Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Slováci před Finy: buď zázrak nebo další ostuda

17:00
PRAHA - Mělo to být slovenské hokejové povstání, místo toho se rýsuje další blamáž. Zatímco před duelem s Českem se hokejisté Slovenska jen dívali z hrany do propasti, nyní jsou do ní již jednou nohou nakročeni. Zápas s Finskem je pro nacionalisticky smýšlející bývalé federální bratry zápasem poslední naděje.

Česko - Slovensko (smutní Slováci) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Musí zlomit své prokletí. Již dvakrát Slováky na předešlých šampionátech stál zápas s Finy postup do čtvrtfinále. Nyní proti sobě obě země stojí potřetí. Potřetí jsou Slováci krok od vyřazení. Matematika je jasná: jakýkoliv jiný výsledek než výhra za tři body ze sobotního zápasu proti Suomi znamená pro naše východní sousedy konec nadějí na postup mezi poslední osmičku!

SLOVENSKÁ NADĚJE

Slovensko postoupí, když...

...Porazí za tři body Finy i Dány a Finové v posledním duelu s Rusy získají maximálně bod (porážka v základní hrací době či prodloužení/v nájezdech).

...Porazí za tři body Finy a v prodloužení či na nájezdy Dány a Finové s Rusy prohrají po šedesáti minutách.

Finsko postoupí, když...

...Získá se Slovenskem alespoň bod
...Prohraje se Slovenskem ale porazí po 60ti minutách či v prodloužení/v nájezdech Rusy

Dánsko postoupí, když...

...Porazí Němce za tři body a následně i Slováky za tři body a Finové prohrají oba zápasy po šedesáti minutách

"Musíme všechno hodit za hlavu, čeká nás ještě důležitější zápas proti Finsku a uděláme vše proto, abychom vyhráli," řekl po porážce 2:3 od českého výběru elitní slovenský bek Ľubomír Višňovský. Jenže historie mluví proti výběru kouče Hanlona. Slováci na posledních třech světových turnajích (vyjma olympijských her) neporazili nikoho ze světových velmocí.

Ba co více, na kontě mají porážky od Německa (osmifinále 2010), výprask od Dánů (taktéž loni) a jen těsné výhry nad outsidery z Maďarska, Slovinska či Norska. Hrozivá bilance, co říkáte? Poslední velmoc, kterou slovenští hokejisté na MS zdolali byli Češi (výhra 3:2) před čtyřmi lety v Mytišči.

Shodou okolností právě Češi a Fini, poslední dva soupeři Hanlonova výběru nyní v Bratislavě patří mezi nejméně oblíbené soky vůbec. Bilance s českým výběrem je všeobecně známá (na velkém turnaji Slováci vyhráli pouze dvakrát), s Finy se utkal tým zpod Tater na posledních třech MS třikrát a vždy prohrál. Dvakrát, jak již bylo zmíněné, v osmifinále.

Pokaždé to znamenalo stopku nadějím na postup do čtvrfinále. Bude to pro Slováky nyní podle české rčení "Do třetice všeho dobrého či zlého?" Na to dostanou fanoušci odpověď v sobotu krátce před jedenáctou hodinou večerní.

SLOVENSKO NA POSLEDNÍCH ČTYŘECH ŠAMPIONÁTECH

MS 2011: Dosud porazili Slováci pouze 3:1 v základní skupině Slovince. Prohráli postupně s Němci, Rusy i Českem.

MS 2010 (celkově 12. místo): V základní skupině porazili Bělorusko i Kazachstán a prohra s Ruskem, v osmifinále postupně prohráli s Dánskem, Finskem i Německem.

MS 2009 (celkově 10. místo): Výhra v základní nad Maďarskem, prohry Kanadou a Běloruskem v nájezdech, v osmifinále prohra v prodloužení s Finskem, porážka s Českem a výhra v prodloužení s Norskem.

MS 2008 (celkově 13. místo): Výhra nad Norskem, porážka s Německem a Finskem, o sestup dvakrát výhra nad Slovinskem (jednou až na nájezdy).

CELKEM: 21 zápasů - 6 výher - 2 výhry v prodloužení/nájezdy - 2 porážky v prodloužení/nájezdy - 11 porážek