Impozantní obrat! Kanaďané prohrávali s Rusy 0:2, čtyři góly v závěru jim zajistily finále

15:05
PRAHA - Hokejisté Kanady porazili v semifinále mistrovství světa v Kolíně nad Rýnem po dokonalém obratu Rusko 4:2 a budou útočit na třetí zlato v řadě. Svěřence trenéra Jona Coopera čeká v neděli od 20:45 Švédsko, které ve druhém semifinále zdolalo Finsko 4:1. Sborná, která vedla nad Kanaďany po dvou třetinách 2:0, bude bojovat od 16:15 o obhajobu bronzu.

MS v hokeji 2017, semifinále Kanada vs. Rusko: MacKinnon slaví. foto: Reuters

Rusové získali náskok díky trefám Jevgenije Kuzněcova a Nikity Guseva z druhého dějství, ale Kanada výsledek otočila po gólech Marka Scheifeleho, Nathana MacKinnona, Ryana O’Reillyho a Seana Couturiera.

SEMIFINÁLE MS V HOKEJI KANADA VS RUSKO SLEDUJTE ZDE!

Úvod utkání nabídl minimum šancí. Už ve druhé minutě byl sice před odkrytou brankou Tkačov, ale Panarinova přihrávka mu přeskočila hokejku. Pokusy Kanady končily u Vasilevského a Simmonds podobně jako Tkačov v šanci také nedosáhl na Girouxův pas. Při vyloučení Scheifeleho kryl Pickard pokusy Šipačova a Kučerova.

MS v hokeji 2017, semifinále Kanada vs. Rusko: MacKinnon slaví.
MS v hokeji 2017, semifinále Kanada vs. Rusko: radost obhájců titulu.

V úvodu druhého dějství se Kanaďané ubránili při trestu Konecného, při kterém si Pickard poradil se zakončením Dadonova z mezikruží. Úřadující šampioni se ubránili i při vyloučení za špatné střídání. Kanada se po faulu Bělova ve své první přesilovce v polovině utkání také neprosadila.

Kanada - Rusko 4:2 (0:0, 0:2, 4:0)

(mistrovství světa v hokeji - semifinále)

Branky a nahrávky: 41. Scheifele (MacKinnon, Parayko), 56. MacKinnon (Konecny), 57. O'Reilly (Matheson), 59. Couturier (O'Reilly, Parayko) - 33. Kuzněcov (Panarin, Kučerov), 35. Gusev (Šipačov, Panarin). Rozhodčí: Lemelin (Rak.), Stricker (Švýc.) - Lhotský (ČR), Oliver (USA). Vyloučení: 5:6, navíc Bělov (Rus.) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 16.469.

Kanada: Pickard - Parayko, Vlasic, Demers, De Haan, Matheson, Morrissey, Ch. Lee - MacKinnon, Scheifele, Skinner - Simmonds, Giroux, R. O'Reilly - Duchene, Couturier, Killorn - Marner, Point, Konecny - B. Schenn. Trenér: Jon Cooper.

Rusko: Vasilevskij - Gavrikov, Kiselevič, Bělov, Antipin, Zub, Orlov, Provorov - Ničuškin, Andronov, Tělegin - Dadonov, Šipačov, Gusev - Kučerov, Kuzněcov, Panarin - Plotnikov, Barabanov, Tkačov - Namestnikov. Trenér: Oleg Znarok.

Ve 33. minutě se radovali z gólu po parádní kombinaci Rusové. Puk si vyměnili Bělov, Kučerov a Panarin, ten z levého kruhu uvolnil u levé tyče Kuzněcova, který si ještě zpracoval puk a trefil volný prostor Picardovy branky.

Za 154 vteřin získala sborná dvoubrankový náskok. Při Simmondsově trestu další pěknou kombinaci Znarokova výběru zakončil po asistencích Panarina a Šipačova Gusev. Zvýšit mohl Namestnikov, ale Pickarda nepřekonal. Kanada po 17 vteřinách třetí třetiny potrestala Zubovo vyloučení za faul na unikajícího Simmondse z konce druhé části. MacKinnon uvolnil mezi kruhy Scheifeleho, který nasměroval puk za Vasilevského a ukončil jeho neprůstřelnost v play off.

Další tři přesilovky za sebou ale Kanaďané neproměnili a skóre se nezměnilo ani po brejcích Tkačova a Panarina. V 56. minutě ale vyrovnal MacKinnon, který na levém kruhu uspěl v souboji s Tkačovem a překonal Vasilevského.

Za 111 vteřin prokázal přímočarost v zakončení i O’Reilly, který po nešťastných obranných zákrocích Provorova a Plotnikova zakončil do odkryté branky. Výsledek dovršil 67 sekund před koncem při power play do prázdné klece Couturier.