Škoda chyb na poslední střelbě. Soukalová dojela ve stíhačce sedmá

14:06aktualizováno  16:20
ANTERSELVA - Na poslední střelbu přijela čtvrtá, dvě chyby ji srazily na osmé místo, cílem pak projela sedmá. Gabriela Soukalová může být také se stíhacím závodem v Anterselvě spokojena. S výjimkou Italky Wiererové najela body na všechny své největší soupeřky v celkovém pořadí Světového poháru. Vítězství slavila znovu Ruska: tentokrát Jekatěrina Jurlovová.

Gabriela Soukalová v Anterselvě. foto: Český biatlon, Petr Slavík.

Domácí Italka Wiererová doběhla třetí, zato další ženy ze silné šestky poháru skončily daleko za Soukalovou - na 21. místě Mäkäräinenová, na 26. Dorinová-Habertová a na 27. Hildebrandová. Další Němka Dahlmeierová kvůli nemoci nestartovala,

Soukalová tak opět navýšila svůj náskok ve Světovém poháru.

Do své „obávané“ Anterselvy přijela s náskokem 73 bodů a opouští ji s převahou 88 bodů na druhou Dorinovou-Habertovou!

Na třetí příčku poháru se už celkově probila Wiererová, která však zaostává o 115 bodů. A manko dalších pronásledovatelek?Hildebrandová 123 bodů, Dahlmeierová 194 bodů, Mäkäräinenová 200 bodů.

Soukalová si zároveň znovu zlepšila své životní maximum v Anterselvě. Před touto sezonou jí bylo 10. místo, ve čtvrtek byla devátá, nyní sedmá.

Gabriela Soukalová v Anterselvě.
Veronika Vítková.

Veroniku Vítkovou, osmou ženu sprintu, srazily tři chyby při druhé ležce průběžně až do třetí desítky, ale postupně se opět propracovala do popředí, až na konečné 13. místo.

V poháru je nyní Vítková celkově devátá, ale jen těsně za Eckhoffovou aPidhrušnou.

Bodovala rovněž na 23. místě Eva Puskarčíková. Naopak na střelnici tentokrát nebudou rády vzpomínat Lucie Charvátová (osm chyb) a Jessica Jislová (sedm chyb), které zůstaly na 48. a 56. místě mimo bodované příčky.

„Byl to dnes závod nahoru dolů,“ bilancoval pro Českou televizi trenér Zdeněk Vítek. „Gábina předvedla velice slušné položky až na tu poslední, kde asi malinko chtěla zrychlit, protože viděla, že holky kolem chybovaly a dvě rány pak měla příliš vysoko.“

Vítková měla pro změnu výškově rozhozenou druhou ležku. „Myslím, že si tam hlídala vítr víc, než by měla,“ usoudil Vítek. Pochválil většinou centrové rány Puskarčíkové, o dvou nejmladších pak řekl: „Lúca střílela vleže i vstoje jednou dobře a jednou špatně a Jessica sbírala zkušenosti, už toho měla dneska dost.“

Mužský závod vyhrál Šipulin

Ruský biatlonista Andrej Šipulin vyhrál mužský stíhací závod na 12,5 kilometru. Nejlepší z Čechů byl stejně jako v pátečním sprintu Michal Krčmář.

Šipulin zvítězil o 10,3 sekundy před Němcem Simonem Schemppem, jenž předtím v Anterselvě vyhrál pět individuálních závodů za sebou. Třetí byl Nor Johannes Thingnes Bö, za ním doběhl lídr SP Martin Fourcade z Francie.

Soukalová a Vítková se tentokrát s tratí popasovaly běžecky lépe než ve čtvrtek, o čemž svědčily jejich 10. a 13. běžecký čas.

Vítězka sprintu Olga Podčufarovová přijela s půlminutovou převahou na závěrečnou stojku jako první, poslední tři rány však minula a propadla se na osmé místo.

Její spolubydlící z hotelového pokoje Jekatěrina Jurlovová dala naopak vzpomenout na loňské mistrovství světa v Kontiolahti, kde svým vítězstvím šokovala zbytek světa.

Zapomenuto rázem bylo, že první polovinu této sezony měla Ruska velmi nevýraznou. „To bylo způsobeno předchozím zraněním,“ vysvětlovala.

Za Ruskou si překvapivě dojela pro druhé místo Švýcarka Selina Gasparinová, až 16. po sprintu. V posledním kole přespurtovala domácí Wiererovou.

Závody SP v biatlonu v Anterselvě (Itálie)

Ženy - stíhací závod na 10 km: 1. Jurlovová (Rus.) 30:07,3 min. (1 trest. okruh), 2. S. Gasparinová (Švýc.) -12,0 (1), 3. Wiererová (It.) -18,0 (3), 4. Eckhoffová (Nor.) -48,0 (3), 5. Guziková (Pol.) -51,9 (2), 6. Oberhoferová (It.) -52,5 (3), 7. Soukalová (ČR) -54,6 (3), 8. Podčufarovová (Rus.) -55,8 (3), 9. Valj Semerenková (Ukr.) -1:09,7 (2), 10. Bescondová (Fr.) -1:12,0/5, ...13. Vítková -1:15,2 (4), 23. Puskarčíková -1:38,7 (2), 48. Charvátová -4:03,8 (8), 56. Jislová (všechny ČR) -6:21,0 (7).

Průběžné pořadí SP (po 15 z 26 závodů): 1. Soukalová 679, 2. Dorinová Habertová (Fr.) 591, 3. Wiererová 564, 4. Hildebrandová 556, 5. Dahlmeierová (obě Něm.) 485, 6. Mäkäräinenová (Fin.) 479, ...9. Vítková 434, 22. Puskarčíková 243, 34. Charvátová 144, 64. Landová (ČR) 22.

Muži - stíhací závod na 12,5 km: 1. Šipulin (Rus.) 31:51,9 min. (2 trest. okruhy), 2. Schempp (Něm.) -10,3 (1), 3. J. Bö (Nor.) -14,1 (3), 4. M. Fourcade (Fr.) -17,5 (0), 5. Peiffer (Něm.) -34,7 (1), 6. Eder (Rak.) -35,8 (2), 7. Babikov (Rus.) -38,9 (1), 8. T. Bö (Nor.) -51,8 (2), 9. Landertinger (Rak.) -52,8 (2), 10. Garaničev (Rus.) -55,8 (3), ...13. Krčmář -1:12,7 (1), 25. T. Krupčík -2:07,8 (3), 32. Šlesingr -2:18,8 (3), 38. Soukup -2:54,3 (4), 46. Moravec -3:30,6 (4), 49. Václavík (všichni ČR) -4:16,1 (6).

Průběžné pořadí SP (po 15 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 711 b., 2. T. Bö 550, 3. Šipulin 514, 4. Svendsen (Nor.) 508, 5. Schempp 483, 6. Garaničev 445, ...15. Moravec 303, 26. Krčmář 223, 32. Šlesingr 170, 53. Soukup 51, 63. T. Krupčík 22.