Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Slováci premiéru na MS nezvládli, v nastavení přišli o výhru nad Zélandem

13:00
RUSTENBURG - Slovenští fotbalisté dlouho sahali ve svém premiérovém vystoupení na MS v Jihoafrické republice proti Novému Zélandu po vítězství. V 50. minutě jim vedení zajistil Vittek, ovšem v samotném závěru nastavení vyrovnal na konečných 1:1 Reid, který naopak odstartoval radost z historické trefy i bodu na MS na druhé straně zeměkoule.

Nový Zéland - Slovensko (Vittek dává gól) foto: Reuters

Oba týmy vstoupily do utkání velmi opatrně a vycházely ze zabezpečené obrany, přesto se na první nadějnou gólovou situaci nemuselo čekat příliš dlouho. Ta přišla v podobě přímého kopu a následné hlavičky Killena do rukavic slovenského brankáře.

Ohlasy po utkání ČTĚTE ZDE

Ohlasy

Robert Vittek:
"Ten zápas jsme si prohráli sami. Dostat gól v nastavení? To se nám nesmí stávat."

Úvodní minuty patřily o něco aktivnějšímu celku z Oceánie. Taktovku nad režií hry přebrali slovenští fotbalisté až ve druhé polovině prvního dějství. V ní několikrát chyboval nejistý brankář Paston, dvakrát podběhl míč a jednou špatným výkopem přihrál přesně na nohu útočníka Vitteka, který si ale s nabídnutou situací nedokázal poradit.

Ve 38. minutě také zahrozili hráči Nového Zélandu. Po krásné narážečce se spoluhráčem pronikl do pokutového území Slovenska Smeltz, ale jeho střelu zlikvidoval golman Mucha.

V závěru první pětačtyřicetiminutovky ožila i největší hvězda duelu na trávníku. Marek Hamšík dvakrát střílel ze střední vzdálenosti, leč v obou případech jen doprostřed branky, kde dominoval Paston.

Ve druhém poločase již slovenští fotbalisté recept na brankáře soupeře našli. V padesáté minutě byl u pravé lajny faulován aktivní Weiss, míč však stihl předat na kopačky Šestáka, jenž poslal centr za obranu soupeře, kde operoval Vittek a usměrnil ho za záda bezmocného Pastona.

O několik minut později mohl Vittek přidat další branku, kdyby zakončení pěkně řešeného přečíslení zvládl podle svých představ. Baĺón měl na dlouhou nohu a zakončení bylo v této situaci složité. Obrana Nového Zélandu si v kooperaci s brankářem dokázala se štěstím poradit.

Fotbalisté našich východních sousedů hru dlouho kontrolovali a vypadalo to, že dokráčí k bezproblémovému vítězství, avšak samotný závěr vůbec nezvládli. Zaměřili se výhradně na bránění a nabídli soupeřům dvě šance. Tu první v 88. minutě ještě nevyužil Smeltz, který po centrovaném míči z levé strany mířil ještě vedle, ovšem v úplném závěru v podobné situaci nezaváhal Reid... A to chybělo pouhých třicet vteřin do konce zápasu.

základní skupina F

Nový Zéland - Slovensko 1:1 (0:0)
Branky: 90.+3 Reid - 50. Vittek.

Rozhodčí: Damon - Molefe (oba JAR), Ntagungira (Rwanda). ŽK: Lochhead, Reid - Štrba. Diváci: 23.871.

Nový Zéland: Paston - Reid, Nelsen, Smith - Bertos, Vicelich (78. Christie), Elliott, Lochhead - Killen (72. Wood), Fallon, Smeltz. Trenér: Herbert.

Slovensko: Mucha - Zabavník, Škrtel, J. Ďurica, M. Čech - Weiss ml. (90. Kucka), Štrba, Hamšík, Jendrišek - Šesták (81. Hološko), Vittek (84. Stoch). Trenér: Weiss.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...