Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Soukalové přinesla jedna chyba brambory. Vítková dojela ve sprintu sedmá

14:15aktualizováno  15:32
OSLO/PRAHA - Jedna chyba vleže stála Gabrielu Soukalovou medaili ve sprintu na MS v Oslu. Za třetí Němkou Laurou Dahlmeierovou zaostala o 18 sekund. Velmi dobrý výkon předvedla i smolařka ze smíšené štafety Veronika Vítková, která na střelnici tentokrát ani jednou nechybovala a dojela sedmá.

Gabriela Soukalová medaili kvůli jedné chybě na střelnici nezískala. foto: Český biatlon/Petr Slavík

Překvapivě vyhrála domácí závodnice Tiril Eckhofová, která získala před svými norskými fanoušky svou vůbec první zlatou medaili.

Na ní nestačila ani obhájkyně Marie Dorinová-Habertová, která získala po zlatu ze smíšené štafety stříbro. Těsně za ní skončila Dahlmeierová, která stejně jako Soukalová jednou chybovala.

Online reportáž si přečtěte ZDE

„Na úvod skvělé umístění. Spadla ze mě taková ta nervozita. Jsem ráda, že i na vrcholu sezony, na který se všichni připravují, jsem se dokázala umístit ve špičce,“ řekla v cíli spokojená Gábina.

Češka i Němka musely pořádně zabrat na trati, protože ostatní konkurentky pádily do cíle s nulou. Soukalová netrefila pátou ránu vleže.

Veronika Vítková měla v cíli důvod k úsměvu.
Gabriela Soukalová během sprintu na MS v Oslu

Po závodě pověděla, že se viděla s puškou na zádech. „Moc jsem spěchala. Oko mi na dioptru sedělo a nepochybovala jsem, že rána vyjde,“ popisovala svou chybu.

Chybu, která ji stála medaili.

Stojka mi sedla nádherně

Soukalová po kiksu sletěla na třinácté místo s odstupem 22 sekund. Medaile ze sprintu, kde se střílí pouze na dvou položkách, visela hodně vysoko.

Žena s žlutým trikotem nejlepší biatlonistky Světového poháru se ale neumí vzdát bez boje. Po několika kilometrech se naděje znovu rozsvítila.

MS: Ženy - sprint (7,5 km):

1. Eckhoffová (Nor.) 21:10,8 (0), 2. Dorinová Habertová (Fr.) -15,0 (0), 3. Dahlmeierová (Něm.) -19,8 (1), 4. Soukalová -37,8 (1), 5. Wiererová (It.) -38,2 (0), 6. Brorssonová (Švéd.) -43,9 (0), 7. Vítková -46,0 (0), 8. Dunkleeová (USA) -48,2 (1), 9. Mäkäräinenová (Fin.) -48,5 (1), 10. Hildebrandová (Něm.) -50,9 (0), ...33. Charvátová -1:43,9 (3), 42. J. Jislová -1:56,1 (0).

Průběžné pořadí SP (po 20 z 26 závodů):

1. Soukalová 926, 2. Dorinová Habertová 802, 3. Wiererová 780, 4. Mäkäräinenová 679, 5. Hildebrandová 627, 6. Pidhrušná (Ukr.) 619, ...8. Vítková 588, 23. Puskarčíková 292, 31. Charvátová 190, 74. Landová 22, 90. J. Jislová 7.

„Buď všechno, nebo nic!“ vyhlásila. Před střelnicí se nešetřila. Jela úplně nadoraz.

Přijela osmá. Stojku vyčistila a skočila rovnou na čtvrtou pozici. Před Hildebrandobou, která měla na kontě nulu, i jindy rychlou Mäkäräinenovou. „Stojka mi sedla nádherně a dala mi sílu do posledního kola,“ vykládala.

Síla to byla nevídaná. Italka Wiererová vyjžděla do posledního kolo s 16 sekundami náskoku. V cíli? Soukalová byla rychlejší o čtyři desetiny! „Moc jsem už nevnímala, co se děje,“ řekla vyčerpaná v cíli.

“Měla jsem zapnutou automatiku. Myslela jsem jen na české fanoušky a diváky, kteří mi fandí.“

Česká bojovnice byla rázem druhá a medaile se znovu zdála nadosah.

Vítková: Hodně jsem se střelby bála

Na trati už mnoho velkých soupeřek nezbývalo. Naneštěstí právě dvě: Tirill Eckhoffová a Laura Dahlemeierová.

Šlesingr dojel ve sprintu patnáctý. Opět vyhrál Fourcade, Björndalen má stříbro

Obě běžely rychleji, Norka přesněji střílela. Dahlmeierovou trápily v sezoně zdravotní potíže, ale na nejdůležitější závod se připravila a odevzdala vše. Soukalovou zdolala o celých 18 sekund.

Povedený závod prožila Veronika Vítková, která po selhání ve smíšené štafetě předvedla bezvadný střelecký výkon. „Trošku jsem se před střelbou bála, ale říkala jsem si: Na tréninku to jde, proč by ne tady,“ líčila sedmá žena v pořadí.

Se střeleckým výkonem naopak nebyla spokojená Lucie Charvátová. Zapsala si tři chyby a dojela na 33. místě. „Byly to naprosto školácke chyby,“ zlobila se.

Do stíhacího závodu se kvalifikovala také Jessica Jislová na 41. příčce.