Španělé rozdrtili Iry. Dvakrát se trefil Torres

20:38
GDAŇSK - Fotbalisté Španělska se na evropském šampionátu v Polsku a na Ukrajině dočkali první výhry. Po úvodní remíze s Itálií dnes obhájci titulu rozdrtili v Gdaňsku Irsko 4:0 a před posledním duelem skupiny C se dostali do čela tabulky o skóre před Chorvaty. Dvakrát se trefil Torres, jednou skórovali Silva s Fábregasem. Ostrované jsou po druhé prohře jako první ze všech celků turnaje vyřazeni.

Španělé oslavují branku foto: Reuters

Španělé neprohráli s Irskem ani sedmé utkání evropského šampionátu nebo jeho kvalifikace a natáhli svoji sérii bez porážky už na šestnáct soutěžních duelů. Naopak Irové ztratili formu, po čtrnácti zápasech bez prohry před šampionátem nezískali na turnaji ve dvou utkáních ani bod.

Torres si pochvaloval, jak si zápas užil. "Dneska jsem měl štěstí, že se mi povedl začátek. Dal jsem góly a užíval jsem si to s týmem," řekl. "Musíme v tom pokračovat a doufejme, že dojdeme až do finále. Dneska už jsme zase viděli ten klasický španělský tým," dodal.

Irové připustili, že dostali lekci. "Snažili jsme se poučit z prvního utkání, ale opět jsme se odstřelili sami. Španělé jsou top týmem a za každý výpadek koncentrace vás potrestají," uvedl záložník Keith Andrews.

Španělský trenér Del Bosque zamíchal s útočnou řadou a na rozdíl od úvodního zápasu s Itálií vrátil do sestavy klasického hrotového útočníka. Šanci dostal Torres a za důvěru se odvděčil bleskurychle. Ve čtvrté minutě vzal váhajícím bekům na hranici vápna míč, odpoutal se od nedůrazně bránícího Warda a prudkou střelou pod břevno otevřel skóre.

Nejlepší střelec ve španělské nominaci se trefil v soutěžním utkání za reprezentaci poprvé od září 2010. I když se většinu sezony trápil, irského brankáře Givena už letos pokořil v dresu Chelsea proti Aston Ville.

Před Iry stál ve zbytku zápasu velmi obtížný úkol, Španělé totiž na evropských šampionátech ještě nikdy neprohráli, pokud se ujali vedení.

Hvězda zápasu

LN vybraly za hvězdu utkání Fernanda Torrese. Španělský kanonýr otevřel skóre zápasu a těsně před střídáním přidal i svou druhou branku. Diváci ho při odchodu na lavičku vyprovodili bouřlivým potleskem. V tipovací soutěži serveru Lidovky.cz Trenér na Euru tak získal tři body navíc.

Ostrované se snažili, občas otevřeli hru, šance to ale vůbec nepřinášelo. Úřadující evropský i světový šampion kontroloval hru a do přestávky mohl několikrát pojistit náskok. Torres ale v další šanci po Arbeloově sklepnutí mířil vedle a se štiplavou Iniestovou střelou si poradil Given.

Španělé naplno rozvinuli svůj útočný potenciál po přestávce a znovu se prosadili ve čtvrté minutě poločasu. První střelu ještě Given vykopl, míč ale vyrazil jen k Silvovi, který si pohrál s třemi beky před sebou a přízemním pokusem k tyči skóroval.

Irové sympaticky otevřeli hru, při jejich nejlepší pasáži je ale v 70. minutě ztrestal Torres. Po úniku obstřelil Givena a zaokrouhlil počet reprezentačních gólů na třicet.

Irové inkasovali ve čtrnácti duelech před ME jen třikrát, na turnaji ale obdrželi ve dvou zápasech sedm branek. Španělé jim zasadili ještě čtvrtou ránu, v 83. minutě se po rohu trefil střídající Fábregas. Přesto Iry vyprovázely chorály vlastních fanoušků.

"Když prohráváte 0:4 a oni zpívají tak jako dnes, je to prostě neuvěřitelné. Fanoušci náš tým neskutečně drží, bohužel jsme jim to nemohli splatit," posteskl si Andrews.

Mistrovství Evropy ve fotbale - skupina C:

Španělsko - Irsko 4:0 (1:0)
Branky
: 4. a 70. Torres, 49. Silva, 83. Fábregas. Rozhodčí: Proenca - Miranda, Santos (všichni Portug.). ŽK: Martínez, Xabi Alonso - Whelan, Keane, St. Ledger. Diváci: 39.150.

Španělsko: Casillas - Arbeloa, Piqué, Ramos, Alba - Xavi, Busquets, Xabi Alonso (65. Martínez) - Silva, Torres (72. Fábregas), Iniesta (80.¨Cazorla). Trenér: Del Bosque.

Irsko: Given - O'Shea, St. Ledger, Dunne, Ward - McGeady, Whelan (80. Green), Andrews, Duff (76. McClean) - Keane, Cox (46. Walters). Trenér: Trapattoni.