SOUHRN: Sparta si pojistila druhou příčku, vyhrála i Příbram. Plzeň padla

19:01aktualizováno  20:03
PRAHA - Sparťanští fotbalisté mají jistotu, že si zahrají kvalifikaci o Ligy mistrů. Rozhodla o tom jejich výhra v předposledním kole Synot ligy v Českých Budějovicích. Uspěl i Jablonec, který zůstane třetí a zahraje si předkolo Evropské ligy. Do něj půjde i jeden z dvojice Příbram - Boleslav. A možná oba.

Václav Kadlec ze Sparty (uprostřed) se raduje z gólu. foto: ČTK

Dynamo České Budějovice - Sparta Praha 1:3 (0:2)

Branky: 83. A. Dvořák - 24. Kadlec, 25. Lafata, 62. Kadeřábek. Rozhodčí: Franěk - Jiřík, Vlasjuk. ŽK: Linhart, Hála, Eliáš, Pasecký - Kadlec. ČK: 56. Costa (Sparta). Diváci: 4659.

Sparta úřadovala v první půli

Pražský klub na jihu Čech rozhodl v rozpětí pár desítek sekund prvního poločasu, kdy se trefili Václav Kadlec a Davida Lafata.

Po přestávce pak přidal další gól Pavel Kadeřábek a v závěru za domácí snížil Aleš Dvořák. Sparta hrála téměř celý druhý poločas bez vyloučeného Costy.

Hosté si výhrou zajistili účast v předkole Ligy mistrů, pro Budějovice už výsledek nic neřešil, jelikož sestupují.

„Klokani“ zaskočili mistra

Bohemians Praha 1905 - Viktoria Plzeň 3:2 (2:1)

Branky: 39., 41. a 64. Bratanovič - 43. Mahmutovič, 80. Pilař. Rozhodčí: Jílek - Nádvorník, Urban. Bez ŽK. Diváci: 4948.

Očekávalo se, že plzeňský trenér Miroslav Koubek vzhledem k jistotě prvního místa protočí sestavu a dá šanci hráčům širšího kádru, ale z obvyklých opor nakonec zůstali jen mezi náhradníky pouze Limberský s Procházkou a zcela chyběl zraněný Hubník.

Ve hře viktoriánů bylo po bujarých oslavách nezvykle mnoho chyb. Bohemians vyhráli zásluhou hattricku bosenského útočníka Elvise Bratanoviče 3:2 a bodovali pošesté v řadě. O branky Plzně se postarali Mahmutovič a Pilař.

Dukla doma rozstřílela Teplice

Pražská Dukla doma vyhrála potřetí za sebou a dosáhla nejvyššího ligového vítězství v sezoně, naopak Teplice utržily nejtěžší porážku v tomto ročníku.

Dukla Praha - FK Teplice 5:1 (2:1)

Branky: 59. a 67. Přikryl, 41. Polom, 45. Berger, 66. Čajič - 14. Kapolongo. Rozhodčí: Orel - Wilczek, Mokrusch. Diváci: 1622. ŽK: Polom (Dukla).

Domácí zničili soupeře 5:1, přesto vzhledem k horší vzájemné bilanci se čtvrtou Mladou Boleslaví a pátou Příbramí přišli o naději na účast v předkole Evropské ligy.

Utkání na Julisce gólově otevřel hostující Ulrich Kapolongo, ale do přestávky otočili skóre Roman Polom a Tomáš Berger. Ve druhé půli se ještě dvakrát trefil Tomáš Přikryl a Aldin Čajič.

Co půle, to dva góly. Jablonec potvrdil roli favorita

Baumit Jablonec - Baník Ostrava 4:0 (2:0)

Branky: 41. a 75. Kopic, 33. Pernica, 68. Doležal. Rozhodčí: Kocourek - D. Pospíšil, Ratajová. ŽK: Hübschman - Frydrych, Jirásek, Sivrič, Sukup. Diváci: 3412.

