Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Šlesingr ze Soči zatím nejásá. Hradilek: Jsem rád, že tam nemusím

Sport

  6:00
Čím více se ten svátek sportu blíží, tím častěji zaznívají směrem na Východ kritické hlasy. A nejen od protikorupčních či ekologických aktivistů, ale také od samotných sportovců. Přílet do dějiště her donutil k zamyšlení i českého biatlonistu Michala Šlesingra.

Vavřinec Hradilek se stal mistrem světa. foto: MAFRA - Dan Materna

Čeští olympionici, minimálně navenek, vcelku obstojně snáší výhružky teroristů. Cítí, že není v jejich silách to jakkoliv ovlivnit. Do Soči prý přijeli bojovat o medaile a podobné zprávy je akorát nepříjemně rozptylují. Svérázně to shrnul Jaromír Jágr: "Jestli mám umřít, tak umřu. Osud každého z nás je daný."

Na druhou stranu však sportovci cítí, že i jejich hlas může přeci jen něco změnit. Nebo minimálně přispět do celospolečenské diskuse o ruském vnímání olympijské myšlenky.

Ve čtvrtek odletěla do Soči první část české výpravy. V ní nechyběl zkušený biatlonista Michal Šlesingr, který se účastní již třetích zimních her.

Majitele dvou psů nenechalo chladným tamější řešení situace s potulnými zvířaty. "Na letišti jsem si u parkoviště všiml policejní pochůzky se psem, kousek za nimi se poflakoval jeden volně pobíhající. Hned mi přišlo na mysl, jaké má štěstí a v duchu jsem si přál, aby mu vydrželo. V Soči totiž 'pro olympiádu', nebo chcete-li 'pro čistší a krásnější Soči', padlo za oběť tisíce volně žijících psů a koček," píše na svém internetovém deníku.

"V Rusku jsem už byl mnohokrát. Nikdy mě to nijak nepřekvapilo a psi nikdy nebyli agresivní, spíš dost bázliví, protože už leccos zkusili a mnohdy musí snést i nějaký kopanec. To, jakým způsobem se v Soči rozhodli takových psů zbavit, mi nahání husí kůži. Volně žijící psy a kočky se totiž v Soči rozhodli otrávit, takže tato zvířata umírají dlouhou dobu a velmi krutým způsobem," pokračuje a přikládá hrůzné video umírajícího otráveného psa.

Cirkus vs. londýnský minimalismus

Ačkoliv je vodní slalomář a účastní se tedy letní olympiády, cítil stříbrný medailista z Londýna Vavřinec Hradilek potřebu vyjádřit se i k Soči. Přiznal, že ho vyprovokoval blog šéfredaktora deníku Sport Lukáše Tomka. 

"Je tam zmíněna spousta faktů, které popírají olympijskou myšlenku," píše Hradilek na svém facebooku. "Nechci tu nějak zbytečně kritizovat a pomlouvat, protože vím jaké to je z kůže účastníka - sportovce, nést v sobě rozpor hrdosti - správnosti. Dnes mám však tu výhodu, že se téhle akce neúčastním, tak bych jen rád připoměl, že toto není ta správná Olympiáda."

Fandit svým krajanům prý přesto rozhodně bude. "Zároveň si hrozně moc vážím, že jsem mohl aktivně prožít a srovnat tak dvě olympiády, sobě naprosto odlišné. Jedna (Peking) právě podobná té nadcházející v Soči. Druhá (Londýn), která byla minimalistická, skromná, 'levná' a přitom, bez ohledu na můj výsledek, o hodně zábavnější. Více než cirkus, za kterým stála viditelně spousta peněz a utrpení místních občanů," líčí své roztrpčení.

"Dnes opravdu nezávidím sportovcům, že vrchol jejich kariéry se odehrává v místě, kde došlo a dochází k potlačování lidských práv a svobod, tak jak to u nás bylo v dobách minulých. Tam, kde jedna olympiáda stojí více než 21 her předchozích a přitom jde z větší části jen o korupční budgety," dodává Hradilek.