SOUBOJ HVĚZD: Jágr upoutal důrazem, Crosby přehledem i filmováním

23:55
PRAHA - Sidney Crosby - 27 let, třetí v letošním bodování NHL. Jaromír Jágr - 43 let, 106. v produktivitě. Že to srovnání pokulhává? Jedno mají oba společné, ve svých týmech je na ně upřena největší pozornost. Jak dopadlo srovnání osobností kanadské a české reprezentace při vzájemném souboji?

SOUBOJ HVĚZD. Kanaďan Sidney Crosby se snaží vypíchnout kotouč Jaromíru Jágrovi. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Po kanonádě proti Německu 10:0 se Kanaďané konečně těšili na pořádně ostrou zkoušku. Málo platné, ale ani proti Čechům ještě nemuseli kromě úvodních minut zapnout ten úplně nejvyšší stupeň rychlosti, ani důrazu. A to se projevilo i na hře Crosbyho.

• průměrná délka: 0:41

Kanadský kapitán na sebe pořádně strhl pozornost těsně před koncem první třetiny, kdy se po buly svalil na led a jeho sok z klinče Kovář putoval za nedovolené bránění na trestnou lavici. Za Crosbym ale hned přijel český šéf Jakub Voráček a pořádně hlasitě mu vytýkal přílišnou ochotu pádu. Filmování gesty reklamoval i Kovář. „Byla to taková hra emocí, po zápase už bych to neřešil,“ odmítl ho napřímo osočit i před novináři Voráček.

Pak už se největší hvězda šampionátu ukázala i hokejově. Jeho výjimečnost se ukazovala především při přesilovkách, kdy si se Girouxem vyměňoval úchvatné pasy skrz celé pásmo. „Ty kanadské přihrávky, to byly rány. Něco neskutečného,“ řekl po zápase domácí trenér Vladimír Růžička.

průměrná délka: 0:47

Crosbyho přesilovková spolupráce s Girouxem nakonec vyústila i v gól, když kanadský kapitán dostal deset minut před koncem namazáno před prázdnou bránu a definitivně zlomil české odhodlání po obratu brankou na 5:2. V 57. minutě ho ještě zcela osamoceného vychytal Pavelec.

Jágr působil oproti Crosbymu mnohem odhodlaněji. Od prvního střídání byl jedním z nejaktivnějších v napadání, do urostlých Kanaďanů se nezdráhal řádně opřít tělem.

„To bylo hrozně důležité. Pak ale většina z nás přestala bruslit,“ analyzoval Voráček. Jágr nepřestal.

Jeho aktivita přinesla i v kontaktní gól 38 vteřin před koncem první třetiny, když Jágrovu akci zakončil nový kolega v útoku Martin Erat.

Podobně jako u Crosbyho se ale i Jágrův největší přínos projevil při početních výhodách.

V těch si sice tentokrát Češi neprosadili, ale souhra prvního komanda, především kombinace Jágra s Voráčkem, znovu potěšila jak fanoušky, tak Růžičku.

Jenže těch chyb vzadu... To už je ale jiné téma. Crosbyho i Jágrova parketa je především ve vymýšlení efektivního útoku, což oba potvrdili i při vzájemném střetnutí.

GÓLOVÁ RADOST. Martin Zaťovič (uprostřed) proti Kanadě ve druhé části...
5. ELEKTRIZUJÍCÍ KOTEL. „Po každém utkání za mnou chodí trenéři soupeře a...