Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Na úvod vydřený bod. Češi vstoupili do světové kvalifikace remízou se Severním Irskem

20:30aktualizováno  22:35
PRAHA - Čeští fotbalisté vstoupili do kvalifikační skupiny C o postup na mistrovství světa domácí remízou 0:0 se Severním Irskem. Reprezentanti měli na Letné v soutěžní premiéře pod trenérem Karlem Jarolímem převahu, ale přes soupeřovu obranu se neprosadili. Český tým tak nenavázal na středeční výhru v přípravě 3:0 nad Arménií v prvním zápase pod Jarolímovým vedením.

Václav Kadlec v boji o míč. foto: Reuters

Reprezentace remizovala se Severním Irskem potřetí za sebou 0:0, stejným výsledkem skončily i oba vzájemné duely v bojích o světový šampionát 2010. Bezbrankovou remízou Češi začali kvalifikaci o MS potřetí za sebou.

DUEL ČESKO VS. SEVERNÍ IRSKO JSME SLEDOVALI V PODROBNÉ ON-LINE REPORTÁŽI ZDE!

V druhém utkání kvalifikace se Češi 8. října představí na hřišti obhájců světového zlata Němců. Na šampionát postoupí přímo pouze vítězové skupin, osm nejlepších celků z druhých míst pak čeká baráž.

Trenér Jarolím udělal v základní sestavě dvě změny oproti jedenáctce, která odehrála první poločas středečního přípravného zápasu s Arménií. Na stoperu místo nováčka Pokorného začal Kadlec a na levém kraji obrany Novák nahradil Pudila.

Česko vs. Severní Irsko (Václav Kadlec).
Česko vs. Severní Irsko (česká sestava).

Češi začali proti osmifinalistovi červnového evropského šampionátu aktivně a ve čtvrté minutě měli první šanci. Po centru se na zadní tyči zjevil volný Kadeřábek, ale neodhadl odskok balonu a zamířil nad břevno.

Jinak se ale domácí v první půli nemohli prosadit přes soupeřovu obranu, ostrované navíc začali hrozit z brejků. V 29. minutě ztratil míč ve středu pole Krejčí, McLaughlin posunul na McNaira a jeho střelu s obtížemi vyrazil Vaclík na roh.

Tři minuty po pauze šel český tým do otevřenější obrany. Škoda zkoušel protlačit míč na Kadlece, ale ten na něj ve skluzu těsně nedosáhl. V 55. minutě domácí pěkně zakombinovali, v dobré pozici střílel Kadlec, ale zamířil jen do středu branky, kde stál McGovern.

Češi v druhé půli tlačili a v 63. minutě měli dosud největší šanci. Novák zůstal na hranici malého vápna úplně sám před brankářem, jenže trestuhodně minul a odmítl první reprezentační gól. Domácí v závěru sevřeli soupeře před jeho vápnem, ale vítěznou trefu nedali ani minutu před koncem, kdy Krejčí zamířil těsně vedle.

ČR - Severní Irsko 0:0

(kvalifikace MS 2018 - skupina C)

Rozhodčí: Sidiropulos - Kostaras, Dimitriadis (všichni Řec.). ŽK: Pavelka - Norwood, Ward. Diváci: 10.731.

ČR: Vaclík - Kadeřábek, Suchý, M. Kadlec, Novák - Skalák (77. Kopic), Darida, Pavelka, Krejčí - V. Kadlec (83. Vydra), Škoda (68. Necid). Trenér: Jarolím.

Severní Irsko: McGovern - McLaughlin, McAuley, J. Evans, Ferguson (66. Hodson) - Ward (74. McGinn), McNair, Davis, Norwood, Dallas - Lafferty (59. Magennis). Trenér: O'Neill.