Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto

Slováci na cestě do čtvrtfinále padli s Rakouskem v nájezdech

18:08
HELSINKY - Hokejisté Slovenska utrpěli další ztrátu v boji o čtvrtfinále na mistrovství světa, poté co v Helsinkách podlehli Rakousku 1:2 po samostatných nájezdech. Nováček elitní skupiny překvapil úřadující vicemistry světa hned den po Lotyších, kteří porazili Slovensko 5:3.

Rakousko - Slovensko. foto: Reuters

Svěřenci českého trenéra Vladimíra Vůjtka jsou sice čtvrtí o bod před Francií, ale čekají je už jen zápasy s Ruskem a USA.

Český trenér Slovenska Vladimír Vůjtek starší zařadil do sestavy nově útočníka Haščáka, chyběl naopak zraněný obránce Ďaloga a také zkušený útočník Stümpel. V úvodní třetině se Slováci nejdříve ubránili právě při vyloučení Haščáka, gólmana Starkbauma pak otestoval v oslabení Záborský a další šanci měl Ölvecký.

Vše o hokejovém MS 2013

V 10. minutě se už Slováci radovali, když se puk po Sersenově střele odrazil k Surovému, který z otočky překonal Starkbauma. Rakušané mohli vyrovnat v 17. minutě při šanci Herburgera.

V úvodu druhé třetiny vystřelil mimo Kopecký, na druhé straně měl možnost Baumgartner a za Slovensko zase zahrozil Bartek. Vyrovnat se snažili Welser a opět Baumgartner, slovenský náskok mohli zvýšit Radivojevič a Sersen. Ve 34. minutě ale slavili Rakušané vyrovnání, protože se od modré čáry trefil Unterluggauer.

V úvodu třetí třetiny se snažili pohnout ukazatelem skóre ve prospěch favorita Miklík a Záborský, při Schullerově trestu pálil třikrát Jurčina a při jednom z jeho pokusů pomohla Starkbaumovi tyč. V 52. minutě neuspěl v další šanci Miklík a v 55. minutě byl blízko obratu Welser, který po Vanekově přihrávce neprostřelil Staňu.

Na přelomu třetího dějství a prodloužení Slovensko odolalo při Šatanově trestu, ale porážku neodvrátilo. V nájezdech se prosadil jako jediný Vanek, hvězda Buffala.

Slovensko - Rakousko 1:2sn (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Surový (Sersen, Radivojevič) - 34. Unterluggauer (Baumgartner, Oberkofler), rozhodující sam. nájezd Vanek. Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Fraňo (ČR) - Dědulja (Běl.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 8449.

Slovensko: Staňa - Sekera, Mezei, Sersen, Mihálik, Jurčina, Vydarený - Radivojevič, Surový, Kopecký - L. Hudáček, Ölvecký, Šatan - Záborský, Kukumberg, Miklík - Haščák, Bližňák, Daňo - od 21. navíc Bartek. Trenér: Vladimír Vůjtek.

Rakousko: Starkbaum - Pöck, Lakos, Schumnig, Lukas, Unterluggauer, F. Iberer, Altmann - Latusa, Koch, Vanek - Oberkofler, Peintner, Baumgartner - Welser, Kristler, Schuller - Raffl, M. Iberer, Hundertpfund - Herburger. Trenér: Manny Viveiros.