Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Španělsko porazilo na penalty Itálii a čeká ho finále s Brazilci

0:01
Fotbalisté Španělska zvítězili v druhém semifinále Poháru FIFA nad Itálií po penaltovém rozstřelu 7:6 a postoupili do nedělního finále s domácí Brazílií. V základní hrací době skončil duel 0:0, při pokutových kopech jako jediný zaváhal Bonucci. Itálii tak nevyšla odveta za prohru 0:4 v loňském finále mistrovství Evropy.

Španělé slaví postup do finále. foto: Reuters

Naopak Španělé protáhli sérii soutěžních zápasů bez porážky na 29 a proti Brazílii se pokusí zkompletovat sbírku úspěchů. Italský trenér Prandelli oproti poslednímu utkání v základní skupině s Brazílií hned na šesti místech zamíchal se základní sestavou. Zvolil hru na tři obránce, místo zraněného Balotelliho poslal na hrot Gilardina a do středy zálohy vrátil uzdraveného režiséra hry Pirla.

Španělsko - Itálie 0:0, 7:6p

Penalty proměnili: Xavi, Iniesta, Piqué, Ramos, Mata, Busquets, Navas - Candreva, Aquilani, De Rossi, Giovinco, Pirlo, Montolivo. Neproměnil: Bonucci. Rozhodčí: Webb (Angl.). Diváci: 60.000.

Španělsko: Casillas - Arbeloa, Piqué, Ramos, Alba - Xavi, Busquets, Iniesta - Pedro (79. Mata), Torres (94. Martínez), Silva (52. Navas). Trenér: Del Bosque.

Itálie: Buffon - Barzagli (46. Montolivo), Bonucci, Chiellini - Maggio, Pirlo, De Rossi, Giaccherini - Candreva, Marchisio (80. Aquilani) - Gilardino (91. Giovinco). Trenér: Prandelli.

A squadra azzurra byla v druhém čistě evropském utkání historie Poháru FIFA dlouho nebezpečnější. Španělé sice častěji drželi míč, jejich kombinace ale postrádaly nápad, zatímco Italové hráli přímočařeji.

Casillas, který se po dvou zápasech vrátil do španělské branky, musel dvakrát zasahovat proti hlavičce nabíhajícího Maggia a především v druhém případě v 36. minutě se pořádně zapotil.

Z protiútoku mohl otevřít skóre Torres, před Buffonem ale mířil vedle a nedotáhl tak dva nejlepší střelce historie Poháru FIFA Ronaldinha a Blanka s devíti brankami. Španělé za úvodní dějství ani jednou netrefili prostor mezi tyčemi, Italové je v prvním poločase přestříleli 9:2.

Obraz hry se nezměnil ani po přestávce. Z opatrné partie vybočila jen Marchisiova šance zblokovaná na roh, na druhé straně pálil v 85. minutě Piqué nad. Na Poháru FIFA se tak poprvé po dvaceti zápasech zrodila v základní hrací době bezbranková remíza, ve 32. vzájemném duelu mezi Italy a Španěly došlo počtvrté na prodloužení.

NAD. Penaltu neproměni jen Ital Bonucci.

V něm měl velkou šanci Giaccherini, Casillase ale zachránila tyč. Pak zvýšili tempo i Španělé, Piqué, Ramos ani Alba však netrefili branku a Buffon poté s pomocí tyče vyrazil Xaviho ránu.

Při penaltách nedávali střelci oběma gólmanům, patřícím mezi absolutní světovou špičku, dlouho žádnou šanci. Proměnili prvních dvanáct pokusů, až poté překopl branku Bonucci a následně Navas rozhodl.