdy střílel těsně nad.

Obraz hry se zpočátku neměnil ani po přestávce. Po hodině hry mohl chybu v hostující obraně ztrestat Kadlec, stejně jako v první půli ale při úniku selhal.

Letenští otevřeli hru a mohli být rádi, že Slovácko prováhalo několik nadějných přečíslení. V polovině druhého dějství ale Pražané svůj narůstající tlak zužitkovali. Střídající Kweuke rozhýbal hru, nahrál do strany Zápotočnému a ten přízemní střelou překonal Melichárka. Slovácko po inkasovaném gólu vypadlo z role a brzy inkasovalo další góly.

Nejprve v 74. minutě prolomil smůlu přesnou střelou k tyči Kadlec, stejný hráč pak doklepl míč do sítě po Kweukeho ráně do tyče. Hosté z Uherského Hradiště se po nadějném vstupu do utkání naprosto sesypali a odvezli si nakonec čtyřgólový debakl. Po obrovské chybě Slovácka ve středu hřiště se necelou minutu po příchodu na hřiště dočkal první branky v letenském dresu Bednář.

Nedělní výsledky fotbalové ligy

Sigma Olomouc - Slavia Praha 2:1 (2:1)
Branky: 14. Doležal, 17. Ordoš - 8. Gecov. Rozhodčí: Nenadál - Kodrula, Kříž. ŽK: Houska, Ordoš - Gecov, Bortel. Diváci: 5057.

Sestavy: Olomouc: Zlámal - Janotka, Šindelář, Dreksa, Vepřek - Houska, Pospíšil (69. Koutný) - Schulmeister (78. Petr), Ordoš, Navrátil (84. Varadi) - Doležal. Trenér: Pivarník.

Slavia: Čontofalský - Nitrianský, Bortel, Dobrotka, Juhar - Zmrhal, Petrák, Gecov (72. Vošahlík), Mičola (83. Škoda) - Kisel (72. Škutka) - Fenin. Trenér: Rada.

FK Mladá Boleslav - 1. FK Příbram 1:0 (0:0)
Branka: 72. Hájovský (vl.). Rozhodčí: Paták - Filípek, Mencl. ŽK: Nešpor, Mareš - Trapp, Pleško, Tarczal. Diváci: 2840.

Mladá Boleslav: Miller - Kysela, Johana, Dosoudil, Šírl - Jarolím (90. Ševinský), Opiela (60. Ščuk) - Mareš (60. Sloboda), Magera, Štohanzl - Nešpor. Trenér: Minář.

Příbram: Hruška - Jugas, Hájovský, Mišůn, Pleško - Krbeček, Trapp, T. Pilík (77. Koukal), Tarczal, Šlapák (72. Mareš) - Wágner (27. Střihavka). Trenér: Marko.