Slováci byli minutu od propadáku. Itálii však nakonec porazili v prodloužení

14:35aktualizováno  22:52
KOLÍN NAD RÝNEM/PAŘÍŽ - Hokejisté Slovenska byli na úvod letošního MS blízko porážce s outsiderem s Itálie. V čase 58:56 však v power-play vyrovnal Libor Hudáček na 2:2 a v prodloužení zajistil Slovákům bod navíc Peter Čerešňák.

Díky gólu Libora Hudáčka odvrátili Slováci v zápase s Itálií propadák. foto: Reuters

Krejčího nepustili na šampionát lékaři, Jandač na soupisku dopsal Hyku

Slováci, kteří nemají žádnou posilu ze zámoří, začali potvrzovat roli favorita na konci sedmé minuty. Do vedení je poslal Miklík, jenž byl v pravou chvíli na správném místě a pohodlně doklepl puk do odkryté branky.

Od slovenského týmu to však bylo na dlouho všechno. Italové mohli záhy vyrovnat, ale gólman Július Hudáček zachránil těsný náskok proti Frankovi.

ONLINE Česko - Bělorusko čtěte ZDE:

Slováci do poloviny zápasu promarnili tři přesilovky a Italové jakoby si naplno uvědomili soupeřovu zranitelnost.

Ve 33. minutě sice ještě neuspěl Insam, ale ve 36. minutě si precizně poradil s těžkou dorážkou do vzduchu vyraženého kotouče Morini a bylo vyrovnáno.

MS v hokeji - Jakub Voráček.

Před druhou pauzou mohl vrátit Slovákům vedení v početní výhodě Sersen, avšak brankář Andrea Bernard byl proti.

Ve 43. minutě promarnil velkou možnost Scandella, ale nemusel smutnit dlouho, neboť pár vteřin nato se zapsal do listiny střelců Frigo. Dlouho se zdálo, že půjde o vítěznou trefu, která by Slovensku značně zkomplikovala plány na postup do čtvrtfinále.

Minutu a půl před vypršením základní hrací doby zamířil Július Hudáček na střídačku a Slováci to zkusili se šesti hráči v poli.

Výsledky MS:

Skupina A (Kolín nad Rýnem):

Německo - Švédsko 2:7 (1:1, 1:3, 0:3)
Branky a nahrávky:
17. Hager (D. Seidenberg, Ehliz), 26. Gogulla (Hager, Schütz) - 7. Ekman-Larsson (Landeskog, V. Rask), 21. V. Rask (Hedman, Stralman), 36. Omark (Krüger), 40. Brodin (W. Nylander, Eriksson Ek), 50. Landeskog (V. Rask, Söderberg), 51. W. Nylander (Stralman), 52. W. Nylander (Landeskog). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Odinš (Lot.) - Dědulja (Běl.), Oliver (USA). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváci: 18.673.

Slovensko - Itálie 3:2 v prodloužení (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)
7. Miklík (Jánošík, Čerešňák), 59. L. Hudáček (Miklík, Sersen), 63. Čerešňák (Bližňák, Skokan) - 36. Morini (Frigo), 43. Frigo (Scandella). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Jeřábek (ČR) - Leermakers (Niz.), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 1:4. Bez využití. Diváci: 12.229.

Lotyšsko - Dánsko 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
24. Meija (A. Kulda), 42. Indrašis (Sprukts, Rih. Bukarts), 53. Indrašis (Rob. Bukarts, Balinskis). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Stricker - Kaderli (oba Švýc.), Suchánek (ČR). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 13.453.

Skupina B (Paříž):

Francie - Norsko 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
39. S. Da Costa (Fleury), 50. S. Da Costa (Auvitu, Besch) - 26. K. A. Olimb (M. Olimb, Patrick Thoresen), 30. Patrick Thoresen (M. Olimb, K. A. Olimb), 50. Patrick Thoresen (Reichenberg). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Wehrli (Švýc.) - Lhotský (ČR), Suominen (Fin.). Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1.

Švýcarsko - Slovinsko 5:4 po sam. nájezdech (4:0, 0:1, 0:3 - 0:0)
11. Ambühl (Suter), 12. Haas (Praplan, Genazzi), 17. Loeffel (Hollenstein, Praplan), 18. Bodenmann (Brunner, Richard), rozhodující sam. nájezd Brunner - 39. Muršak (Tavželj), 46. Jeglič (Sabolič, Kranjc), 55. Urbas (Ograjenšek, Pretnar), 56. Sabolič (Tičar). Rozhodčí: Hribik (ČR), Linde (Švéd.) - Ritter (USA), Ševčík (SR). Vyloučení: 8:5. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 4922.

