Slavii spasil Fořt

17:45
LIBEREC - Slovan i dnes udržel na domácím trávníku podzimní neporazitelnost a byl blízko i vítězství, ale střídající Fořt zajistil v poslední minutě Pražanům bod. Hosté se po zápase cítili poškozeni kvůli dvěma sporným situacím - po ruce Zápotočného se podle nich měla kopat penalta, při třetím inkasovaném gólu avizovali postavení mimo hru.

Autor vyrovnávacího gólu Slavie Praha Pavel Fořt v houfu šťastných spoluhráčů foto: Radek PetrášekČTK

Hosté, kteří nastoupili bez potrestaného brankáře Kozáčika, začali aktivně a kombinačními akcemi přehrávali liberecké hráče. Již ve třetí minutě po akci Šventa Hrdlička z velkého vápna pálil nad Čechovu branku, o čtyři minuty později po průniku Vlčka nezpracoval míč Pešír a nedokázal ani vystřelit.

V první půli lépe střílel Liberec
Nečekaně však uhodilo z první akce domácích. V lize poprvé od začátku chytající Slovinec Šeliga na velkém vápně neudržel centrovaný míč a Holenda pohodlně do opuštěné branky otevřel skóre.

Obdržená branka vzala hostům vítr z plachet. Papouškovu střelu po čtvrthodině hry ještě zblokovali obránci Slavie a Hološko následně pálil do boční sítě.

Ale další chybu Šventa, který se nechal předskočit Hološkem, už domácí záložník proměnil ve druhou branku, když po zemi prostřelil Šeligu. Brzy na to přišel ve 25. minutě první sporný moment, kdy rozhodčí Damková nechala pokračovat ve hře po ruce Zápotočného ve vápně.

Na severu Čech se dál hrál rychlý fotbal a akce se střídaly na obou stranách. Ve 29. minutě si hostující Vlček přehodil i brankáře, ale dostal se z úhlu a akci nezakončil. Už o minutu později Jarolím odcentroval z pravé strany, Hrdličkovu hlavičku stačil ještě Čech vyrazit, ale proti dorážce slávistického záložníka z pěti metrů již neměl šanci.

Ze snížení se hosté dlouho neradovali. Za tři minuty Šeliga jen vyrazil Holendovu hlavičku a Pospěch dopravil míč do prázdné branky. Střelec i Holenda však podle všeho byli v ofsajdu.

Převaha hostů
Vstup do druhého poločasu vyšel hostům a ve 49. minutě podruhé snížili na rozdíl jedné branky. Brankář Čech vyrazil střelu Pitáka jen před sebe, Pešír se šikovně vyhnul Košťálovi a poprvé ve slávistickém dresu skóroval.

Slavia pak měla převahu, hrála velice aktivně a neustále se tlačila před domácí branku. Vlček však bez přípravy pálil těsně vedle. Hosté hru roztahovali do stran, po nichž pronikali hlavně Švento s Krajčíkem a hodně starostí dělali domácím obráncům Pešír s Vlčkem. Centr Krajčíka v 80. minutě vyboxoval Čech míč jen k Pitákovi, ale tomu střela nesedla, a když si cestu do sítě nenašla ani jeho střela přes hlavu, zdálo se, že domácí výhru udrží.

V poslední minutě však vybojoval Piták míč na Hodúrovi a střídající Fořt i za přispění Šinglára vyrovnal.

Lavička: Ztracené vítězství
S remízou byl nakonec spokojenější trenér Slavie. "Vzhledem k průběhu zápasu, v němž jsme prakticky neustále tahali za kratší konec, jsem spokojen. Sebrali jsme domácím dva body," zdůraznil Karel Jarolím.

Jeho konkurenta Vítězslava Lavičku rozuzlení v poslední minutě mrzelo. "Vedli jsme o dva góly a nakonec o dva body přišli, proto si myslím, že je to pro nás ztráta," řekl domácí kouč. Podle Lavičky se potvrdily prognózy, které předpovídaly v utkání dnešních soupeřů ofenzivní fotbal. "Potvrdil to průběh zápasu i šest vstřelených branek. V prvním poločase jsme byli aktivnější a šli do vedení. Hra byla oboustranně hodně otevřená, někdy chyběla větší vyváženost ve hře dozadu," mínil Lavička.

Ve druhém poločase hosté jeho celek zatlačili a vystupňovali tempo. "Ustoupili jsme z naší útočné kombinační hry, Slavia získávala navrch a podařilo se jí vyrovnat. Pro diváka to byl velice zajímavý zápas," dodal Lavička.

Damková na zápas nestačila, tvrdí Jarolím
Jarolím si pochvaloval aktivní vstup svých svěřenců do zápasu, který ale Slavii záhy pokazily hrubé individuální chyby. "Nenechali jsme domácí obránce rozehrávat akce, bohužel z první nebezpečnější se dostal soupeř po naší individuální chybě do vedení. To samé se stalo i při druhém gólu Liberce, v obraně jsme byli nedůslední," zdůraznil Jarolím. Za důležitý označil kontaktní gól na 1:2.

"Paradoxně jsme pak opět inkasovali, ale předcházel tomu dvojnásobný ofsajd. Navíc jsem v prvním poločase viděl dvě jasné ruce ve vápně, ale nepískalo se," zlobil se Jarolím. V této souvislosti dodal, že rozhodčí Damková na dnešní zápas nestačila.

"Vytvořili jsme si dost nebezpečných situací, nedobré však byly finální přihrávky. O přestávce jsem klukům zdůraznil, že musíme zlepšit obranu, a že máme šanci zápas zvrátit. Měli jsme další dobré situace a nakonec se podařilo alespoň vyrovnat," těšilo Jarolíma.

Liberec - Slavia 3:3 (3:1)
Branky: 11. Holenda, 20. Hološko, 33. Pospěch - 30. Hrdlička, 49. Pešír, 90. Fořt. Rozhodčí: Damková - Filgas, Ondo. ŽK: Hološko - Krajčík, Latka. Diváci: 5485.

Sestavy: Liberec: Čech - Šinglár, Zápotočný, Košťál, Janů (46. Hamouz) - Hološko (59. Hochmeister), Papoušek, Hodúr, Pudil - Pospěch (78. Matula), Holenda. Trenér: Lavička.

Slavia: Šeliga - Krajčík, Latka, Suchý, Hubáček (80. Zábojník) - Piták, L. Jarolím, Hrdlička, Švento - Vlček (86. Adauto), Pešír (75. Fořt). Trenér: K. Jarolím.