Španělé porazili oslabené Chilany, oba týmy ale postupují. Švýcaři pláčou

20:20aktualizováno  22:24
PRETORIA/MANGAUNG/PRAHA - Evropští šampioni nebudou v osmifinále MS chybět. Španělé si zajistili postup ze skupiny H po výhře 2:1 nad Chile. Statečně bojující Jihoameričané se ale také radují z účasti mezi šestnáctkou nejlepších, jelikož v souběžně hraném střetnutí Švýcaři nedokázali porazit slaboučký Honduras.

Švýcarsko - Honduras (švýcarský zmar v podání Freie). foto: Reuters

Situace v tabulce byla před začátkem závěrečných zápasů skupiny nesmírně zamotaná. Favorizovaní Španělé neměli účast v osmifinále jistou, a proto museli večer bezpodmínečně zvítězit...

... A svůj úkol na trávníku fotbalisté z Pyrenejského poloostrova vyplnili. Úvod střetnutí sice patřil Chilanům, ovšem do černého mířili Španělé. Na počáteční tlak soupeře mistři Evropy odpověděli brankově ve 24. minutě. Únik Torrese sice gólman Bravo skluzem zastavil, ovšem míč se od něj odrazil jen na kopačky Davida Villy, který bez přípravy vystřelil a trefil zcela odkrytou svatyni Chile.

Další dvě zajímavé situace se urodily ve 37. minutě. Nejprve po další akci Villy zakončoval přesně Iniesta, jenž elegantně zvýšil vedení na 2:0, a  posléze byl zpětně za druhé žluté napomenutí po neúmyslném podražení nabíhajícího Torrese vyloučen Estrada.

Pozápasové ohlasy

"Dobře jsme zareagovali na těžkou situaci, do které jsme se dostali. Nebyl to snadný zápas. V poločase jsem si myslel, že máme utkání pod kontrolou, ale hned jsme dostali gól a nakonec jsme museli být obezřetní až do konce," prohlásil španělský trenér Del Bosque, jehož tým teď čekají Portugalci. "Bude to hodně těžké. Očekávání ve Španělsku jsou velká a my je chceme naplnit," dodal.,

"I když jsme postoupili, hráči nemohou tolik vyjádřit radost, neboť jsme prohráli. Vyvolává to smíšené pocity," prohlásil kouč Chile Marcelo Bielsa.  "Začali jsme dobře, ale po té červené kartě jsme hráli v oslabení a museli jsme hodně běhat bez balonu," zakončil svou řeč.

Stejné jako začátek celého měření sil, patřil i ten druhého dějství Chilanům. Střídající Millar si zpracoval míč před hranicí pokutového území a vypálil. Jeho pokus pak nešťastně tečoval do protipohybu brankáře Casillase Piqué a bylo to už jen o gól.

Sílu na vyrovnání však houževnatí fotbalisté již neměli. Zkušení Evropané drželi míč na svých kopačkách a kontrolovali hru. V náznaku šancí se dvakrát objevil aktivní David Villa, který velkou část druhé půle operoval na hrotu útoku bez parťáka Fernanda Torrese, jehož vystřídal Cesc Fabregas.

Španělsko si výhrou zajistilo první místo ve skupině H před poraženými hráči z Chile. Ti se v pondělním osmifinále utkájí s favorizovanou Brazílií, zatímco úřadující mistři Evropy vyzvou o den později Portugalsko.

MS ve fotbale - základní skupina H:

Chile - Španělsko 1:2 (0:2)
Branky: 47. Millar - 24. Villa, 37. Iniesta.

Rozhodčí: Rodríguez - Camargo, Morin (všichni Mex.). ŽK: Ponce, Estrada, Medel. ČK: 37. Estrada (Chile). Diváci: 41.958.

Chile: Bravo - Isla, Medel, Ponce, Jara - Vidal, Estrada, Valdivia (46. Paredes), González (46. Millar) - Sánchez (65. Orellana) - Beausejour.

Španělsko: Casillas - Ramos, Puyol, Piqué, Capdevila - Busquets, Xabi Alonso (73. Martinez), Xavi, Iniesta - Torres (56. Fábregas), Villa.

Pokud si Švýcaři chtěli udržet naději na postup, museli na úkor Hondurasu, který dosud nevsítil na šampionátu ani gól, ukořistit tři body. Veškeré odhodlátí reprezentantů země helvétského kříže ovšem zůstalo kdesi před branami stadionu.

Scénář samotného utkání totiž ve svém scénáři zmínku o výrazné aktivitě jednoho z celků neměl. Během prvního poločasu se diváci na stadionu nedočkali žádného střeleckého pokusu. A i ve druhé pětačtyřicetiminutovce byla situace dlouho stejná. Zlom nastal až s příchodem nejlepšího švýcarského střelce historie. Ten na hřiště nakoukl v sedmdesáté minutě.

Hvězda dne

Gervinho (23 let, záložník Pobřeží Slonoviny) - Ofenzivní africký středopolař v zápase s KLDR hýřil pohybem, zakládal útočné akce, zakončoval a dokud nebyl vystřídan, na hřišti byl nejvýraznější.

Paradoxně však tento krok trenéra prospěl hráčům Hondurasu, kteří začali podnikat protiútoky do otevřené obrany soupeře. V nadějné pozici hlavičkoval jen do gólmana Suazo, o chvíli později pak brejkovou situací pohrdl Palacios. Když už se přesné trefy hráčí ze Střední Ameriky přece jen dočkali, neuznal ji pro ofsajd rozhodčí.

A protože podceňovaný celek nevytěžil branku ani z tlaku v samotném závěru nastavení, rozešly se oba týmy se ziskem bodu za nerozhodný výsledek 0:0. Remíza nestačila ani jednomu mužstvu k postupu do osmifinále.

MS ve fotbale - skupina H

Švýcarsko - Honduras 0:0

Rozhodčí: Baldassi - Casas, Maidana (všichni Arg.). ŽK: Fernandes - Thomas, Suazo, Chávez, W. Palacios. Diváci: 26.000.

Švýcarsko: Benaglio - Lichtsteiner, Von Bergen, Grichting, Ziegler - Barnetta, Huggel (78. Shaqiri), Inler, Fernandes (46. Yakin) - Nkufo (69. Frei), Derdiyok.

Honduras: Valladeres - Sabillon, Chávez, Bernárdez, Figueroa - Álvarez, W. Palacios, Thomas, Núněz (67. Martínez) - Jerry Palacios (78. Welcome), Suazo (87. Turcios).

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...