Kvitová prvním kolem prosvištěla, Berdych se zapotil, Štěpánek končí

19:37aktualizováno  23:05
LONDÝN - Pojem „Manic Monday“ už je v souvislosti s Wimbledonem známý, po úterku by se mohlo zavést označení „Czech Tuesday“. Do akce na nejslavnějším tenisovém turnaji totiž jde 11 Čechů. Loňská vítězka Petra Kvitová vyhrála proti Kiki Bertensové z Nizozemska naprosto suverénně 6:1, 6:0. Na konci celého programu postoupila i mužská jednička. Tomáš Berdych udolal Jeremy Chardyho z Francie 6:2, 6:7 (8:10), 7:6 (7:3), 7:6 (7:5). Jak si vedli ostatní?

Tomáš Berdych slaví postup do druhého kola Wimbledonu. foto: Reuters

Světová dvojka a jedna z favoritek zahájila obhajobu pochopitelně na oblíbeném centrálním dvorci, její soupeřkou byla 108. hráčka žebříčku Bertensová, 23letou nizozemskou tenistkou Kvitová v prvním vzájemném souboji potupila. (VÍCE ZDE)

Kristýna Plíšková napodobila svou úspěšnější sestru Karolínu, která úvodní kolo zvládla už v pondělí, a podruhé v kariéře postoupila v Londýně do 2. kola. V českém duelu porazila loňskou wimbledonskou osmifinalistku Terezu Smitkovou 3:6, 7:5, 7:5.

Wimbledon? Tady jsem v pohodě. Kvitová dokonce dala volno psychologovi

Jako první z českých mužů zvládl vstup do turnaje Lukáš Rosol. Devětadvacetiletý tenista využil v duelu s Lotyšem Ernestsem Gulbisem až sedmý mečbol a zvítězil za dvě hodiny a 19 minut 7:6, 6:3, 7:6.

Poprvé po šesti letech v prvním kole Wimbledonu neuspěla Klára Koukalová a s turnajem se loučí po prohře s Ajlou Tomljanovičovou z Austrálie 3:6, 4:6. Ani na šestý pokus nepřešla v Londýně přes první kolo dvouhry Lucie Hradecká. Finalistka wimbledonské čtyřhry z roku 2012 prohrála s třináctou nasazenou Polkou Agnieszkou Radwaňskou 3:6, 2:6.

Veterán Radek Štěpánek změřil síly s domácím reprezentantem Aljažem Bedenem a statečně bojoval přes tři hodiny. Neudržel však vedení 2:1 na sety a v závěru rozhodující sady nabídl soupeři dvojchybou brejkbol, Bedene jej pěkným stopvolejem a v dalším gamu utkání dovedl do vítězného konce.

Slovinský hráč reprezentující Velkou Británii se tak poprvé v kariéře na druhé kolo grandslamového turnaje.

Šestý nasazený Tomáš Berdych zakončí program na kurtu číslo 1 zápasem proti Francouzi Jeremymu Chardymu, mladík Jiří Veselý hraje s Italem Paolem Lorenzim.

Petra Kvitová slaví postup do druhého kola Wimbledonu.
Petra Kvitová slaví postup do 2. kola Wimbledonu.

Ze hry venku už je její loňská finálová soupeřka Bouchardová, která nečekaně v prvním kole nestačila na Číňanku Tuan Jing-jing. Hráčka z kvalifikace porazila turnajovou dvanáctku, která se v této sezoně potýká s poklesem formy, 7:6, 6:4.

O zatím největší překvapení Wimbledonu se postarala slovenská tenistka Jana Čepelová, která v 1. kole vyřadila třetí nasazenou hráčku a loňskou semifinalistku turnaje Simonu Halepovou z Rumunska 5:7, 6:4 a 6:3.

Hladký vstup do turnaje ve čtyřhře má za sebou Lucie Šafářová s americkou partnerkou Bethanií Mattekovou-Sandsovou. Vítězky úvodních dvou grandslamů sezony, které jsou v Londýně nasazeny jako číslo tři, porazily v 1. kole domácí pár Naomi Broadyová, Emily Webleyová-Smithová 6:3, 6:2.

Češi v úterním 1. kole Wimbledonu

MUŽI

• Rosol - Gulbis (Lot.) 7:6 (7:2), 6:3, 7:6 (7:3)

Berdych - Chardy (Fr.) 6:2, 6:7 (8:10), 7:6 (7:3), 7:6 (7:5)

Čtyřhra - 1. kolo:

• Matteková-Sandsová, Šafářová - Broadyová, Webleyová-Smithová (Brit.) 6:3, 6:2.