SOUHRN: Všichni tři aspiranti na fotbalový titul vyhráli, zářil Kadlec

22:08aktualizováno  21. února 22:22
PRAHA - Fotbalová Synot liga se po zimní pauze opět rozjela. Páteční předehrávku zvládl Jablonec, který vyhrál na Slovácku. V sobotu uspěly Slavia i Teplice, Brno doma prohrálo s pražskou Duklou. O nejvyšší výhru kola se postarala Plzeň: na svém hřišti zničila České Budějovice 6:0. A v pondělní dohrávce nezaváhal ani třetí z aspirantů na titul - Sparta.

Zleva Daniel Kolář a David Limberský z Plzně. foto: ČTK

Navrátilec zlomil odpor Příbrami

Dlouho se proti těsné a urputné obraně nemohli prosadit, pak dokonce prohrávali, přesto sparťanští fotbalisté vstup do jarní části ligy zvládli. V dohrávce porazili Příbram 4:1, dvěma góly se blýskl Václav Kadlec, který nastoupil až po poločase.

Viktoria Plzeň - Dynamo České Budějovice 6:0 (2:0)

Branky: 6. Petržela, 43. D. Kolář, 52. Mahmutovič, 57. Rajtoral, 61. Vaněk, 90. Hořava. Rozhodčí: Příhoda - Hock, Vlasjuk. ŽK: Novák, Škoda (oba Budějovice). Diváci: 10.217.

Spartě se zatím vyplatilo, že na poslední chvíli angažovala Kadlece z Frankfurtu. Dvaadvacetiletý útočník byl rozdílovým hráčem, za stavu 1:1 a tři minuty po příchodu na hřiště, utekl obraně a sólo zakončil přízemní střelou mezi nohy brankáře. Pak se trefil i v závěru a upravil na 4:1. V české lize skóroval poprvé od srpna 2013.

„Vašek měl obrovskou chuť, jeho přínos v zápase byl markantní,“ řekl domácí trenér Vítězslav Lavička.

Plzeň ukázala sílu

Proti Budějovicím západočeský celek naprosto dominoval. Na střely vyhrál 20:2, na góly 6:0. Postupně se prosadili Petržela, Kolář, Mahmutovič, Rajtoral, Vaněk a Hořava.

„Utkání jsme měli silně pod kontrolou, častěji jsme drželi míč. První půle byla o dobývání, ale jakmile jsme do přestávky dali druhý gól, věděl jsem, že nám vítězství už nemůže uniknout,“ řekl po utkání domácí trenér Miroslav Koubek.

Jablonec loupil na Slovácku

Jablonec velebí střelce Valerijse Šabalu, nová akvizice v severočeském celku totiž vystřelila Baumitu v páteční předehrávce vítězství na Slovácku 2:1.

1. FC Slovácko - Baumit Jablonec 1:2 (1:1)

Branky: 37. Hlúpik - 28. a 56. Šabala. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Kordula. ŽK: Trávník, Rada, Došek - Šabala, Crnkič. Diváci: 3514.

Lépe než Šabala si na začátku angažmá v Česku vedl jen v roce 1998 argentinský útočník Leandro Lazzaro Liuni, který v dresu Liberce nasázel do sítě Opavy rovnou hattrick. Edin Džeko a Wilfried Bony, současné hvězdy světového fotbalu, na začátku kariéry v české lize potřebovali na dva góly sedm respektive devět utkání.

Slávista Škoda dal Liberci hattrick

Slovan Liberec - Slavia Praha 1:3 (1:3)

Branky: 25. Obročník - 5., 36. a 38. Milan Škoda. Rozhodčí: M. Paták - Pospíšil, Hrabovský. ŽK: Obročník - Deli, R. Hrubý, Tamás, Milan Škoda, Kenija. Diváci: 6103.

Hrdinou Slavie je útočník Milan Škoda, který mezi pátou a 38. minutou vstřelil svůj premiérový hattrick v soutěži a s jedenácti brankami se dotáhl na nejlepšího kanonýra tohoto ročníku Libora Doška.

Za liberecký Slovan dal gól Slovák Michal Obročník. Slavia v lize posedmé za sebou neprohrála a posunula se na šesté místo. Liberci nevyšel první zápas pod novými kouči Jiřím Kotrbou a Josefem Csaplár a zůstal předposlední.

V Ďolíčku branka nepadla

Bohemians Praha 1905 - Vysočina Jihlava 0:0

Rozhodčí: Proske - J. Paták, Jiřík. ŽK: Škerle - Kliment, Tlustý, Marek, Mešanovič, Jaromír Blažek. ČK: 74. Tlustý. Diváci: 4502.

Bohemians 1905 vstoupili do jarní části prvoligové sezony domácí remízou 0:0 s Jihlavou. Hosté v zápase dohrávali závěrečnou čtvrthodinu bez vyloučeného obránce Petra Tlustého.

Za Vysočinu navíc nastoupil brankář Jaromír Blažek a ve 42 letech, jednom měsíci a 23 dnech se stal nejstarším hráčem, který si zahrál v nejvyšší soutěži. O sedm dnů překonal i československý rekord legendárního Josefa Bicana.

Dukla zásluhou Bergra zvítězila v Brně

Zbrojovka Brno - Dukla Praha 0:1 (0:0)

Branka: 65. Berger z pen. Rozhodčí: Hrubeš - Blažej, Mokrusch. ŽK: R. Buchta, Košťál - Považanec, Berger. Diváci: 3890.

Zbrojovka si zkomplikovala situaci v boji o záchranu. Jedinou branku v utkání proti Dukle vstřelil v 65. minutě z pokutového kopu Tomáš Berger. Brno tak navázalo na podzimní sérii nezdarů a z posledních pěti domácích zápasů počtvrté prohrálo. Naopak Dukla ukončila 300 minut dlouhý střelecký půst.

Boleslavi nestačil proti Hradci ani dvoubrankový náskok

FK Mladá Boleslav - Hradec Králové 2:2 (2:0)

Branky: 7. Ďuriš, 45. Magera - 59. Dvořák, 88. Vaněček. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Hájek. ŽK: Ščuk, Hůlka - P. Mareš, Halilovič, P. Dvořák. Diváci: 2997.

Po půli to vypadalo na jasnou záležitost, favorizovaní Středočeši ale vedení 2:0 po gólech Ďuriše a Magery neudrželi. Hradec se po změně stran zlepšil a Dvořák se střídajícím Vaněčkem zařídili dělbu bodů. Hradec bodoval počtvrté za sebou a na místa záchrany ztrácí čtyři body.

Kouč Rada prožil v Teplicích úspěšnou premiérou

FK Teplice - Baník Ostrava 1:0 (1:0)

Branka: 25. Hora. Rozhodčí: L. Kovařík - Pilný, Ratajová. ŽK: Krob, Ljevakovič - Mensah, Baroš. Diváci: 4271.

Teplice zvládly první zápas pod novým trenérem Petrem Radou a v úvodním zápase ligového jara zdolali Baník Ostrava 1:0. Navíc svého soupeře, na jehož lavičce si pro změnu odbyl premiéru kouč Petr Frňka, vystřídaly na pátém místě tabulky. Jedinou branku zápasu dal v 25. minutě Hora.