Jakápak krize? Barcelona zvládla šlágr s Atléticem a nadále stíhá Real

18:31aktualizováno  11. ledna 23:13
MADRID/PRAHA - Fotbalisté Barcelony ve šlágru španělské ligy doma porazili mistrovské Atlético Madrid 3:1 a po 18 kolech ztrácejí bod na vedoucí Real Madrid. Ten v sobotu přehrál Espaňol a má navíc stále jedno utkání k dobru.

Radost fotbalistů Barcelony ze vstřelené branky. foto: Reuters

Souboj druhého se třetím celkem tabulky od začátku vycházel lépe pro Barcelonu. Ve 12. minutě otevřel skóre Brazilec Neymar po Messiho akci. Domácí v prvním poločase dominovali a soupeře výrazně přestříleli. Druhý gól přidal ve 35. minutě Uruguayec Suárez po další asistenci Messiho. Argentinský útočník si však předtím zřejmě zpracoval míč rukou.

Atlético zdramatizovalo utkání krátce po přestávce. Rozhodčí po Messiho kontaktu s Gámezem odpískal penaltu, kterou v 57. minutě bezpečně proměnil Chorvat Mandžukič. Sedmadvacetiletý Messi vůbec poprvé v profesionální kariéře zavinil pokutový kop.

Lionel Messi (vlevo) se raduje s Neymarem.
Radost fotbalistů Barcelony ze vstřelené branky.
Neymar zařídil proti Atléticu první gól utkání.
Souboj o míč. Diego Godin (vlevo) vs. Lionel Messi.

Srovnat se však hostům nepovedlo, navíc tři minuty před koncem se v pokutovém území dobře zorientoval Messi a pojistil výhru Barcelony svým 16. ligovým zásahem v sezoně. Katalánský tým proti Atléticu ukončil sérii šesti soutěžních zápasů bez výhry a svěřence Diega Simeoneho zdolal poprvé od května 2013.

Real, jemuž chyběl kvůli problémům se zády obránce Sergio Ramos, se proti Espaňolu poprvé prosadil ve 12. minutě, kdy Ronaldo poslal zpětnou přihrávku v šestnáctce Jamesi Rodríguezovi a třiadvacetiletý Kolumbijec se v La Lize trefil pošesté. Gareth Bale ještě v prvním poločase využil přímý kop a zvýšil na 2:0.

Španělská fotbalová liga - 18. kolo

Real Madrid - Espaňol Barcelona 3:0 (12. Rodríguez, 28. Bale, 76. Nacho)

Málaga - Villarreal 1:1 (60. Amrabat - 45.+1 Dos Santos)

Vigo - Valencie 1:1 (61. Orellana - 43. Rodrigo)

Eibar - Getafe 2:1 (33. Del Moral, 51. Capa - 80. Castro)

Almería - FC Sevilla 0:2 (58. Iborra, 63. Coke)

Bilbao - Elche 1:2 (73. San José - 17. Víctor Rodríguez, 53. Fajr)

Granada - San Sebastian 1:1 (79. Fran Rico z pen. - 36. Vela z pen.)

FC Barcelona - Atlético Madrid 3:1 (12. Neymar, 35. Suárez, 87. Messi - 57. Mandžukič z pen.).

Od 53. minuty sice hráli domácí po vyloučení Coentraa v deseti, přesto se dokázali potřetí prosadit. Arbeloa poslal v šestnáctce přesný centr na Nacha, jenž si připsal první trefu za Real v soutěžním utkání.

Ve 28. minutě duelu mezi Celtou Vigo a Valencií dostali domácí šanci skórovat z penalty, Orellanův pokus ale zneškodnil gólman Diego Alves. Od sezony 2007/08 si brazilský brankář poradil už se 14 pokutovými kopy.

Na konci poločasu se podruhé v dresu Valencie prosadil Rodrigo, jenž ve španělském klubu hostuje z Benficy Lisabon. Domácí zareagovali v 61. minutě, Fabián Orellana si spravil chuť po nepovedené penaltě a ukončil čekání Viga na vstřelenou branku. V lize se celek z Galicie prosadil po 726 minutách a po sérii šesti prohraných utkání poprvé bodoval.

Souboj sedmé Málagy se šestým Villarrealem skončil nerozhodně 1:1. Na konci prvního dějství poslal hosty do vedení nehlídaný Jonathan dos Santos. V 58. minutě se Málaga radovala z vyrovnání poté, co Darder rozvlnil síť, po chvíli ale rozhodčí gól na radu asistenta pro ofsajd odvolal.

Domácí to ale dlouho mrzet nemuselo, dvě minuty nato gólmana Asenja přeloboval marocký útočník Nordin Amrabat.