Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Slovenští hokejisté překvapivě vyřadili švédské obhájce z Turína

8:19aktualizováno  8:41
VANCOUVER - Největší překvapení olympijského hokejového turnaje se zrodilo v posledním čtvrtfinálovém duelu. Podceňovaní slovenští hokejisté dokázali porazit 4:3 a na úkor obhájců zlata z Turína postoupit do semifinále. V něm se postaví dalšímu favoritovi - domácí Kanadě. Druhou semifinálovou dvojici tvoří týmu USA a Finska.

Lundqvist překonán. foto: Reuters

To, co se nepovedlo dnes ráno českým hokejistům, dokázala odborníky podceňovaná parta kolem kanonýra NY Rangers Mariana Gáboríka. Slováci vyučili švédské obhájce zlata z posledních olympijských her v Turíně z efektivity.

Play off hokejového turnaje

Přestože na Henrika Lundqvista vyslali pouze čtrnáct střel oproti devětadvaceti švédským mohli slavit postup do semifinále.

VANCOUVER ON-LINE

Po první bezbrankové třetině se s góly roztrhnul pomyslný pytel v prostřední části hry. Na přelomu osmadvacáté a devětadvacáté se v rozmezí 37 vteřin trefil nejprve v přesilovce Gáborík a poté využil přečíslení dva na jednoho obránce Sekera. Švédové si ale připravili bleskovou odpověď.

USA - Finsko.
Sobota 27. února od 3:30 hodin: Kanada - Slovensko.
Neděle 28. února od 4:00 hodin - o 3. místo,
Neděle 28. února od 21:15 hodin - finále.

Mezi 35. a 36. minutou potřebovali na dva góly stejné časové rozpětí jako Slováci - 37 vteřin. Právě tento čas od sebe dělil dvě gólové přihrávky Forsberga na Hornqvista a Zetterberga. Jenže to stále nebylo vše - v poslední minutě druhé třetiny dorazil za Lundqvista Chárovu střelu Demitra a Slováci opět vedli.

Radost Pavola Demitry.

Švédové se v posledním dějiství nadechli k velkému náporu a jejich soupeř zuby nehty odolával. Filcovi svěřenci ale dokázali vyrážet k nebezpečným brejkům a jeden z nich na začátku 50. minuty zakončil gólem Kopecký. Za osmatřicet vteřin sice snížil na 3:4 ze švédského pohledu Alfredsson, více ale hokejisté "Tre kronor" nezvládli.

K vyrovnání a případnému prodloužení obhájcům zlata nepomohla ani závěrečná power play a dělovka kapitána Lidströma v poslední sekundě duelu. Slováci poté mohli zavalit hrdinu - brankáře Haláka - a radovat se z postupu do semifinále olympijského turnaje. V něm v sobotu v noci od 3:30 hodin vyzvou domácí Kanadu. Druhou dvojici vytvořili Američané a přemožitelé českého výběru Finové.

ČTVRTFINÁLE HOKEJOVÉHO TURNAJE MUŽŮ

Švédsko - Slovensko 3:4 (0:0, 2:3, 1:1)
Branky a nahrávky: 34. Hörnqvist (Forsberg), 35. Zetterberg (Enström), 50. Alfredsson (Bäckström, Eriksson) - 28. Gáborík (Marián Hossa, Demitra), 29. Sekera (Zedník, Pálffy), 40. Demitra (Chára, Marián Hossa), 50. Kopecký (Marián Hossa, Demitra). Rozhodčí: Rönn (Fin.), McCreary - Morin (oba Kan.), Feola (USA). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:2. Diváci: 17.493.

Švédsko: Lundqvist - Öhlund, Enström, Kronwall, Lidström, Tallinder, Magnus Johansson, Oduya, Murray - Weinhandl, H. Sedin, D. Sedin - Hörnqvist, Zetterberg, Forsberg - Alfredsson, Bäckström, Eriksson - Franzén, Pahlsson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.

Slovensko: Halák - Meszároš, Chára, Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera - Marián Hossa, Demitra, Kopecký - Pálffy, Stümpel, Gáborík - Zedník, Šatan, Handzuš - Radivojevič, Marcel Hossa, Cibák. Trenér: Ján Filc.