Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Snowborďáci mají před olympiádou novou hvězdu

Sport

  8:29
PRAHA - Může se Česko nechat unášet myšlenkami na olympijskou medaili z U-rampy? Může. Šárka Pančochová, tak se jmenuje to žhavé želízko. Všechna čest. Dívka z ­Uherského Brodu, z kraje vína a­ slivovice, přesně před týdnem senzačně vyhrála v rakouském Kreischbergu závod Světového poháru na U-rampě a otevřela si brány olympiády ve Vancouveru.

Šárka Pančochová. foto: Reuters

Česká obec snowboardistů jásá. Kdo by řekl, že nealpská země bude v ­této disciplíně pomýšlet pod pěti kruhy na cenný kov? Šárce Pančochové je devatenáct, ve světovém žebříčku FIS jí nyní patří druhé místo a mezi profesionály, kteří jezdí i jiné závody, světový žebříček dokonce vede.

SNOWBOARDING
NA OLYMPIÁDĚ

- Poprvé snowboardisté soutěžili na hrách v Naganu v roce 1998. Z ­českých snowboardistů se jako první kvalifikovali na olympiádu v Turíně před čtyřmi roky Martin Černík a Michal Novotný.

- Vůbec první historický vítěz Ross Rebagliati o své zlato málem přišel. U dopingové zkoušky mu našli v těle marihuanu, disciplinární komise mu medaili nakonec vrátila.

- Nejúspěšnější olympijskou zemí ve snowboardingu jsou Spojené státy americké, které zatím na hrách získaly celkem čtrnáct medailí.

Už pět týdnů! Pro odborníky však výkony a postavení Pančochové v žebříčcích takovým překvapením nejsou. "Už dlouho tvrdím, že Šárka může závod Světového poháru vyhrát," říká guru českého snowboardingu Martin Černík, který Pančochové pomáhá radami. Její vzestup totiž neřídí žádný kouč, jen pilné sebezdokonalování. "Je neuvěřitelný talent a freestylový svět je pro ni vším," dodává Černík.

"Olympiáda je super," raduje se Pančochová, která už má v kapse titul juniorské mistryně světa z roku 2008 a při loňské premiéře mezi ženami vybojovala deváté místo. "Musím ale natrénovat pár nových triků, nechci tam jet jenom tak," zdůrazňuje. Její slova mohou někoho zarazit. Copak snowboardisté nejsou považováni spíše za volnomyšlenkáře, kteří se neradi nechávají spoutávat pravidly a postupovými kritérii?

"Na olympiádě se sejde stejná parta jako při běžných závodech, ale je to jednou za čtyři roky, tak je kolem toho větší humbuk," míní Michal Novotný, třináctý snowboardcrossař z OH v Turíně. "A když už tam jsme, bereme to vážně, reprezentujeme přece svoji zem."

"Z pohledu sportovní kariéry je dobré na olympiádě být," souhlasí Černík, rovněž účastník OH v Turíně. Osobně však má prý radši heliboarding, kdy závodníci na vrcholu hory seskočí z vrtulníku a sjíždějí zasněžený svah. "Loni v létě jsem na Novém Zélandu v extrémním závodě World Heli Challenge dojel třetí a bylo to nejlepší ježdění za poslední dva roky. To si člověk připomene, proč to vlastně dělá," pokývá hlavou.

A proč to dělají? Považují snowboarding především za zábavu. "Ano, je to zábava," má jasno Pančochová. "Pro lidi je to vrcholový sport, pro nás zábava. Všichni občas sbírají body, třeba kvůli olympiádě, ale baví se při tom," přibližuje Černík. Svůj pohled nabízí také Novotný. "I­ vrcholový sport se dá dělat jako zábava. Třeba atleti oproti nám dřou jako koně, snowboarding je spíš o šikovnosti," přemítá.

Nezávislost zůstává v srdcích
Snowboardisté rádi zmiňují svou nezávislost. Lze si ji ve vrcholovém sportu uchovat? "Já i Šárka jsme závislí na Dukle, která nás platí a spolu se svazem zajišťuje soustředění, na sponzorech. Nicméně v srdci jsme pořád nezávislí," říká Novotný.

Martin Černík má také sponzory a svaz mu přispívá na reprezentační akce. "Tam už spíš pomáhám mladým závodníkům. To ale neznamená, že bych ztrácel svoji nezávislost, která je součástí snowboardingu. Je to svoboda projevit se, jak člověk chce, a ne sledovat stádo."