Šok v české skupině. Ázerbájdžán porazil Nory. Slováci prohráli i druhý zápas

19:55aktualizováno  23:29
BAKU/PRAHA - Fotbalisté Ázerbájdžánu, příští soupeř české reprezentace v kvalifikaci o MS 2018, vévodí s plným počtem bodů skupině C. Po úvodní výhře v San Marinu nyní překvapivě porazili v Baku Norsko 1:0 po brance Medveděva z 11. minuty. Češi se s Ázerbájdžánem utkají v úterý v Ostravě.

Fotbalisté Ázerbájdžánu jsou ve skupině C stále bez ztráty bodu. foto: ČTK/AP

Německo - Česko 3:0. Češi propadli ve všem. Od většího přídělu je zachránil Vaclík

Severní Irsko na svém hřišti deklasovalo oslabené San Marino 4:0 a navázalo na bezbrankovou remízu z Prahy. Anglie při premiéře dočasného trenéra Garetha Southgatea doma zdolala outsidera Maltu 2:0.

Přestože Norové měli řadu šancí a domácí tým výrazně přestříleli, po úvodní prohře 0:3 s Německem vyšli i podruhé naprázdno.

Ázerbájdžán porazil norské fotbalisty poprvé v historii, zopakoval výhru 1:0 ze San Marina a v tabulce skupiny je o skóre za vedoucím Německem.

Kvalifikace o MS 2018:

Skupina C:

Baku: Ázerbájdžán - Norsko 1:0 (1:0)
Branka: 11. Medveděv. Rozhodčí: Liany (Izr.).

Belfast: Severní Irsko - San Marino 4:0 (1:0)
Branky: 79. a 90.+4 Lafferty, 26. Davis z pen., 85. Ward. Rozhodčí: Kovács (Rum.). ČK: 49. Palazzi (San Marino).

Skupina E:

Jerevan: Arménie - Rumunsko 0:5 (0:4)
Branky: 4. Stancu z pen., 10. Popa, 12. Marin, 29. Stanciu, 60. Chipciu. Rozhodčí: Bezborodov (Rus.). ČK:
3. Malakjan (Arménie).

Podgorica: Černá Hora - Kazachstán 5:0 (1:0)
Branky: 24. Tomaševič, 59. N. Vukčevič, 64. Jovetič, 73. Bečiraj, 78. Savič. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.).

Varšava: Polsko - Dánsko 3:2 (2:0)
Branky: 20., 36. z pen. a48. Lewandowski -49. vlastní Glik, 69. Y. Poulsen. Rozhodčí: Rocchi (It.).

Skupina F:

Londýn: Anglie - Malta 2:0 (2:0)
Branky: 29. Sturridge, 38. Alli. Rozhodčí: Johannesson (Švéd.).

Glasgow: Skotsko - Litva 1:1 (0:0)
Branky: 89. McArthur - 59. Černych. Rozhodčí: Stieler (Něm.).

Ljubljaň: Slovinsko - Slovensko 1:0 (0:0)
Branka: 74. Kronaveter. Rozhodčí: Rizzoli (It.).

Severní Irsko v Belfastu poslal do vedení ve 26. minutě z penalty kapitán Davis. V úvodu druhé půle byl po druhé žluté kartě vyloučen hostující Palazzi a ostrovní tým využil přesilovku až v závěru.

V 79. minutě přidal pojistku střídající Lafferty, jenž se trefil i v nastavení. Předtím ještě outsidera překonal Ward. Severoirský tým je ve skupině se čtyřmi body třetí.

Angličané se na londýnském stadionu Wembley s Maltou trápili, odpor 176. týmu žebříčku FIFA zlomil až ve 29. minutě gólem hlavou útočník Sturridge. Ještě do pauzy přidal druhý zásah dorážkou vlastní střely záložník Alli. Další branky už se téměř 82 tisíc diváků nedočkalo. Anglie navázala na vítězství 1:0 ze Slovenska a skupinu F vede s plným počtem bodů.

Slovensko podruhé prohrálo 0:1, tentokrát v Lublani se Slovinskem. Zápas rozhodl v 74. minutě náhradník Kronaveter premiérovým reprezentačním gólem.

V základní sestavě hostů nastoupili čtyři hráči z české ligy - plzeňští Kozáčik s Hrošovským, Pauschek z Mladé Boleslavi a slávista Švento, závěrečných 11 minut odehrál další fotbalista Viktorie Ďuriš.

Skotsko díky zásahu McArthura z 89. minuty zachránilo domácí remízu 1:1 s Litvou a stejně jako Slovinsko v tabulce ztrácí dva body na Anglii.

První vítězství v kvalifikaci zaznamenalo Rumunsko, které v Jerevanu deklasovalo Arménii 5:0. Stejného výsledku ve skupině E doma dosáhla Černá Hora proti Kazachstánu.

Poprvé naplno bodovalo i Polsko. Výběr trenéra Adama Nawalky ve Varšavě přehrál Dánsko 3:2 díky hattricku kapitána Lewandowského. Kanonýr Bayernu Mnichov skóroval v sedmém kvalifikačním utkání po sobě. Polsko má čtyři body stejně jako Rumunsko a Černá Hora.