Slováci vstup do MS zvládli. Slovinsko přetlačili 3:1

20:26aktualizováno  23:15
BRATISLAVA/PRAHA - Slovenští hokejisté vstup do světového šampionátu zvládli a Slovinsko porazili 3:1. Po třiadvaceti minutách prohrávali 3:1, poté se trápili. Ale nervozitu z hokejek domácích oklepal Šatan, když ve 36. minutě vyrovnal. Rozhodující trefu si ve třetí třetině připsal Podhradský a gólem při hře bez brankáře pečetil výhru Bartečko.

Slovensko - Slovinsko. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

První třetinu odehráli domácí hokejisté podle očekávání. Drtivá většina hrací doby se odehrála kolem branky slovinského brankáře Kristana. Slováci tlak potvrdili i ve střelecké převaze - po dvaceti minutách 15:4 na střely. Ovšem všem atakům Kristan odolal, a tak do šaten se šlo za bezbrankového stavu.

Úvod druhé třetiny domácí zaspali, po čtyřiceti sekundách byl vyloučen Štrbák a soupeř dostal přesilovou hru, kterou využil. V samém závěru početní výhody si kotouč u vlastní branky vzal talentovaný bek Kranjc, prokličkoval  s ním celé hřiště a nápaditým blafákem překonal gólmana Haláka.

S inkasovanou brankou slovenský výběr zkoprněl. Dlouho se nemohl dostat ze slovinského sevření, k čemuž přispěly i velké nepřenosti v rozehrávce domácích. Do šancí se svěřenci kanadského kouče ve službách slovenské reprezentace Hanlona prosazovali sporadicky.

Slovensko - Slovinsko.

"Prokletí" zlomil až ve 36. minutě Šatan. Po pasu Surového se natlačil před Kristana a rychlou střelou do horního rohu slovinské branky vyrovnal. Poté opět převzali iniciativu Slováci a za výrazné podpory publika usilovali o vedoucí branku.

Jenže všechno mohlo být opačně. Po půl minutě hry ve třetí třetině se ve skrumáži před domácím brankářem Halákem nejlépe zorientoval slovinský útočník, ale orazítkoval pouze tyč.

Karta se ale obrátila. V početní výhodě měl obrovskou příležitost Surový, ale gólman Kristan jej vychytal. Slovenský forvard ale kotouč posunul dál, ten se dostal až na modrou čáru, kde napřáhl Podhradský a propálil vše, co mu stálo v cestě.

Slovinci se v závěru nadechovali k tlaku, ovšem Haláka nepřekonali. Naopak osm vteřin před závěrečnou sirénou pečetil třetím gólem do prázdné brány vítězství Bartečko a slovenští fandové mohli slavit.

MS v hokeji 2011:

Skupina A (Bratislava): Slovensko - Slovinsko 3:1 (0:0, 1:1, 2:0) Branky a nahrávky: 36. Šatan (Surový), 48. Podhradský (Zedník, Surový), 60. Bartečko - 23. Kranjc (Kužnik, Razingar). Rozhodčí: Sterns (USA), Kurmann - Arm (oba Švýc.), Tillerkvist (Švéd). Vyloučení: 2:5. Využití: 0:1. Diváci: 9248.

Skupina B (Košice): Bělorusko - Kanada 1:4 (1:1, 0:1, 0:2) Branky a nahrávky: 20. Stepanov (Kulakov, Kitarov) - 2. Eberle (E. Kane, Scalzo), 31. Skinner (Tavares), 46. Tavares (Skinner, L. Schenn), 49. Eberle (Phaneuf, Scalzo). Rozhodčí: Jeřábek, Šindler (oba ČR) - Hribar (Slovin.), Novák (SR). Vyloučení: 4:7. Využití: 0:1. Diváci: 6025.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...