Bělorusko - Česko 1:6

Krátce poté si vybrali ještě oddechový čas a porada se jim vyplatila - dorážející Libor Hudáček z velkého úhlu s pomocí gólmana vyrovnal.

Už v úvodu prodloužení mohl v úniku rozhodnout lídr italské ofenzivy Scandella, ale nedal. V čase 62:45 pak zajistil slovenskému výběru druhý bod Čerešňák.

Slovinci blízko velkému obratu

Slovinští se postarali o překvapení na úkor favorizovaných Švýcarů, když v české skupině B v Paříži především díky třem gólům ve třetí třetiny smazali čtyřbrankové manko a za stavu 4:4 dospěl zápas až do samostatných nájezdů.

V nich rozhodl o bodu navíc pro Švýcary Damien Brunner.

Švýcaři v úvodu přečkali oslabení a v polovině úvodní třetiny mohli jít do vedení, ale Richard v úniku brankáře Krošelja nepřekonal. V 11. minutě se už Švýcarsko radovalo, když se při Urbasově trestu po individuální akci trefil bekhendem Ambühl.

Hned za 12 sekund dostal prostor k zakončení na levém kruhu Haas a prostřelil gólmana AIK Stockholm na bližší tyč.

V 17. minutě se trefil z mezikruží o pravou tyč Loeffel, a když se za dalších 48 sekund prosadil po Brunnerově přihrávce Bodenmann, zdálo se, že týmu kouče Nika Zupančiče hrozí debakl.

Do druhého dějství místo Krošelja nastoupil Pintarič a Slovinci zabrali.

V 37. minutě ještě Hillerovi pomohla v oslabení tyč, ale 89 sekund před koncem třetiny už se prosadil v oslabení díky teči Tavlžejovy střely Muršak. Ještě před pauzou na druhé straně zamířil do tyče Rüfenacht.

Ve 46. minutě se radovali znovu Slovinci, když puk po Jegličově bekhendovém pokusu propadl Hillerovi mezi betony a doklouzal za brankovou čáru.

Pak Švýcaři doplatili na fauly Almonda a Furrera, po kterých se Slovincům naskytla na 72 sekund možnost přesilové hry pěti proti třem.

Po 38 sekundách ji zužitkoval střelou z mezikruží Urbas a pokračující klasickou přesilovku využil po šikovném manévru u levé tyče exsparťan Sabolič.

V nastavení Švýcarsko nevyužilo přesilovou hru čtyř proti třem a v nájezdech se jako jediný prosadil už v první sérii Brunner.

Švédové rozdrtili domácí Němce, Francouzi na úvod padli

Švédští hokejisté si po páteční porážce s Ruskem v nájezdech spravili chuť, když ve svém druhém zápase v základní skupině A mistrovství světa porazili domácí Němce vysoko 7:2.

Duel v Kolíně nad Rýnem rozhodli za vyrovnaného stavu 2:2 dvěma góly v závěru druhé třetiny. Dvěma góly a nahrávkou přispěl k výhře William Nylander, gól a dvě finální přihrávky si připsali další útočníci Gabriel Landeskog a Victor Rask.

Lotyšsko si na úvod poradilo s Dánskem

Hokejisté Lotyšska porazili v utkání základní skupiny A mistrovství světa Dánsko 3:0. Zápasem v Kolíně nad Rýnem vstoupily oba týmy do turnaje.

Bezbrankovým skóre pohnul ve druhé třetině Gints Meija, v závěrečné dvacetiminutovce potvrdil výhru Lotyšů dvěma trefami Miks Indrašis. Čisté konto vychytal Elvis Merzlikins.

Holka z nároďáku Kateřina Bogliová.

Dánové byli během první části výrazně střelecky aktivnější (18:7), jenže naráželi na Merzlikinse, jenž v 17. minutě předvedl skvělý zákrok při ráně Markuse Lauridsena.

Jako první změnil skóre Meija, který se ve 24. minutě prosadil úspěšnou dorážkou po vlastní střele.

Lotyšsku vyšel nástup do třetího dějství, když po 108 vteřinách od návratu ze šaten zvýšil na 2:0 nechytatelnou ranou pod horní tyč po pěkné kombinaci Indrašis.

Aagaard a Jakobsen mohli ještě vrátit Seveřany do hry, ale pak už měli Lotyši zápas pevně v rukou a výhru zvýraznili ještě třetí trefou v přesilovce pět na tři.