Historický úspěch je blízko. Slovenský fotbal vyhlíží zápas roku

15:40
BRATISLAVA - Když trenér slovenských fotbalistů Ján Kozák po hodině hry kvalifikačního utkání ve Španělsku (0:2) stáhl ze hřiště kapitána a největší hvězdu Marka Hamšíka, za nepříznivého stavu 0:2 to znamenalo jediné: "Tady to balíme, stejně nás za tři dny čeká zápas roku."

Slovenští fotbalisté prožívají mimořádně úspěšnou kvalifikaci. foto: Reuters

Zápasem roku je pro slovenskou reprezentaci úterní duel s Ukrajinou. Pokud v Žilině zvítězí, poprvé v samostatné historii postoupí na mistrovství Evropy.

„Už v průběhu druhé půle jsem myslel na Ukrajinu,“ přiznal v rozhovoru se slovenskými novináři trenér Kozák. Pro Slovensko to byla první porážka v kvalifikaci, první po patnácti měsících.

Stalo se, sobotní prohra v Oviedu se tak trochu čekala i proto, že Slováci byli výrazně oslabení. A pak, není to tým, který by kvalifikací dokázal projet beze ztrát.

„Pro některé mladé hráče to byla velká škola, ale určitě nezklamali, neztratili se a to je potěšující,“ těšilo 61letého kouče.

Výhodou je domácí prostředí

Z první prohry se na Slovensku věda nedělá. Důležitý je opravdu až úterní souboj s Ukrajinci. Pro Slováky je zásadní bodovat. „Bude to kdo s koho. Nemusíme vyhrát, ale chceme,“ zdůraznil kouč.

„Španělé nám ukázali obrovskou sílu. Těžko se mi zápas hodnotí, protože jsme se hlavně bránili,“ říkal pro RTVS záložník Hamšík. „Ale teď je před námi zápas roku, hrajeme doma a musíme toho využít.“

Vítězství = postup dvě kola před koncem. Hlavní však je udržet si před Ukrajinci tříbodový náskok.

Ve zbývajících dvou zápasech by pak Slovákům stačily tři body, doma hrají s Běloruskem a končí v Lucembursku. Ukrajina hraje v Makedonii a doma se Španělskem.

„Viděl jsem první poločas Ukrajinců s Bělorusy (3:1) a překvapilo mě, jak soupeře zválcovali. Mužstvo je dlouho pohromadě, má silné kraje,“ všiml si slovenský kouč v rozhovoru pro deník Šport. „Ale naše motivace je jasná, postup na mistrovství Evropy.“

Čeští fotbalisté si s předstihem zajistili Euro, zdolali Lotyšsko 2:1

Do sestavy se po odpykání trestu za žluté karty vrátí stoper Škrtel a záložník Kucka, což je velká pomoc.

„Nerad bych mluvil o postupu, ale chceme k němu udělat další krok,“ poznamenal obránce Peter Pekarík.

Ze zástupců z české ligy půjde do brány opět plzeňský Kozáčik, ve Španělsku v základní sestavě nastoupil i jeho klubový spoluhráč Hrošovský a jablonecký Greguš. Do druhé půle střídal plzeňský útočník Ďuriš.

Budou si Kozáčik, Hrošovský a Ďuriš ve středu na tréninku v Plzni notovat s českými reprezentanty, kteří poslední krok na Euro udělali v neděli v Lotyšsku?