Sobotka přispěl k triumfu St. Louis, Palát bodoval poosmé v řadě

9:51
NEW YORK - Útočník Vladimír Sobotka pomohl v NHL gólem a asistencí k výhře St. Louis na ledě Calgary 5:0 a bodoval ve čtvrtém zápase za sebou. Dokonce poosmé v řadě se do statistik zapsal Ondřej Palát z Tampy Bay, jenž stejně jako Sobotka vstřelil gól a na další přihrál, jeho tým ale podlehl Washingtonu 3:4.

Palát (vlevo) tečuje puk. foto: ČTK/AP

Utkání nedohrál obránce Tampy Radko Gudas. Čerstvě nominovaný člen českého reprezentačního výběru pro olympiádu v Soči odstoupil v první třetině kvůli blíže nespecifikovanému zranění v dolní části těla. Podle vyjádření svého otce Lea Gudase pro web iSport.cz má nastřelené stehno a brzy se vrátí do hry.

Sobotka ve 12. minutě zvýšil vedení na 2:0 pro St. Louis svým sedmým gólem v sezoně, když se podél mantinelu protáhl z obranného až do útočného pásma a překvapil brankáře Karriho Rama střelou švihem přes obránce. Ve 44. minutě byl součástí přesilovkové kombinace, na jejímž konci Vladimir Tarasenko tvrdou ranou do odkryté branky završil střelecký účet zápasu.

Calgary - St. Louis

Hokejisté Blues prodloužili svou vítěznou šňůru na sedm utkání. Neprohráli od 23. prosince, kdy podlehli po nájezdech právě Calgary. Velkou zásluhu na jejich čtvrtečním triumfu měl také slovenský gólman Jaroslav Halák, který zlikvidoval všech 33 střel soupeře a vychytal třetí čisté konto v sezoně.

Činil se hlavně na začátku druhé třetiny, kdy na něj hráči Flames během prvních pěti minut vystřelili hned šestkrát. A to ještě Jiří Hudler, který opět patřil k nejlepším hráčům svého týmu a postaral se o šest střel, trefil tyčku. Jenže vzápětí zvýšil na druhé straně na 3:0 Ian Cole. "Měli několik šancí, trefili tyčku a pak jsme dali gól. Ten zápas se mohl vyvíjet jinak," uvědomoval si Halák.

Osmadvacetiletý gólman nastoupil poprvé po pěti zápasech, které vynechal kvůli zranění a hned byl vyhlášen první hvězdou večera. "Byl naším nejlepším hráčem. Chytal neuvěřitelně, opravdu odvedl skvělou práci," pochvaloval si trenér Ken Hitchcock.

Naopak v kabině Calgary, do níž vedle Hudlera patří i obránce Ladislav Šmíd, vládne rozčarování. Tým prohrál pošesté z posledních sedmi zápasů, v nichž hned pětkrát nevstřelil ani gól. "Nevíme, proč se tak trápíme, ale jasné je, že nemůžeme být spokojení s tím, že si vytváříme dobré šance. Musíme se probudit a začít dávat góly. Bez toho nemůžeme vyhrát," konstatoval útočník Matt Stajan.

Tampa prohrávala s Washingtonem po první třetině už 1:3, dokázala však manko smazat. Palát se prosadil v 55. minutě, kdy v krkolomné pozici před brankou tečoval střelu od modré čáry a svou devátou trefou v sezoně vyrovnal na 3:3. Nakonec to však nebylo "Bleskům" nic platné, 52 sekund před třetí sirénou rozhodl o výhře Capitals svým druhým gólem v zápase Eric Fehr.

Tampa Bay - Washington

"Poslední minutu zápasu jsme nezvládli. Sami jsme jim ten gól nabídli," litoval trenér Tampy Jon Cooper.

Po třech porážkách v řadě vybojovali vítězství hokejisté New Jersey. Proti Dallasu jim k tomu stačil jediný gól, který ve druhé třetině vstřelil Michael Ryder, a bezchybný výkon brankáře Coreyho Schneidera, jenž díky 26 zákrokům vychytal třetí čisté konto v sezoně.

Devils, kteří znovu nastoupili bez zraněného útočníka Patrika Eliáše, měli po většinu zápasu jasnou převahu. "Dnes jsme si v žádném případě nezasloužili vyhrát," řekl kapitán Dallasu Jamie Benn. "Díky bohu za Kariho (brankáře Lehtonena). Jen jeho zásluhou to podle skóre vypadá, že to byl vyrovnaný zápas," dodal Benn.

Nepříliš povedené utkání odchytal Marek Mazanec, jehož Nashville podlehl Anaheimu 3:4. Dvaadvacetiletý český gólman sice v první třetině udržel čisté konto, ve druhé ale inkasoval čtyřikrát. Proti nejlepšímu týmu celé NHL, který vyhrál popáté v řadě, si připsal 24 úspěšných zákroků.

Nashville - Anaheim

Mazance v úvodních pěti minutách prostřední části hry dvakrát překonal Ryan Getzlaf. Predators se sice vzápětí dostali znovu do vedení, jenže o 56 sekund později vyrovnal Corey Perry a ve 39. minutě rozhodl zápas svou pátou brankou v sezoně finský veterán Teemu Selänne.

Čtvrteční výsledky NHL

Buffalo - Florida 1:2sn (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 26. McBain - 50. a rozh. nájezd Boyes. Střely na branku: 24:35. Diváci: 17.872.

New Jersey - Dallas 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 29. Ryder. Střely na branku: 34:26. Diváci: 14.252.

Carolina - Toronto 6:1 (3:1, 1:0, 2:0)
Branky: 3. Boychuk, 9. Skinner, 18. Dwyer, 24. Liles, 41. J. Staal, 59. Lindholm - 15. Lupul. Střely na branku: 36:26. Diváci: 16.583.

Tampa Bay - Washington 3:4 (1:3, 1:0, 1:1)
Branky: 5. Johnson (Palát), 27. Crombeen, 55. Palát - 8. a 60. Fehr, 11. Grabovskij, 20. Johansson. Střely na branku: 36:20. Diváci: 19.204.

Calgary - St. Louis 0:5 (0:2, 0:1, 0:2)
Branky: 10. Stewart, 12. Sobotka, 27. I. Cole, 42. Pietrangelo, 44. Tarasenko (Sobotka). Střely na branku: 33:29. Diváci: 19.289.

Phoenix - Minnesota 1:4 (0:1, 1:0, 0:3)
Branky: 23. Boedker - 19., 48. a 59. Fontaine, 44. Brodziak. Střely na branku: 40:29. Diváci: 10.075.

Nashville - Anaheim 3:4 (2:0, 1:4, 0:0)
Branky: 2. Gaustad, 3. C. Smith, 26. Clune - 21. a 25. Getzlaf, 27. Perry, 39. Selänne. Marek Mazanec odchytal za Nashville 59 minut, z 28 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 85,7 procenta. Střely na branku: 26:28. Diváci: 15.892.

San Jose - Detroit 4:1 (1:1, 3:0, 0:0)
Branky: 5. a 33. Pavelski, 30. Desjardins, 37. Boyle - 17. Tatar. Střely na branku: 26:25. Diváci: 17.562.

Los Angeles - Boston 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Branky: 11. Carter, 21. Justin Williams, 22. Martinez, 53. Brown - 30. Fraser, 58. Florek. Střely na branku: 35:22. Diváci: 18.118.