Báječný obrat! Češi zdolali obhájce stříbra z Finska 4:3, duel nedohrál Voráček

20:00aktualizováno  23:00
PAŘÍŽ - Čeští hokejisté slaví druhé vítězství na světovém šampionátu, když dokázali porazit 4:3 po samostatných nájezdech vicemistry světa z Finska. Seveřané přitom po třech minutách vedli 2:0, na konci první třetiny pak 3:0 a tento stav drželi ještě do začátku třetí části hry. Ve 48. minutě ale snížil Horák a v rozmezí 23 sekund na přelomu 58. a 59. minuty srovnali Gudas s Kovářem. Rozhodující nájezd pak proměnil hned v první sérii Hanzl.

Petr Mrázek v akci. foto: Reuters

V první třetině se prosadili Valtteri Filppula, Topi Jaakola, Ville Lajunen a Finsko vedlo 3:0. V poslední části ale nejprve snížil Roman Horák a poté se v závěrečných třech minutách v rozmezí 23 sekund prosadili Radko Gudas a Jan Kovář. V rozstřelu dokonal obrat Robin Hanzl, brankář Petr Mrázek chytil všechny tři finské nájezdy.

ZÁPAS MS V HOKEJI FINSKO VS. ČESKO JSME SLEDOVALI V PODROBNÉ ON-LINE REPORTÁŽI ZDE!

Úřadující vicemistři světa v neděli utrpěli nečekanou porážku s domácí Francií, český tým však v úvodu herní nepohodu soupeře nedokázal využít. Naopak již po 58 sekundách gólman Mrázek inkasoval, když Ahovu přihrávku zpoza branky zužitkoval Filppula.

Zdravotní stav kapitána Voráčka by neměl být vážný

Zdravotní stav kapitána hokejové reprezentace Jakuba Voráčka, který nedohrál zápas s Finskem, by neměl být vážný. Hvězda Philadelphie odstoupila z třetího českého duelu na turnaji po první třetině poté, co jej předtím narazil na mantinel Oskar Osala. Trenér Josef Jandač po utkání uvedl, že věří, že ve čtvrtek proti Norsku by mohl Voráček opět hrát.

"Zprávy o jeho stavu zatím nemáme. Necítil se dobře, tak jsme ho stáhli a nechtěli jsme ho zbytečně přetahovat. Je začátek turnaje. Máme dva dny volno, tak si vorazí a uvidíme," řekl Jandač po výhře 4:3 po samostatných nájezdech. "Voras si vorazí," doplnil s úsměvem.

Osala fauloval Voráčka v sedmé minutě a dostal trest dvě plus deset minut za naražení na mantinel. Český útočník se poté ještě vrátil do hry, do druhé třetiny už ale nenastoupil a v zápase tak zvládl jen sedm střídání a 5:31 minuty. "Věříme, že bude připravený na další zápas," uvedl Jandač.

Šance Jandačova výběru na dobrý vstup do utkání vzaly za své ve 3. minutě, kdy tečovaná střela Jaakoly skončila za Mrázkovými zády a Finové získali zpět pohodu ztracenou v předchozím duelu. Třetí gól mohl vzápětí přidat Puljujärvi.

MS v hokeji 2017, Finsko vs. Česko: perfektní bodyček Radka Gudase na Fina...
MS v hokeji 2017, Finsko vs. Česko: ukázkový bodyček Radka Gudase.

Češi se mohli vrátit do zápasu při Osalově vyloučení, Korpisala ve finské brance však překonat nedokázali. První přesilovku nevyužil ani soupeř, ve 14. minutě přesto vedlo Finsko již 3:0. Postaral se o to Ville Lajunen.

ČR - Finsko 4:3 po sam. nájezdech (0:3, 0:0, 3:0 - 0:0)

(mistrovství světa v hokeji - skupina B, Paříž)

Branky a nahrávky: 48. Horák (Pastrňák, Červenka), 58. Gudas (Krejčík, Řepík), 59. Jan Kovář (Pastrňák), rozhodující sam. nájezd R. Hanzl - 1. V. Filppula (Aho, Rantanen), 3. Jaakola (Rantanen,, V. Filppula), 14. V. Lajunen (Pihlström, J. Aaltonen). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Reneau - Ritter (oba USA), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 3:5, navíc Osala (Fin.) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 8112.

ČR: Mrázek - Gudas, Šimek, Kundrátek, Kempný, Rutta, Jeřábek, Krejčík - Pastrňák, Plekanec, J. Voráček - Radil, Jan Kovář, Červenka - Řepík, P. Vrána, Birner - Horák, R. Hanzl, T. Zohorna - Hyka. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Jaroslav Špaček a Václav Prospal.

Finsko: Korpisalo - Honka, Ohtamaa, V. Lajunen, Jaakola, Hietanen, Lehtonen, Järvinen - Hännikäinen, J. Lajunen, Osala - Rantanen, Aho, V. Filppula - Savinainen, Pihlström, J. Aaltonen - Puljujärvi, Kemppainen, Pyörälä. Trenér: Lauri Marjamäki.

Jandač se pokusil oživit hru změnami v sestavě, do hry nasadil i třináctého útočníka Hyku, k obratu to ale dlouho nevedlo. Od druhé třetiny navíc ze zápasu odstoupil kapitán Voráček, kterého v první části fauloval Osala. Nehrál už ani obránce Kundrátek, jenž byl na ledě u úvodních dvou inkasovaných branek.

Snížit mohl po přečíslení Kovář, ale neprosadil se stejně jako Pastrňák. Nejlepší český střelec v základní části NHL se snažil, v koncovce se mu ale nedařilo. Brankář Korpisalo bez větších problémů držel čisté konto a jeho spoluhráči se tradičně soustředili na pozornou obranu a rychlé protiútoky.

Při Radilově vyloučení mohl duel definitivně rozhodnout Hietanen, ve 44. minutě ale trefil tyč. Těsně vedle následně střílel Puljujärvi. Češi nakonec střelecké trápení prolomili. Při Filppulově vyloučení Korpisalo vychytal Kováře, na Horákovo zakončení ve 48. minutě však již nestačil. Blízko ke gólu měl i Hanzl, trefil ale jen tyč.

Český tým přesto dokázal v závěru vyrovnat. V 58. minutě snížil na 2:3 pěknou ranou Gudas a za 23 sekund se prosadil i Kovář, jenž využil Pastrňákovu aktivitu. Utkání šlo do prodloužení, v němž mohl rozhodnout Aho, Mrázek však jeho brejk zlikvidoval. Gólman Detroitu se předvedl i při nájezdech, v nichž nekapituloval. Korpisala překonal hned první českých exekutor Hanzl.

Český tým nyní bude mít dva dny volna, ve čtvrtek se utká s Norskem.