Česko postoupí ze třetího místa, Slovensko ještě žije

18:56aktualizováno  22:49
PRAHA, OSTRAVA - SOUHRN Hokejisté Finska přetlačili ve svém předposledním utkání v základní skupině mistrovství světa v Ostravě Bělorusko 3:2 po nájezdech a potěšili tím Slovensko, které zůstalo ve hře o postup do čtvrtfinále. Večerní výhra Švédska nad Francií určila jasné pořadí mezi postupující čtveřicí z pražské skupiny - Česko narazí ze třetího místa na druhý tým z Ostravy.

Zleva Jonathan Janil z Francie a švédský brankář Jhonas Enroth. foto: ČTK

Po zápase Finska s Běloruskem je zase jisté, že Bělorusové v případě postupu nenarazí ve čtvrtfinále na český tým. Domácí tak vyzvou v zápase o všechno někoho z trojice USA, Rusko, Finsko.

SKUPINA B: OSTRAVA

Sestupující Slovinsko poprvé vyhrálo

Slovinským hokejistům vyšlo rozloučení s elitní skupinou mistrovství světa a ve svém posledním utkání před sestupem porazili v Ostravě Dánsko 1:0.

Nulu na bodovém kontě Slovinců v jejich derniéře vymazal Žiga Pance a svým barvám dopřál radost z vítězství na světovém šampionátu v nejvyšší divizi po sérii 15 porážek.

Slovinsko - Dánsko 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Branka a nahrávky: 10. Pance (Kovačevič, A. Kopitar). Rozhodčí: Šindler (ČR), Vinnerborg (Švéd.) - Carnathan (USA), Schrader (Něm.). Vyloučení: 1:1. Bez využití. Diváci: 6978.

Bělorusové odmítli postup s předstihem

I přes dva obdržené góly se stal hlavním hrdinou duelu finský brankář Pekka Rinne, který svou sérii neprůstřelnosti natáhl na rekordních 239 minut.

Po zápasové pauze způsobené chřipkou se Rinne vrátil do branky a byl to on, kdo se v první části musel daleko více ohánět. Bělorusové zjevně nespoléhali na to, že dva potřebné postupové body urvou až v úterý proti Norsku.

Doslova reklamou na hokej se stala třetí třetina. Nejprve běloruští hokejisté utnuli po 239 minutách Rinneho neprůstřelnost, aby vzápětí Finové během minuty dvěma góly otočili. 31 vteřin před třetí sirénou ale vyrovnal Kaljužnyj. V nájezdech ale uspěli všichni tři Seveřané a Bělorusku tak zůstal pouze bod.

Díky tomu zůstává stále ve hře o postup do čtvrtfinále Slovensko. Tomu ale nezbývá, než v úterý porazit v základní hrací době USA a spoléhat na to, že Bělorusko nezíská proti Norsku ani bod.

Finsko - Bělorusko 3:2 sn (0:0, 0:0, 2:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 52. Donskoi (Lindell, J. Jokinen), 53. Hartikainen (Jaakola, Kempainen), rozhodující nájezd Donskoi - 46. Kovyršin (Stěpanov, Kulakov), 60. Kaljužnyj (S. Kosticyn, Gavrus). Rozhodčí: Stricker, Wehrli (oba Švýc.) - Semjonov (Est.), Tošenovjan (ČR). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Finští fanoušci si užívají atmosféru v ostravské hale.

SKUPINA A: PRAHA

Švédská výhra určila Česku třetí místo

Švédové porazili ve svém posledním zápase v základní skupině A Francii 4:2 a rozhodli tak o tom, že český tým postoupí do čtvrtfinále bez ohledu na výsledek úterního souboje se Švýcarskem ze třetího místa.

Jisté rovněž je, že pražskou skupinu vyhraje Kanada před Švédskem, čtvrté skončí Švýcarsko. Francii čeká v úterý souboj o udržení s Lotyšskem, nad nímž musí vyhrát.

Švédsko - Francie 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 11. Josefson (Klefbom, Ekman-Larsson), 35. Forsberg (Lindholm), 41. Forsberg (Ekman-Larsson), 44. Ekman-Larsson (Eriksson, Klefbom) - 21. Fleury (Roussel, T. da Costa), 23. Fleury (Roussel, Auvitu). Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Kubuš (SR) - Lazarev (Rus.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. Diváci: 12.490.

Prohra Němců posunula do čtvrtfinále Švýcary

Rakousko dokázalo porazit Německo 3:2 po samostatných nájezdech a připisuje si druhé vítězství na turnaji.

V tabulce mají naši jižní sousedé nyní 5 bodů a před posledním zápasem s Kanadou udělali velký krok k záchraně v elitní skupině MS. Němci prohrou naopak zajistili čtvrtfinále Švýcarům.

Německo - Rakousko 2:3 sn (0:0, 0:1, 2:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 45. Wolf (Pietta, Müller), 58. Reimer (Kohl, Krämmer) - 35. T. Raffl (M. Raffl, Heinrich), 55. Rotter (Mühlstein), rozhodující sam. nájezd Komarek. Rozhodčí: Bulanov, Olenin (oba Rus.) - Pihlblad (Švéd.), Šefčík (SR). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 11.302.