Alonso poslal Francouze domů. Obhájci titulu jsou v semifinále

20:35
DONĚCK - Fotbalisty Španělska už dělí jen dvě vítězství od obhajoby titulu mistrů Evropy. V dnešním čtvrtfinále šampionátu zvítězili v Doněcku 2:0 nad Francií a dál mohou snít o tom, že jako první tým v historii vyhrají tři velké turnaje za sebou. Postup mistrům světa zařídil Xabi Alonso, který v 19. minutě zužitkoval hlavou přesný centr Jordiho Alby a v závěru proměnil penaltu. Ve středečním semifinále se Španělsko utká v pyrenejském derby s Portugalskem.

Fotbalisté Španělska oslavují branku foto: Reuters

"Porazili jsme přední světový tým, což je vždy hodně cenné. Bohužel po tomto těžkém utkání budeme mít o dva dny kratší čas na odpočinek před semifinále než Portugalsko," řekl španělský kouč Vicente del Bosque. "Těší mě, že jsme měli duel pod kontrolou a že se brankář Casillas v brance mohl nudit, jelikož neměl téměř proti čemu zasahovat," dodal.

Španělé sice do dnešního dne nikdy Francii v soutěžním utkání neporazili, ale tentokrát potvrdili svou dominanci nad fotbalovým světem. A to i přesto, že trenér Vicente del Bosque podobně jako v úvodním duelu turnaje s Itálií poslal na hřiště sestavu bez klasického útočníka.

Přesto byli Španělé daleko aktivnější, k čemuž napomáhala i výrazná pasivita Francouzů, kteří se soustředili hlavně na obranu. K ubránění úřadujících mistrů Evropy a světa mělo pomoci i nasazení krajního obránce Debuchyho do zálohy.

Jenže byl to právě pravý tento bek Lille, který byl u prvního gólu. Po úvodním oťukávání se Španělům vydařil rychlý přechod do útoku po levé straně. Iniesta uvolnil přihrávkou za obranu levého zadáka Albu, který vyhrál běžecký souboj právě s Debuchym a odcentroval přesně na hlavu nabíhajícího Xabiho Alonsa. Záložník Realu Madrid navíc trefil míč dokonale o zem přesně k tyči a otevřel skóre. Oslavil tak svůj 100. start za národní tým.

"Mám z toho velkou radost, že jsem jubilejní zápas oslavil gólově. Více mě ale samozřejmě těší vítězství a fakt, že jsme měli zápas pod kontrolou. Teď se těším na souboj s Cristianem Ronaldem, na kterého se snad dobře připravíme," řekl Xabi Alonso s vyhlídkou na setkání s klubovým spoluhráčem.

Francie tak brzy dostala zásah do své defenzivní taktiky a musela hru více otevřít. Jenže jedinou výraznější šancí první půle byl přímý kop Cabayeho, s nímž si ale brankář Casillas bez větších problémů poradil. Na druhé straně zlobili Španělé kolmými přihrávkami na Iniestu, kterého ale vždy stačili obránci zablokovat.

Hvězda utkání

LN vybraly jako hvězdu utkání záložníka Španělska Xabiho Alonso, který vstřelil obě branky svého celku a nejvýraznější měrou přispěl k vyřazení Francie. V tipovací soutěži serveru Lidovky.cz Trenér na Euru tak dostane tři body navíc.

Ve druhé půli Francie zlepšila napadání a Španělé se dopouštěli nezvykle mnoha chyb v rozehrávce. Jenže hráči "galského kohouta" nedokázali jejich chyby potrestat, jelikož jim při brejcích chyběla přesnější finální přihrávka.

Jak má takový gólový pas vypadat, jim tak ukázal Xavi, který nádhernou přihrávkou za obranu uvolnil Fábregase. Jenže brankář Lloris u něj byl velmi rychle a zabránil mu v kličce, po které by Fábregas střílel do prázdné branky.

Francie sice toužila po vyrovnání a do hry poslala dalšího útočníka Girouda, ale větší šanci si nevypracovala a na Casillase nevyslala ve druhé půli jedinou přímou střelu. Stále však ještě Francouzi žili, ovšem jen do poslední minuty řádné hrací doby.

To se ve vápně uvolnil střídající Pedro, zezadu mu o nohu škobrtl bránící Reveillere a sudí odpískal pokutový kop. Míč si postavil Xabi Alonso a s jistotou pojistil výhru. Španělé tak neprohráli už 18. soutěžní zápas v řadě a čeká je semifinále s Portugalskem, které porazili jen dvakrát z posledních 12 vzájemných soubojů.

"Po porážce jsou vždy špatné pocity, ale nemyslím si, že bychom hráli špatně. Španělům jsme toho příliš nedovolili. Jen škoda té jedné jejich akce. Kdybychom to udrželi 0:0 do poločasu, měli bychom větší naději. Jelikož jsme hodně běhali bez míče, tak nám v závěru chyběly síly, abychom zabojovali o vyrovnání," hodnotil utkání trenér Francie Laurent Blanc.

Čtvrtfinále mistrovství Evropy ve fotbale v Doněcku:

Španělsko - Francie 2:0 (1:0)
Branka
: 19. a 90.+1 z pen. Xabi Alonso. Rozhodčí: Rizzoli - Faverani, Stefani (všichni It.). ŽK: Ramos - Cabaye, Ménez. Diváci: 47.000.

Španělsko: Casillas - Arbeloa, Ramos, Piqué, Alba - Xavi, Busquets, Xabi Alonso - Silva (65. Pedro), Fábregas (67. Torres), Iniesta (84. Cazorla). Trenér: Del Bosque.

Francie: Lloris - Reveillere, Rami, Koscielny, Clichy - Debuchy (64. Ménez), Cabaye, M'Vila (79. Giroud), Malouda (64. Nasri), Ribéry - Benzema. Trenér: Blanc.