Senzace: islandští válečníci skolili hrdou Anglii, Hodgson okamžitě rezignoval

Evropa

20:55aktualizováno  23:30
NICE - Fotbalisté Islandu jsou posledním senzačním čtvrtfinalistou letošního Eura, když v posledním osmifinálovém souboji porazili 2:1 Anglii. Ve čtvrtfinále vyzvou domácí Francii. Favorita sice poslal do vedení kapitán Wayne Rooney, vzápětí ale vyrovnal Ragnar Sigurdsson a druhý gól přidal Kolbeinn Sigthórsson. Ihned po zápase rezignoval kouč Albionu Roy Hodgson.

Kolbeinn Sigthorsson líbá po postupu do čtvrtfinále svoji dcerku. foto: Reuters

„Výsledek je obrovské zklamání, stejně jako vyřazení. Měli jsme na víc a nedošli jsme tak daleko, jak jsem si představoval. Takový konec je prostě nepřípustný,“ řekl Hodgson. „Ale na odvedenou práci jsem pyšný. Převzal jsem tým s průměrným věkem přes třicet let a teď měla Anglie nejmladší mužstvo na turnaji,“ dodal.

REPORTÁŽ ZE ZÁPASU ANGLIE VS. ISLAND SI PŘEČTĚTE ZDE!

Zápas přitom pro Anglii nemohl začít lépe. Do základní sestavy se vrátil kapitán Rooney a přiblížil se dalšímu rekordu. Třicetiletý záložník, který je nejmladším i nejlepším střelcem reprezentace, nastoupil ke 115. zápasu v národním týmu a na druhém místě historického pořadí se vyrovnal Davidu Beckhamovi. Víc startů má jen brankář Peter Shilton (125).

A byl to právě Rooney, kdo už v páté minutě otevřel skóre. Přesnou ranou k pravé tyči proměnil penaltu po faulu brankáře Halldórsson na Sterlinga. Jenže vedení Anglii vydrželo jen několik vteřin - po dlouhém autu se k míči dostal stoper Ragnar Sigurdsson a vyrovnal.

Hráč Islandu Kolbeinn Sigthorsson se líbá se svojí ženou po vyřazení Anglie z...
Islandská radost po postupu do čtvrtfinále Eura 2016.

„Je to druhý nebo třetí gól, co jsem dali po dlouhém vhazování. Je to jedna z našich zbraní, nemělo by to být překvapení,“ uvedl Sigurdsson. „Soupeř si myslel, že to bude procházka růžovou zahradou. Začali dobře, ale pak jsme je zaskočili rychlým obratem. Jsou sice dobří, ale začali panikařit. A jak všichni víte, tak Islandu se nedávají góly snadno,“ dodal.

Anglický trenér Hodgson po prohře s Islandem rezignoval

"Mrzí mě, že to končí takhle, ale tak to v životě občas chodí," řekl Hodgson. "Po mistrovství mi stejně končila smlouva, takže přišel čas, aby se mladého, hladového a velmi talentovaného týmu ujal někdo jiný," přidal kouč, který vedl Anglii od května 2012, kdy nahradil Fabia Capella.

Bývalý kouč Liverpoolu, Fulhamu, Finska, Interu Milán nebo Malmö tehdy přišel k týmu krátce před evropským šampionátem v Polsku a Ukrajině, kde s týmem vypadl ve čtvrtfinále. Na mistrovství světa před dvěma lety v Brazílii skončil s reprezentací už v základní skupině bez vítězného zápasu.

Anglie vs. Island (zklamaný Roy Hodgson).
Zklamaný Roy Hodgson.

Roy Hodgson po vyřazení Anglie z ME 2016.

Anglie měla i nadále převahu, ale do vedení šel severský nováček. V 18. minutě po povedené kombinaci vystřelil z hranice vápna Sigthórsson, a i když si gólman Hart na míč sáhl, ten se pomalu dokutálel za čáru. Vyrovnat mohl chvíli na to Kane, ale jeho ránu pod břevno vytáhl brankář Halldórsson.

Anglie - Island 1:2 (1:2)

(mistrovství Evropy ve fotbale - osmifinále, Nice)

Branky: 5. Rooney z pen. - 6. R. Sigurdsson, 18. Sigthórsson. Rozhodčí: Skomina - Praprotnik, Vukan - Jug, Vinčič (všichni Slovin.). ŽK: Sturridge - G. Sigurdsson, Gunnarsson. Diváci: 33.901.

Anglie: Hart - Walker, Cahill, Smalling, Rose - Alli, Dier (46. Wilshere), Rooney (86. Rashford) - Sturridge, Kane, Sterling (60. Vardy). Trenér: Hodgson.

Island: Halldórsson - Sävarsson, Árnason, R. Sigurdsson, Skúlason - Gudmundsson, G. Sigurdsson, Gunnarsson, Bjarnason - Sigthórsson (78. E. Bjarnason), Bödvarsson (89. Traustason). Trenéři: Hallgrímsson, Lagerbäck.

Také ve druhém poločase měla Anglie více ze hry, ale nedokázala si poradit s organizovanou obranou soupeře, a tak se do první vážné šance dostal Island. V 55. minutě se po rohovém kopu dostal k míči Ragnar Sigurdsson, ale nůžkami poslal míč přímo do Hartovy náruče.

Trápení favorita pokračovalo a nepomohlo ani střídání Vardyho, jehož únik na poslední chvíli zastavil milimetrovým skluzem skvěle hrající Ragnar Sigurdsson. Z brejku naopak mohl osm minut před koncem rozhodnout Gunnarsson, Harta však nepřekonal.

Anglie, která na výhru ve vyřazovacích bojích velkých turnajů čeká od roku 2006, se už na nic nezmohla a jen pár dní po odhlasování odchodu z Evropské unie se rozloučila i s evropským šampionátem. Island se naopak postaral o jednu z největších senzací v historii Eura.

Oproti zápasu s Rakouskem jsem byl v pohodě,“ připomněl trenér Islandu Heimir Hallgrímsson postupovou výhru v posledním utkání v základní skupině. „Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že budeme ve čtvrtfinále, nevěřil bych mu. Teď už ale tenhle tým nic nezastaví,“ dodal.