Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Příběh finále: Slovák se přiznal k teči, Zlín pak v závěru vyrovnal

23:50aktualizováno  22. dubna 1:14
ZLÍN (Od našeho zpravodaje) - Tým prohrává o gól, konec se blíží, mnoho fanoušků se chytá za hlavu, zdá se to být beznadějné... A pak přijde gól. Takový, který fandové slaví nejbouřlivěji ze všech, po kterých by nejradši přelezli mantinel a rozletěli se po ledě obejmout šťastného střelce. V sedmém finále jím byl Filip Čech v čase 59:50.

Zlín - Plzeň. Filip Čech slaví vyrovnávací gól foto: MAFRA - Dalibor Glück

Rachna, kachna, to to letělo... Pamatujete? Semifinále mistrovství světa proti Švédsku, poslední vhazování za stavu 1:2. A pak nádherný gól Karla Rachůnka, vyrovnání osm vteřin před koncem, výhra české reprezentace v nájezdech a nakonec zlato.

Fair play

Plzeňský obránce Slovák přiznal teč, dostal tím Zlín do pásma

Nádherný důkaz fair play v těch nejvypjatějších momentech přinesl plzeňský obránce Tomáš Slovák. V závěru třetího dějství za stavu 2:3 sám přiznal rozhodčímu, že tečoval puk, který vylétl mimo hřiště. Místo ve středním pásmu se tak vhazovalo v obranné třetině hostů a domácí Zlín tak měl v power play místo téměř beznadějné situace možnost vyrovnat. Což se po Čechově střele 10 vteřin před koncem třetiny také stalo...

Teď podobný výbuch euforie zažívá Zlín. Filip Čech vyrovnal 10 vteřin před koncem třetí třetiny sedmého finále. Ve chvíli, kdy Plzeň vedla 3:2 a v hospodách na západě Čech už málem bouchaly lahve šampaňského.

"Viděl jsem, že Mazanec má ruce dole, tak jsem se snažil střílet nahoru," popisoval před prodloužením Čech v rozhovoru pro Českou televizi. "Bylo to promyšlené. Chybí síly, tak nezbývá než víc přemýšlet než normálně a vyplatilo se to."

Právě ve Zlíně se rodí střelci, kteří musí železné nervy a snad i štěstí od boha. I Rachůnek, tragicky zesnulý při letecké tragédii v ruské Jaroslavli, byl zdejší odchovanec.

Po jeho gólu tehdy Češi zápas vyhráli. Tentokrát však nerozhodovaly nájezdy, sedmý zápas se musel dohrát, dokud nepadl gól ze hry. A Moravané v něm takové štěstí - jako reprezentanti před třemi lety - neměli. Přestože byli v prodloužení o něco aktivnějším týmem, v čase 96:15 inkasovali.