Slováci nad propastí. K postupu do čtvrtfinále musí porazit Rusko i USA

14:38aktualizováno  23:27
PRAHA, OSTRAVA - SOUHRN DNE. Velmi vážně hrozí, že Ostrava rozpumpovaná slovenskými fanoušky předčasně ztichne. Slováci se na hokejovém šampionátu trápí a po prohře s Finskem 0:3 se dostali do svízelné situace. K postupu do čtvrtfinále musí ve zbývajících dvou zápasech s USA i Ruskem bezpodmínečně naplno bodovat. Oba týmy přitom tabulku ostravské skupiny vedou.

Útočník Slovenska Mário Bližňák (vlevo) a finský forvard Jarkko Immonen. foto: ČTK

V poledních sobotních zápasech předvedli rozdílnou demonstraci síly proti papírově slabším soupeřům dva největší favorité na zlato. Zatímco Kanada v Praze jen těsně porazila Francii 4:3, Rusové v Ostravě nemilosrdně smetli Bělorusko 7:0.

SKUPINA B: OSTRAVA

Slováci dostali od Finů tři góly v závěru

Finští hokejisté i v duelu se Slovenskem potvrdili, že jejich obrana na světovém šampionátu je téměř bezchybná. Opět neinkasovali a třemi trefami v posledních deseti minutách rozhodli o svém triumfu.

Slovensku se tak opět vzdálil postup do čtvrtfinále. Po klopýtnutích se slabšími soupeři jsou naši východní sousedé v těžké pozici. Pokud chtějí odehrát na šampionátu více než dvě utkání, musí získat ve zbývajících zápasech s Ruskem a USA plný počet šesti bodů.

Finsko neinkasovalo už 242 minut a bodově se dotáhlo v čele tabulky právě na příští dva soupeře Slováků.

Finsko - Slovensko 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 51. Donskoi (Lindell, J. Jokinen), 56. Aaltonen (Pesonen, Kemppainen), 60. Komarov. Rozhodčí: Olenin (Rus.), Vinnerborg (Švéd.) - Carnathan (USA), Mills (Kan.). Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Rusové se dotáhli na vedoucí Američany

Tipovačka MS v hokeji

Běloruští hokejisté sice nasbírali před sobotním duelem tři výhry, v odpoledním utkání skupiny B na hokejovém šampionátu ale na Rusko absolutně nestačili a prohráli vysoko 0:7.

Obhájci titulu si připsali vysokou výhru symbolicky na státní svátek Den vítězství, kterým si 9. května Rusko připomíná konec druhé světové války.

Góly vstřelilo sedm různých hráčů, poprvé na turnaji se trefil Jevgenij Malkin. Brankář Sergej Bobrovskij si nepřipsal nulu, protože byl v 57. minutě střídán. Vítězové se bodově dotáhli na vedoucí tým tabulky USA.

Rusko - Bělorusko 7:0 (1:0, 3:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 10. Kovalčuk (Kuljomin, Anisimov), 22. Tarasenko (Anisimov, Medvěděv), 30. Šipačov (Panarin, Dadonov), 33. Panarin (Šipačin, Mironov), 43. Širokov z trestného střílení, 45. Dadonov (Malkin, Kovalčuk), 52. Malkin (Tarasenko, Mozjakin). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Stricker (Švýc.) - Dahmen (Švéd.), Fluri (Švýc.). Vyloučení: 2:4, navíc A. Kosticyn (Běl.) 10 min. Využití: 3:0. Diváci: 8363.

Dánové poprvé vyhráli, Norsko nepostoupí

Až v šestém zápase na šampionátu dokázali Dánové zvítězit. Podařilo se jim to proti Norsku, které porazili jasně 4:1. Rozhodli dvěma góly v přesilovkách a přiblížili se záchraně. Norsko už nemá šanci probít se do čtvrtfinále.

Dánsko - Norsko 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Branky: 2. N. Jensen (A. Poulsen), 20. Nielsen (Jakobsen, Madsen), 34. Storm (J. Jensen, Nielsen), 52. Jakobsen (Hardt, Madsen) - K. Olimb (Rosseli Olsen, Bonsaksen). Rozhodčí: Rantala (Fin.), Gofman (Rus.) - Lederer (ČR), Schrader (Něm.). Vyloučení: 4:4. Využití: 2:0. Diváci: 7316.

Francouzský brankář Ronan Quemener právě dostal třetí gól.
Ruští hokejisté se radují z první branky kapitána Ilji Kovalčuka proti...

SKUPINA A: PRAHA

Švédové se natrápili se Švýcarskem

Švýcarští hokejisté nestačili na na Švédsko. Při přesilové hře rozhodl v čase 63:49 o výhře 2:1 útočník Filip Forsberg a Švédové si tak ve skupině A upevnili druhou příčku před českým týmem.

Švédsko - Švýcarsko 2:1 p (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Lindholm (Rask, Ericsson), 64. F. Forsberg (Eriksson, Ekman-Larsson) - 41. Bodenmann (Blum, Ambühl). Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Bulanov (Rus.) - Suominen (Fin.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 15.201.

Kanada nechala Francii srovnat ze stavu 3:1

Snadné sousto to nebylo. Kanadští hokejisté se proti Francii dostali slepenými góly do vedení, ale ve třetí třetině Francouzi dvěma trefami za 35 vteřin srovnali skóre na 3:3. O konečné výhře Kanady 4:3 rozhodl v 50. minutě Eberle.

Francie - Kanada 3:4 (1:2, 0:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 17. Desrosiers (Meunier, Auvitu), 47. Y. Treille (Meunier), 47. Fleury - 12. Seguin (Spezza, Barrie), 13. Eberle (MacKinnon, Duchene), 38. Seguin (Spezza), 50. Eberle (Burns, Crosby). Rozhodčí: Šindler (ČR), Wehrli (Švýc.) - Pihlblad (Švéd.), Šefčík (SR). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:3. Diváci: 15.300.

Boj o záchranu rozhodlo až prodloužení

Důležitý souboj o záchranu na hokejovém šampionátu mezi Rakouskem a Lotyšskem nakonec vyzněl pro pobaltský stát. Lotyšsko nejprve ve druhé třetině srovnalo skóre a pak v prodloužení rozhodl Daugavinš.

Rakousko - Lotyšsko 1:2 p (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 17. Lebler (M. Raffl) - 33. Darzinš (Daugavinš), 61. Daugavinš (Darzinš, Galvinš). Rozhodčí: Mayer (USA), Björk (Švéd.) - Lazarev (Rus.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 1:3, navíc Jerofejevs (Lot.) 10 min. Bez využití. Diváci: 12.735.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...