Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Postoupit do Ligy mistrů? Slávisté musí věřit, že sklapne Csaplárova past

12:30
PRAHA - I když někteří experti, včetně trenéra fotbalové Slavie Jaroslava Šilhavého či obránce Dušana Šventa, krotili euforii z losu 4. předkola Ligy mistrů, bylo to málo platné. Úřadující kyperský mistr a čtvrtfinalista Ligy mistrů ze sezony 2011/12 APOEL Nikósie ukázal v plné kráse svou sílu a slávisté mohou být ještě rádi, že po úvodní smršti domácího týmu neinkasovali víc než dvě branky. V kontextu celého zápasu však sešívaní musí smutnit, měli tři tutové šance minimálně na snížení, ani jednu však neproměnili.

Zklamaný Michael Ngadeu-Ngadjui mluví o celém výkonu Slavie v Nikósii. foto: ČTK/AP

APOEL - Slavia 2:0. Slávisté doplatili na šílený začátek a neproměňování šancí

Jedna věc se na úvod slávistům musí nechat. I když do odvety nepůjdou v ideální výchozí pozici, v Nikósii ukázali, že když se hrálo na polovině APOELu, soupeře přehrávali.

Navíc výsledek 0:2 je donutí nespekulovat a vrhnout se na soupeře už od první minuty tak, jak tomu bylo ve druhém poločase na Kypru.

A ani APOEL ještě nemá úplně vyhráno a v základní skupině Ligy mistrů je jen jednou nohou.

Jaromír Zmrhal a Michael Ngadeu v souboji o míč s Georgem Efremem.
George Efreem v souboji s Michalem Frydrychem.

Jak pravil klasik, konkrétně trenér druholigové Příbrami Josef Csaplár, vést po poločase 2:0 je nejhorší možný scénář. A APOEL v pomyslném poločase stejným výsledkem vyhrává.

Jestli si současní slávisté na někdejšího kouče sešívaných vzpomenou, mohli by se mezi fanoušky tolik populární Csaplárovou pastí inspirovat.

Spoléhat jen na ní a na podporu svých fanoušků však slávisté nemůžou. Musí odhodit nervozitu z tak velkých zápasů, která na nich především v Nikósie a Borisově byla viditelná i skrz obrazovky.

Zapnout by měli především zkušení hráči jako třeba Ruslan Rotaň, kteří by měli hráčům dodávat klid a ne je svou nerozhodností ve středu pole ještě více rozrušovat.

Slavii by jistě pomohlo, kdyby se příští středu po zranění vrátil do sestavy rozdílový hráč Danny a že se s týmem co nejrychleji sžije další útočný klenot Miroslav Stoch.

Jaroslav Šilhavý neměl jednoduché předat hráčům své pokyny.

A pro jistotu obranných řad by bylo dobré, kdyby svalové zranění přemohl nejlepší ze slávistických stoperů Simon Deli.

V APOELu ze zkušených totiž fungoval s občasnou podporou kapitána Milana Škody jen Josef Hušbauer, který byl u všeho podstatného směrem dopředu. A to je v tak důležitém zápasu opravdu málo.

Slávisté tak musí zavzpomínat na přelom tisíciletí, kdy na Strahově často museli smazávat podobnou ztrátu z úvodního zápasu a povětšinou se jim to dařilo.

Třeba v roce 2000 odjížděli z Osijeku rovněž z prohrou 0:2 a díky gólům Luďka Zelenky a Radka Kuchaře v závěru se po výhře 5:1 radovali z postupu do dalšího kola Poháru UEFA.

Tak snad si slávisté rozvzpomenou a Csaplárova past opět sklapne.