Baumit porazil Ostravu jasně 4:0. Navzdory výhře ale definitivně ztratil šanci na druhé místo, zaručující předkolo Ligy mistrů, protože Sparta zvítězila v Českých Budějovicích a má na Severočechy nedostižný pětibodový náskok.

Přestože Jablonec ve středu čeká finále Poháru FAČR s Libercem, trenér Šilhavý nasadil nejsilnější sestavu. Chyběl pouze zraněný brankář Hrubý a potrestaný záložník Greguš. Severočeši vyhráli proti Baníku posledních šest vzájemných ligových duelů.

Jihlava ozdobila Blažkovo loučení hladkou výhrou

FC Vysočina Jihlava - FC Slovan Liberec 4:0 (2:0)

Branky: 12. Kliment, 18. Mešanovič, 48. Nerad, 74. Harba. Rozhodčí: Příhoda - Kordula, Hrabovský. ŽK: Nerad - Pimpara, Soungole, Frimmel, Sackey. Diváci: 2.558.

Jihlava před utkáním nebyla v dobrém rozpoložení, prohrála tři zápasy za sebou a Liberec v sedmi vzájemných střetnutích ještě neporazila. Navíc 198 minut nevstřelila branku.

Tentokrát ale jasně dominovala, když porazila Liberec 4:0. Brankami se o to postarali Kliment, Mešanovič, Nerad a Harba.

Loučení se vydařilo i dvaačtyřicetiletému brankáři domácích Jaromíru Blažkovi, který se po delší době postavil mezi tyče a udržel čisté konto.

Zeman přiblížil Příbram k Evropské lize

1. FK Příbram - Zbrojovka Brno 3:2 (1:1)

Branky: 27. Suchan, 68. Zeman z pen., 86. Fořt - 45. Zavadil, 75. Hyčka. Rozhodčí: Hrubeš - Paták, Kotík. ŽK: T. Pilík - Slančík. Diváci: 3128.

Příbramští fotbalisté udělali další důležitý krok postupu do pohárové Evropy. V dramatickém utkání porazili Brno 3:2, upevnili si páté místo a pokud Jablonec ve středu vyhraje finále poháru, bude hrát Příbram Evropskou ligu.

Za sobotní výhru domácí vděčí hlavně Martinovi Zemanovi, který dal jeden gól z penalty a na další dva připravil Suchanovi a Fořtovi. Za hosty vyrovnávali Zavadil a Hyčka.

Boleslav zachránila remízu na Slovácku až v závěru

1. FC Slovácko - FK Mladá Boleslav 1:1 (1:0)

Branky: 30. Došek - 76. Klobása. Rozhodčí: Kovařík - Blažej, Hock. ŽK: T. Rada, Šumolikoski, Košút - Ščuk, Bořil, Klobása. Diváci: 3482.

Středočeši remizoval v Uherském Hradišti se Slováckem 1:1. Úvodní půle patřila domácím, kterým zajistil náskok Libor Došek. Po změně stran měla Boleslav výraznou převahu a remízu zařídil střídající v 76. minutě Stanislav Klobása.

Boleslav v lize počtvrté za sebou nevyhrála, přesto si udržela čtvrté místo v tabulce, znamenající účast v předkole Evropské ligy. Pátá Příbram se na ni bodově dotáhla.

Slavia zdolala Hradec, znovu se trefil Škoda

FC Hradec Králové - Slavia Praha 0:1 (0:0)

Branka: 52. Milan Škoda. Rozhodčí: Houdek - Moláček, Fišer. ŽK: Nosek - Zmrhal. Diváci: 2014.

Třetí výhru z posledních čtyř duelů zajistil Slavii krátce po přestávce kanonýr Milan Škoda, který zaznamenal svůj osmnáctý gól v ligové sezoně a na nejlepšího střelce soutěže Davida Lafatu ztrácí před posledním kolem jednu branku. Slavia se dočkala první venkovní výhry od konce února, Hradec sestupuje.