Smolný úvod kvalifikace ME. Házenkáři podlehli Islandu o pouhý gól

22:15
Reykjavík - Tohle zabolí: čeští házenkáři odehráli na úvod bojů o Euro 2018 velmi dobrý duel na půdě favorita, přesto končí bez bodu. Na Islandu prohráli 24:25 (10:12), přitom měli v samém závěru šanci aspoň na remízu. Poslední útok necelou půlminutu před koncem jim však nevyšel.

Ilustrační foto foto: Anna Vavríková, MAFRA

Český tým hrál v sedmi mužích v poli, bez gólmana. Nebylo nač čekat, nebylo proč otálet s rizikem. Duel se krátil a zbývala poslední šance - jenže na střelu ani nedošlo. Akci naděje zhatil útočný faul.

Házenkářská reprezentace tak v prvním zápase kvalifikace o příští mistrovství Evropy končí bez bodu. A dá se dodat: bohužel. Zcela vyrovnané utkání urvali hostitelé až v poslední pětiminutovce. Svěřencům trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše by v Reykjavíku nejspíš remíza slušela, sport ovšem podmiňovací způsob nezná. Jedinou odpovědí tak je rychle setřást zklamání a zvítězit v dalším utkání, v němž Češi v sobotu v Plzni přivítají Makedonii.

„Myslím, že minimálně bod jsme tady měli získat,“ řekl po utkání brankář Tomáš Mrkva. „Bohužel jsme zápas ztratili v posledních deseti minutách, kdy jsme udělali několik technických chyb v útoku. Když jsme se mohli utrhnout, dostali jsme po nich naopak góly z protiútoků. Pak už to bylo hop, nebo trop. Dnes to bohužel nevyšlo, ale věříme, že v sobotu se to povede.“

Češi se s Islandem v minulosti utkali pouze čtyřikrát, vždy na velkých akcích - a nikdy s ním neprohráli. Tři duely skončily remízou a loni na mistrovství světa v Kataru házenkáři slavili překvapivou a vysokou výhru 36:25.

„Tehdy nám vyšlo skoro všechno a jim skoro nic. Byl to extrém, který se bude těžko opakovat,“ odhadoval před utkáním Jan Filip.

A měl pravdu, v Reykjavíku šlo o partii, v niž se dřelo na každý gól. Jakub Hrstka za první čtvrthodinu proměnil čtyři sedmičky a po dvou trefách jiného křídelníka Miroslava Jurky skóre znělo 4:7, na což domácí zareagovali oddechovým časem. Ten jim pomohl, a jak! I zásluhou největší hvězdy Arona Palmarssona a zároveň vinou české zbrklosti Island otočil na 9:7.

Do té doby v české sestavě fungovaly novinky: Filip Jícha byl platný na pivotu a v brance se ukazoval Mrkva. K pětibrankové šňůře soupeře ale Češi výrazně přispěli vlastními chybami. Pak sice i zásluhou gólů Zdráhaly zase srovnali na 10:10, v půli ovšem stav nakonec zněl 12:10 pro Island.

Přelévání skóre ovšem pokračovalo i nadále. Start druhého poločasu byl z české strany skvělý - 13:15. O chvíli později už na světelné tabuli zářila remíza 15:15. Do poslední dvacetiminutovky se tak šlo „od začátku“.

Klid mazáka předvedl Jícha, když naznačil přihrávku, ale místo toho z vlastního brankovišti využil situace a přehodil vyběhnuvšího gólmana Islandu. Na druhé straně rozjetý Mrkva zlikvidoval dvě tutovky za sebou. Jícha znovu skóroval přes celé hřiště... Ale remízový stav trval.

Islanďané hostům žádný trhák nedovolili. Naopak, v posledních pěti minutách si vytvořili mikronáskok dvou tref i díky tomu, že Palmarsson zvládl klíčové momenty tak, jak se sluší na hvězdu světové házené.

Šance na remízu sice ještě přišla, zůstala však nevyužita. Takový start zabolí.

„Samozřejmě jsme zklamaní,“ nezakrýval trenér Filip. „Minimálně o bod jsme se připravili vlastními chybami. Teď se musíme dát dohromady, ve čtvrtek nás opět čeká cestování, v pátek trénink. Musíme si tenhle duel rozebrat a připravit se na Makedonii.“