Slováci překvapili Gáboríkem, famózní Jágr ale dovedl Česko k výhře 3:1

5:45aktualizováno  8:31
VANCOUVER/PRAHA - Čeští fanoušci se dočkali. Růžičkova parta vykročila do své olympijské mise ve Vancouveru. A první krok se povedl. V parádní federální bitve, ve které byli Slováci lepší, ale Češi efektivnější, se nakonec radovali Jágr a spol. z vítězství 3:1. Právě slavná osmašedesátka zastínila i překvapení v sestavě Jána Filce - Mariana Gáboríka. Slovenský superstřelec totiž překonal dalšího hrdinu v českém dresu Tomáše Vokouna pouze jednou.

Česká radost. foto: ČTK

Další federální derby a jako ve většině případů i další české vítězstvi. Přitom si Slováci přichystali hned před úvodním buly překvapení, když do sestavy zařadili oproti původním plánům hvězdného Mariana Gáboríka.

OHLASY NA ZÁPAS

Kanonýr NY Rangers neměl kvůli pořezané noze nastoupit, opak byl ale pravdou. A také on bavil zaplněné hlediště Canada Hockey Place. Oba soupeři totiž předvedli zatím nejkrásnější zápas olympijského turnaje.

ČESKO-SLOVENSKO ON-LINE

Utkání začalo v obrovském tempu, do první šance se tlačili Slováci, následně ale několikrát odpověděla Jágrova družina. Českému týmu následně pomohla na koně brzká přesilovku. Tu ještě Češi nevyužili, v desáté minutě ale již poprvé udeřilo, když se šťastně trefil skvěle hrající kapitán Patrik Eliáš.

Další střely na obou stranách se už v úvodní dvacetiminutovce neujaly - včetně nájezdu Pálffyho - a tak do kabin zamířili po první třetině spokojenější čeští hráči. Jedinou kaňkou bylo menší zranění Jágra, který posledních pěti minut hry na střídačce ledoval pochroumané zápěstí.

Jágr dává gól.

Hvězdný český útočník ale nastoupil do druhé třetiny a v jejím závěru se ukázalo jak je pro svůj tým důležitý. Předtím ovšem zářili jiní.

ZAJÍMAVOSTI

- Ani v 19. úvodním vystoupení na velkém turnaji od rozdělení federace Češi neprohráli (bilance je nyní 16 výher, 3 remízy)

- Zápas rozhodl gólem a asistencí Jaromír Jágr, který hrál až ve 2. útoku, poprvé od MS 94.

- Ve třetí třetině byl až do 57. minuty poměr střel 10:0 pro Slováky, všechny ale lapil ve velké pohodě chytající Vokoun.

- Výsledek kopíruje poslední vzájemný souboj z posledních her v Turíně, tehdy se oba soupeři utkali ve čtvrtfinále.

- Do zápasu překvapivě naskočil kanonýr Gáborík a byl nejnebezpečnějším mužem Filcova výběru. Vstřelil gól, celkem ohrozil Vokouna 11 střelami.

Především Marian Gáborík, který ve 21. minutě vyrovnal a potvrdil svou pověst kanonýra. Slováci i díky přesilovým hrám byli po téměř celou druhou třetinu lepším týmem, skvělou pohodu z NHL ale prokázal další hrdina zápasu - český brankář Tomáš Vokoun.

Nejlepší gólman zámořské ligy v letošní sezoně již další puk za svá záda nepustil a v závěru tak mohl udeřit fantóm Jágr. Nejprve ve 38. minutě orazítkoval Vokounovu tyčku Marián Hossa, následně ale ujel útočník Omsku slovenským bekům a střelou mezi Halákovy betony zvýšil na 2:1. To ale nebylo vše. Za chvíli se na něm vyfauloval osobní strážce v podobě obrovitého Zdena Chára.

A Češi šestou přesilovku v zápase konečně využili. Od modré vypálil Židlický, po odraženém puku od zadního mantinelu se natáhla dříve dlouhá hůl Jágra než lapačka Haláka a Plekanec neměl problém zasunout do prázdné klece - 3:1.

Také do poslední části vstoupili aktivněji naši východní sousedé, Vokoun byl ale stále nepřekonatelný. I díky dvoubrankovému vedení českého týmu mírně opadlo strhující tempo zápasu, Slováci nebyli schopni dobře takticky hrajícího soka zatlačit dlouhodoběji do defenzivy.

Ani tohle gólem neskončilo.

Poslední šanci na korekci stavu propásli v polovině třetí třetiny, když byl vyloučen Hejda. Na kouzelníka Vokouna ale Slováci recept již nenašli. Český brankář několikrát vychytal rozjetého Gáboríka, nepřišel si na něj ani Pálffy a Marián Hossa. Filcovi svěřenci jakoby pochopili marnost svého snažení a v závěru mohli ještě navýšit český náskok Plekanec a Červenka.

VANCOUVER ON-LINE

Ani oni ukazatelem skóre nepohnuli. Češi potvrdili skvělá historická čísla - od rozdělení federace nikdy neprohráli úvodní zápas na velkém turnaji (MS či olympijských hrách). Vítězstvím 3:1 zopakovala reprezentace stejný výsledek se Slovenskem ze čtvrtfinále z posledních her v Turíně. V sobotu od 1:30 hodin SEČ na Růžičkovy svěřence čekají Lotyši, kteří v prvním zápase podlehli Rusku 2:8.

ČESKO 3:1 SLOVENSKO (1:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 10. Eliáš (Blaťák, Havlát), 38. Jágr (Červenka), 40. Plekanec (Jágr, Židlický) - 21. Gáborík (Marián Hossa, Demitra). Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Watson - Losier (oba Kan.), Heyer (USA). Střely na branku: 24:35. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 16.924.

Sestavy: Česká republika: Vokoun - Židlický, Kuba, Polák, T. Kaberle, Kubina, Hejda, Blaťák, Z. Michálek - Havlát, Plekanec, Eliáš - Jágr, Červenka, Čajánek - Erat, Krejčí, Fleischmann - M. Michálek, Vašíček, Rolinek. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Slovensko: Halák - Meszároš, Chára, Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera - Marián Hossa, Demitra, Marcel Hossa - Pálffy, Stümpel, Gáborík - Zedník, Handzuš, Bartečko - Radivojevič, Kopecký, Cibák. Trenéři: Ján Filc, František Hossa a Lubomír Pokovič.