Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Španělé dobývají sportovní svět a fanoušci zažívají žně

US Open

  13:03
PRAHA - Kam jen oko sportovního fandy dohlédne, tam se třepetá červeno-žluto-červená španělská vlajka na počest dalšího úspěchu a zní svižný La Marcha Real, tedy Královský pochod.

Španělsko - Nizozemsko (španělští fanoušci). foto: Reuters

Sportovci z Pyrenejského poloostrova totiž prožívají až takřka nevídané období plné hojnosti. Tak třeba tenisové US Open těchto dnů. Španělský bojový šik v čele s generálem Nadalem dobývá bez bázně a hany New York. Do osmifinále dvouhry se protlačilo hned šest Španělů. "A to ještě zdejší kurty a míče nepatří mezi naše oblíbené," umocňuje úspěch světový hráč číslo 1 Rafael Nadal.

Fotbal, basketbal, motocykly...
O španělském fotbalu snad není třeba mnoha slov. Evropští i světový šampioni o víkendu začali kvalifikaci na Euro výhrou 4:0 nad Lichtenštejnskem. Basketbalová reprezentace? Na právě probíhajícím světovém šampionátu v Istanbulu obhajují muži titul a momentálně bez problému postoupili do čtvrtfinále.

Španělské úspěchy

FOTBAL
Španělský fotbal patří dlouhá léta mezi nejlepší na světě. Až letos ale potvrdil tuto pozici titulem světových šampiónů. Iniesta, Xavi, Casillas a další dokázali v JAR jako první v historii vyhrát po evropském zlatu i to nejcennější – světové, když ve finále porazili Nizozemsko 1:0.

MOTOCYKLY
Kdo vyhraje další závod mistrovství světa silničních motocyklů? Tipněte závodníka ze Španělska a téměř jistě se nespletete. Jezdci z Pyrenejského poloostrova vyhráli ve všech kubaturách dohromady 28 z 34 závodů a vedou i v celkovém pořadí.

TENIS
Popáté vyhrál French Open, a hned na to i nejdůležitější turnaj sezony na wimbledonské trávě. Španěl Rafael Nadal letos nemá konkurenci. Pokud vyhraje i právě probíhající US Open, stane se teprve sedmým tenistou historie, který posbírá všechny grandslamové tituly.

BASKETBAL
Reprezentace v čele s nejlepším evropským hráčem současnosti Pau Gasolem a rozehrávačem Ricky Rubiem (na snímku) obhajuje titul mistrů světa. Už v květnu vyhrála Barcelona Evropskou ligu, obdobu fotbalové Ligy mistrů.

CYKLISTIKA
Po éře amerického rekordmana Lance Armstronga přišel čas Španěla Alberto Contadora. Nejlepší cyklista současnosti v červenci obhájil titul na Tour de France. Pro příští rok má ale ještě ambicióznější plán – vyhrát v jediné sezoně Tour, Giro d´Italia i Vueltu.

DAKAR
Španělská vlajka letos vlála vysoko i na nejpopulárnějším vytrvalostním závodu automobilů na světě. Dvojnásobný mistr světa v klasické rallye Carlos Sainz zvítězil v kategorii automobilů. Byť se opět nejelo v Africe, ale Jižní Americe.

Anebo se ohlédněme za nedávnou cyklistickou Tour de France. Alberto Contador létal v horách takřka nepolapitelně a došlapal si pro celkové prvenství.

Ještě nestačí? Tak přidejme pohled na současný stav mistrovství světa silničních motocyklů. Ve všech kubaturách vedou Španělé... V nejuznávanější třídě MotoGP kraluje třiadvacetiletý sympaťák, který na stupních vítězů pravidelně slaví triumfy s lízátkem v puse.

Jorge Lorenzo. Nejlepší z nejlepších, kamarád Nadala, obdivovatel fotbalové Barcelony a podržte se – navzdory svému mládí i Picassa. "Stát náš sport hodně podporuje," vysvětluje Lorenzo základ úspěchů. "Ví totiž, že mu děláme reklamu. Navíc kdo u nás doma nejezdí na motorce, tak snad ani není Španěl," zavtipkoval.

Český jezdec Lukáš Pešek mu přitakává: "Na motorce tam jezdí snad úplně každý, navíc mají skvělou výchovu talentů." Záplava španělských úspěchů nepřekvapuje ani Radka Bejbla, bývalého fotbalového reprezentanta, jenž kus svého života spojil s Atletikem Madrid: "Španělé jsou především sportovní národ a jejich výtečným výsledkům napomáhá i zajímavý životní styl a zvyklosti. Ať už je to třeba strava či ideální počasí na sportování. Zapomenout se ale nesmí ani na kvalitní práci s mládeží." 

Bejbl, aby vše jen neidealizoval, s úsměvem přidává, že v ledním hokeji je jisté problémy trápí... "Na všechno ostatní ale mají odborníky. A když se jim nedaří vybírat z vlastních řad, sáhnou do zahraničí, a trenéry pošlou klidně i k mládeži." Sport má podle něho ve Španělsku ale hlavně docela jiné postavení ve společnosti než v Česku. "Lidé tam ke sportovcům chovají úctu a mladí k nim vzhlížejí jako ke vzorům," vysvětluje.

Nebo je za vším hymna...?
Ale kdo ví, jestli podstata španělské euforie z poslední doby nesouvisí s něčím docela jiným. Teprve před dvěma roky totiž dostala jejich hymna text. Do té doby Španělé na stupních vítězů chtě nechtě zpívat nemohli. Neměli totiž co...

Teď už je možná i proto mnohem víc baví vyhrávat. Hned při prvních tónech hymny mohou totiž začít: Viva Espaňa! Cantemos todos juntos...